Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

24 komentarze
Autor: Marta Izdebska-Książek

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin można przedawkować? Jakie są objawy przedawkowania witamin?

Zarówno całkowity niedobór witamin (awitaminoza) czy częściowy (hipowitaminoza), jak i ich nadmiar (hiperwitaminoza) są niekorzystne dla organizmu i mogą prowadzić do wystąpienia pewnych schorzeń.
Hiperwitaminoza dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), które są kumulowane w tkance tłuszczowej, a nie rozpuszczane w wodzie i wydalane wraz z moczem. Hiperwitaminoza niepowodowana sztuczną suplementacją może wystąpić u osób stosujących mało urozmaiconą dietę i jadających te same produkty przez długi czas. W pozostałych przypadkach schorzenie to spotyka głównie tych, którzy jednocześnie zażywają kilka suplementów witaminowych bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Poza tym współistnienie niektórych chorób może zmniejszać próg toksyczności witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i wówczas przyjmowanie nawet niewielkich dawek dobowych może dać objawy hiperwitaminozy.
Przedawkowanie poszczególnych witamin syntetycznych nie stanowi jednakowego zagrożenia - niektóre z nich cechują się niską toksycznością. Przykładem jest witamina E (inaczej - tokoferol) w naturalnej postaci występująca m.in. w migdałach, orzechach, olejach. W jej przypadku nawet kilkudziesięciokrotne przekroczenie zalecanej dziennej dawki na ogół nie powoduje wystąpienia objawów zatrucia, którymi mogą być: ogólne zmęczenie, osłabienie mięśni, bóle głowy i zaburzenia widzenia. Jednakże przyjmowanie w okresie ciąży zbyt wysokich dawek tokoferolu może mieć niekorzystny wpływ na płód - co prawda do tej pory nie udowodniono tego naukowo (dotychczas prowadzono badania jedynie na zwierzętach).

Witamina C - kwas askorbinowy

U osób szczególnie wrażliwych przedawkowanie witaminy C (tak zwanego kwasu askorbinowego), zawartej przede wszystkim w owocach i warzywach, może spowodować krystalizację moczanów i szczawianów w nerkach oraz tworzenie się kamieni nerkowych, zaś przyjęcie bardzo dużych dawek może doprowadzić do zaburzeń w pracy układu pokarmowego i nerwowego. Poza tym hiperwitaminoza związana ze spożywaniem nadmiaru witaminy C jest związana z wystąpieniem wysypek skórnych, a jej długotrwałe przyjmowanie może uzależniać!

Witamina K

Występuje w brokułach, szpinaku, sałacie, przetworach mlecznych i jajkach, ale też może być syntetyzowana przez bakterie jelitowe i regenerowana w wątrobie. Suplementacji witaminą K wymagają przede wszystkim dzieci, których układ pokarmowy (a wraz z nim możliwość wydajnej syntezy tego związku) nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony, i osoby, u których stosowano antybiotykoterapię niszczącą naturalną florę bakteryjną jelit. Przedawkowanie witaminy K, regulującej proces krzepnięcia krwi, prowadzi do rozpadu erytrocytów i tym samym do niedokrwistości. Skutkami nadmiaru tego związku są także pocenie się i stałe uczucie gorąca, a u niemowląt - żółtaczka, a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej!

Witamina D - kalcyferol

Witamina D odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i w stabilizacji prawidłowej struktury kośćca. Jest syntetyzowana z prekursora dostarczanego w diecie (ryby morskie i tran) w wątrobie i nerkach oraz w komórkach skóry pod wpływem promieni słonecznych, zatem ilość naturalnie wytworzonej witaminy D podlega sezonowym wahaniom. Na niedobór narażeni są ludzie starsi, gdyż z wiekiem maleje zdolność jej skórnej syntezy. Naturalny mechanizm magazynowania w organizmie witaminy D może doprowadzić do osiągnięcia toksycznego stężenia i wystąpienia hiperkalcemii (zwiększone stężenie wapnia we krwi) powodującej zwapnienie serca, nerek, płuc, naczyń krwionośnych. Hiperwitaminoza przejawia się osłabieniem, sennością, depresją, bólami głowy i brzucha, spadkiem apetytu, biegunkami lub zaparciami, wymiotami, kamicą nerkową, wielomoczem.
Wystąpienie hiperwitaminozy D możliwe jest jedynie przy suplementacji syntetyczną witaminą, co oznacza, że nie ma ryzyka zatrucia w czasie nadmiernej ekspozycji na słońce ani przy diecie bogatej w ryby. Wyjątek stanowią dzieci chore na krzywicę - u nich objawy hiperwitaminozy bywają następstwem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne - dochodzi wówczas do nasilonego wychwytu wapnia przez kości kosztem obniżenia poziomu jego jonów w surowicy, a powstała w tym przypadku hipokalcemia może skutkować wystąpieniem tężyczki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 13.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 24)
marecki.wp, 20.04.2017 18.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę autorkę o podanie autorów prac naukowych na podstawie badań których powołuje się Pani w swoim artykule. Wg mnie to tylko powielanie nie zbadanych tez .. na korzyść farmaceutycznych karteli.
 
marecki.wp, 20.04.2017 18.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy każdym z tych wpisów o szkodliwości witamin w dawkach podanych przez autorów tego tekstu powinny być bibliografia naukowa autorów badań o tych "przedawkowaniach". Nic takiego nie ma.. Z sufitu to sobie napisaliście?Czy może żeby się trucicielom z karteli farmaceutycznych nie narazić?
 
