Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

26 komentarze
Autor: Marta Izdebska-Książek

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin można przedawkować? Jakie są objawy przedawkowania witamin?

Zarówno całkowity niedobór witamin (awitaminoza) czy częściowy (hipowitaminoza), jak i ich nadmiar (hiperwitaminoza) są niekorzystne dla organizmu i mogą prowadzić do wystąpienia pewnych schorzeń.
Hiperwitaminoza dotyczy głównie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), które są kumulowane w tkance tłuszczowej, a nie rozpuszczane w wodzie i wydalane wraz z moczem. Hiperwitaminoza niepowodowana sztuczną suplementacją może wystąpić u osób stosujących mało urozmaiconą dietę i jadających te same produkty przez długi czas. W pozostałych przypadkach schorzenie to spotyka głównie tych, którzy jednocześnie zażywają kilka suplementów witaminowych bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. Poza tym współistnienie niektórych chorób może zmniejszać próg toksyczności witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i wówczas przyjmowanie nawet niewielkich dawek dobowych może dać objawy hiperwitaminozy.
Przedawkowanie poszczególnych witamin syntetycznych nie stanowi jednakowego zagrożenia - niektóre z nich cechują się niską toksycznością. Przykładem jest witamina E (inaczej - tokoferol) w naturalnej postaci występująca m.in. w migdałach, orzechach, olejach. W jej przypadku nawet kilkudziesięciokrotne przekroczenie zalecanej dziennej dawki na ogół nie powoduje wystąpienia objawów zatrucia, którymi mogą być: ogólne zmęczenie, osłabienie mięśni, bóle głowy i zaburzenia widzenia. Jednakże przyjmowanie w okresie ciąży zbyt wysokich dawek tokoferolu może mieć niekorzystny wpływ na płód - co prawda do tej pory nie udowodniono tego naukowo (dotychczas prowadzono badania jedynie na zwierzętach).

Witamina C - kwas askorbinowy

U osób szczególnie wrażliwych przedawkowanie witaminy C (tak zwanego kwasu askorbinowego), zawartej przede wszystkim w owocach i warzywach, może spowodować krystalizację moczanów i szczawianów w nerkach oraz tworzenie się kamieni nerkowych, zaś przyjęcie bardzo dużych dawek może doprowadzić do zaburzeń w pracy układu pokarmowego i nerwowego. Poza tym hiperwitaminoza związana ze spożywaniem nadmiaru witaminy C jest związana z wystąpieniem wysypek skórnych, a jej długotrwałe przyjmowanie może uzależniać!

Witamina K

Występuje w brokułach, szpinaku, sałacie, przetworach mlecznych i jajkach, ale też może być syntetyzowana przez bakterie jelitowe i regenerowana w wątrobie. Suplementacji witaminą K wymagają przede wszystkim dzieci, których układ pokarmowy (a wraz z nim możliwość wydajnej syntezy tego związku) nie jest jeszcze odpowiednio wykształcony, i osoby, u których stosowano antybiotykoterapię niszczącą naturalną florę bakteryjną jelit. Przedawkowanie witaminy K, regulującej proces krzepnięcia krwi, prowadzi do rozpadu erytrocytów i tym samym do niedokrwistości. Skutkami nadmiaru tego związku są także pocenie się i stałe uczucie gorąca, a u niemowląt - żółtaczka, a nawet uszkodzenia tkanki mózgowej!

Witamina D - kalcyferol

Witamina D odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i w stabilizacji prawidłowej struktury kośćca. Jest syntetyzowana z prekursora dostarczanego w diecie (ryby morskie i tran) w wątrobie i nerkach oraz w komórkach skóry pod wpływem promieni słonecznych, zatem ilość naturalnie wytworzonej witaminy D podlega sezonowym wahaniom. Na niedobór narażeni są ludzie starsi, gdyż z wiekiem maleje zdolność jej skórnej syntezy. Naturalny mechanizm magazynowania w organizmie witaminy D może doprowadzić do osiągnięcia toksycznego stężenia i wystąpienia hiperkalcemii (zwiększone stężenie wapnia we krwi) powodującej zwapnienie serca, nerek, płuc, naczyń krwionośnych. Hiperwitaminoza przejawia się osłabieniem, sennością, depresją, bólami głowy i brzucha, spadkiem apetytu, biegunkami lub zaparciami, wymiotami, kamicą nerkową, wielomoczem.
Wystąpienie hiperwitaminozy D możliwe jest jedynie przy suplementacji syntetyczną witaminą, co oznacza, że nie ma ryzyka zatrucia w czasie nadmiernej ekspozycji na słońce ani przy diecie bogatej w ryby. Wyjątek stanowią dzieci chore na krzywicę - u nich objawy hiperwitaminozy bywają następstwem nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne - dochodzi wówczas do nasilonego wychwytu wapnia przez kości kosztem obniżenia poziomu jego jonów w surowicy, a powstała w tym przypadku hipokalcemia może skutkować wystąpieniem tężyczki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 13.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 26)
Joanna, 08.08.2017 13.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego zażywasz wit.z grupy B i wir.D? Czytałam ze pomagają w ustabilizowaniu nastroju!
 
olry, 07.07.2017 13.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko wit. A jako retinol morze zaszkodzić. Brac jako beta karoten - nie szkodzi. Wita E w ilości 3200 IU mi od roku nie zaszkodziła. Pozostałe D i b1b2b3b6b12 biorę w mega dawkach i żyje od dwóch lat
 
marecki.wp, 20.04.2017 18.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę autorkę o podanie autorów prac naukowych na podstawie badań których powołuje się Pani w swoim artykule. Wg mnie to tylko powielanie nie zbadanych tez .. na korzyść farmaceutycznych karteli.
 
marecki.wp, 20.04.2017 18.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy każdym z tych wpisów o szkodliwości witamin w dawkach podanych przez autorów tego tekstu powinny być bibliografia naukowa autorów badań o tych "przedawkowaniach". Nic takiego nie ma.. Z sufitu to sobie napisaliście?Czy może żeby się trucicielom z karteli farmaceutycznych nie narazić?
 