Yona, 10.04.2017 07.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kamienie wszelkie w organizmie, złogi, itd, rozpuszcza nać pietruszki. Sposób znany od starożytnosci :)
 
jpawlo, 27.02.2017 14.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No wlasnie 100 gram! Jak jestes lekarz to przepiszesz 100 mg, i za tydzien widzisz sie znowu z "klientem" a NFZ placi. Jak nie jestes lekarz a chcesz efektow to wezmiesz nawet do 100 gram.
 
asder, 15.01.2017 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w takim interesie, ze koncerny farmaceutyczne doskonale wiedzą, że witaminą C mozna wyleczyć nawet wirusa Ebola (poszukaj info w necie jeśli nie wierzysz). Witamina C jest tania, poza tym wystepuje w potężnej ilości owoców. informacja o leczniczym działaniu witaminy C zniszczyłaby producentów wszelkich medykamentów.
 
dms, 06.11.2016 15.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za bzdury niektórzy piszą, testowałem to sam na sobie, zbyt duża dawka powoduje srake i tyle, wystarczy zmniejszyć odpowiednio dawkę, bawię się wit. C od 2 miesiący, byłem chorowity zawsze jesień zima wiosna bóle gardła, nosogardła itp. chodziłem po lekarzach aptekach a wystarczy przywalić sobie dużą dawkę wit. C i po sprawie, przed spaniem biorę czubatą łyżeczkę proszku i rano wstaję bez objawów choroby, gdy jeszcze coś czuję to w dzień co 2 godz łykam dawki przez siebie przetestowane, bo każdy organizm potrzebuje innej dawki i proszę was nie piszcie bzdur bo to naprawdę działa. Polecam jeszcze codziennie z rana pić 2 łyżki octu jabłkowego NATURALNEGO rozcieńczonego z wodą nawet jak się jest zdrowym. pozdrawiam
 
borys, 05.11.2016 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doucz sie trochę bo piszesz głupoty! Chiny produkują witaminę w dwustopniowej fermentacji z udziałem mikroorganizmów (czyli podobnie jak w naszej kiszonej kapuście), który jest nie tylko tańszy, ale i NIE używa tylu toksycznych rozpuszczalników i reagentów (typu aceton czy kwas siarkowy) jak proces Rechsteina, który jest droższy i tym samym taka witamina C kosztuje więcej! Proces dwustopniowej fermentacji została opracowany w latach 60-tych przez chińskich naukowców i jest do tej pory przez wszystkich chińskich (i niektórych licencjonowanych spoza Chin) producentów stosowany. Więc jeżeli kupujemy tańszą witaminę C pochodzącą z Chin (które nota bene są na dzień dzisiejszy światową potęgą w produkcji nie tylko witaminy C ale i wielu innych surowców farmaceutycznych), to kupujemy witaminę nie tylko tańszą, ale i wyprodukowaną w sposób bardziej naturalny, bezpieczniejszy dla naszego zdrowia i przyjaźniejszy dla środowiska. Jak widać nie zawsze to co droższe jest lepsze, a to co tańsze czy chińskie jest gorsze.
 
znawca, 15.09.2016 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no widzisz nasłuchałeś się chyba tego znanego znachora więc wiedz w aptece jest tylko kwas L-askorbinowy czyli jak to niektórzy lansują lewoskrętny . To jest chwyt reklmaowy zięby w aptece jest tylko L-ASKORBINOWY. Tu był też Pan co pisał że od 20 lat bierze i jeszcze żyje jak tam przeszczepy nerek?
 
qwerty, 26.08.2016 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witamina C w zależności od stężenie ma działania przeciwutleniajace lub może powodować utlenianie/powstawanie wolnych rodników. Polecam zagłębić się w temat. Wszystko w nadmiarze szkodzi. :)
 
bbb, 03.06.2016 21.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no właśnie , ZNAĆ DAWKI , artykuł jest o PRZEDAWKOWANIU WITAMIN, a nie o szkodliwości witamin w ogóle.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

94

OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego OLEJ Z CZARNUSZKI - właściwości i zastosowanie oleju czarnuszkowego

Olej z czarnuszki ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu znalazł zastosowanie jak środek...

więcej

91

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

80

Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę Zgaga? Wypróbuj domowe sposoby na zgagę

Zgaga ciągle ci dokucza? Nic dziwnego, objawy zgagi są bardzo nieprzyjemne i utrudniają normalne...

więcej

79

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.