Yona, 10.04.2017 07.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
kamienie wszelkie w organizmie, złogi, itd, rozpuszcza nać pietruszki. Sposób znany od starożytnosci :)
 
jpawlo, 27.02.2017 14.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
No wlasnie 100 gram! Jak jestes lekarz to przepiszesz 100 mg, i za tydzien widzisz sie znowu z "klientem" a NFZ placi. Jak nie jestes lekarz a chcesz efektow to wezmiesz nawet do 100 gram.
 
asder, 15.01.2017 20.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w takim interesie, ze koncerny farmaceutyczne doskonale wiedzą, że witaminą C mozna wyleczyć nawet wirusa Ebola (poszukaj info w necie jeśli nie wierzysz). Witamina C jest tania, poza tym wystepuje w potężnej ilości owoców. informacja o leczniczym działaniu witaminy C zniszczyłaby producentów wszelkich medykamentów.
 
dms, 06.11.2016 15.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co za bzdury niektórzy piszą, testowałem to sam na sobie, zbyt duża dawka powoduje srake i tyle, wystarczy zmniejszyć odpowiednio dawkę, bawię się wit. C od 2 miesiący, byłem chorowity zawsze jesień zima wiosna bóle gardła, nosogardła itp. chodziłem po lekarzach aptekach a wystarczy przywalić sobie dużą dawkę wit. C i po sprawie, przed spaniem biorę czubatą łyżeczkę proszku i rano wstaję bez objawów choroby, gdy jeszcze coś czuję to w dzień co 2 godz łykam dawki przez siebie przetestowane, bo każdy organizm potrzebuje innej dawki i proszę was nie piszcie bzdur bo to naprawdę działa. Polecam jeszcze codziennie z rana pić 2 łyżki octu jabłkowego NATURALNEGO rozcieńczonego z wodą nawet jak się jest zdrowym. pozdrawiam
 
borys, 05.11.2016 16.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Doucz sie trochę bo piszesz głupoty! Chiny produkują witaminę w dwustopniowej fermentacji z udziałem mikroorganizmów (czyli podobnie jak w naszej kiszonej kapuście), który jest nie tylko tańszy, ale i NIE używa tylu toksycznych rozpuszczalników i reagentów (typu aceton czy kwas siarkowy) jak proces Rechsteina, który jest droższy i tym samym taka witamina C kosztuje więcej! Proces dwustopniowej fermentacji została opracowany w latach 60-tych przez chińskich naukowców i jest do tej pory przez wszystkich chińskich (i niektórych licencjonowanych spoza Chin) producentów stosowany. Więc jeżeli kupujemy tańszą witaminę C pochodzącą z Chin (które nota bene są na dzień dzisiejszy światową potęgą w produkcji nie tylko witaminy C ale i wielu innych surowców farmaceutycznych), to kupujemy witaminę nie tylko tańszą, ale i wyprodukowaną w sposób bardziej naturalny, bezpieczniejszy dla naszego zdrowia i przyjaźniejszy dla środowiska. Jak widać nie zawsze to co droższe jest lepsze, a to co tańsze czy chińskie jest gorsze.
 
znawca, 15.09.2016 22.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
no widzisz nasłuchałeś się chyba tego znanego znachora więc wiedz w aptece jest tylko kwas L-askorbinowy czyli jak to niektórzy lansują lewoskrętny . To jest chwyt reklmaowy zięby w aptece jest tylko L-ASKORBINOWY. Tu był też Pan co pisał że od 20 lat bierze i jeszcze żyje jak tam przeszczepy nerek?
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D WITAMINA D - objawy oraz skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Witamina D w odpowiednim stężeniu sprawia, że kości są mocne, a zęby zdrowe. Właściwy poziom tej...

więcej

252

Przedawkowanie witamin. Które witaminy można przedawkować?

Przesadne przyjmowanie preparatów witaminowych niesie ryzyko poważnych chorób. Które z witamin...

więcej

245

CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu CZARNY BEZ: właściwości i działanie. PRZEPIS na sok z czarnego bzu

Czarny bez nie tylko zwalczy gorączkę i złagodzi kaszel, ale dodatkowo dzięki dużej ilości witamin...

więcej

235

WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12 WITAMINA B12 - właściwości. Występowanie i dawkowanie witaminy B12

Witamina B12 to związek, którego właściwości zdrowotne są nie do przecenienia. Witamina B12 koi...

więcej

223

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Torbiele jajników u kobiet w okresie prokreacyjnym najczęściej mają charakter czynnościowy, ich wymiar w cyklu może ulegać zmianie, tak że te różnice w wymiarze nie są czymś dziwnym, szczególnie...

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.