Fibromialgia: choroba, której nie ma? [WYWIAD]

Fibromialgia to tajemnicza choroba cywilizacyjna, która nie ujawnia się w badaniach laboratoryjnych. Dołujący ból całego ciała – tak określają fibromialgię osoby dotknięte tym schorzeniem. Przeczytaj wywiad z dr Agnieszką Zielińską z Instytutu Reumatologii.

Fibromialgia od lat budzi kontrowersje zarówno wśród lekarzy, jak i wśród pacjentów. Z jednej strony niektórzy lekarze, posługujący się metodami "szkiełka i oka", negują jej istnienie, z drugiej natomiast rośnie liczba chorych, którzy żyją w przewlekłym bólu i nie znajdują zrozumienia swego otoczenia. Na fibromialgię cierpi 2-10 proc. populacji. Dane są nieprecyzyjne, gdyż fibromialgię trudno zdiagnozować. Wiele osób nie wie, że choruje. O fibromialgii rozmawiamy z dr Agnieszką Zielińską z Instytutu Reumatologii.

Dr Agnieszka Zielińska: Tak się przypuszcza, aczkolwiek niewiele o niej wiemy. Objawy fibromialgii są niecharakterystyczne, mogą imitować inne choroby. Postawienie diagnozy jest bardzo utrudnione i polega na wykluczeniu poszczególnych schorzeń. Ocena lekarza jest subiektywna, gdyż w fibromialgii nie stwierdza się odchyleń w badaniach laboratoryjnych i obrazowych. Problem tkwi w układzie nerwowym, w nadmiernej pobudliwości struktur przewodzących ból w rdzeniu kręgowym i mózgu. Chorzy mają wtedy obniżony próg wrażliwości na ból.

  • Choć fibromialgia została uznana za odrębną jednostkę chorobową, wielu lekarzy wątpi w jej istnienie.

A.Z.: Z jednej strony to bardzo złożona choroba. Każdy choruje inaczej, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie. Ilu pacjentów, tyle obrazów fibromialgii. Z drugiej jednak strony, w środowisku lekarskim nie ma dostatecznej świadomości tej choroby, niestety. Do naszego Instytutu Reumatologii trafiają pacjenci, którzy wcześniej długo i bez skutku kolędowali po różnych specjalistach ze stosem niepotrzebnie wykonywanych badań. Jest to szczególnie przykre, ponieważ fibromialgia w dużym stopniu wyklucza pacjentów z codziennej egzystencji, pracy, obowiązków rodzinnych. Obniża znacznie jakość życia. Poczucie wykluczenia i izolacji potęguje stres, który pogłębia chorobę.

  • Medycyna akademicka często "kawałkuje" pacjenta i tworzy wąskie specjalizacje. Zapomina, że człowiek jest jednością psychofizyczną?

A.Z.: Fibromialgia z całą ostrością pokazuje, że soma i psyche nie powinny być rozpatrywane oddzielnie. To choroba interdyscyplinarna, z którą mogą się zetknąć różni specjaliści: reumatolodzy, neurolodzy, ortopedzi, psychiatrzy, endokrynolodzy, kardiolodzy, fizjoterapeuci.

Ważne

Czym jest fibromialgia?

Fibromialgia to niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich. Charakteryzuje się przewlekłym bólem mięśni oraz stawów i występowaniem tzw. punktów tkliwych, czyli wrażliwych na ucisk miejsc na ciele. Chorobie mogą towarzyszyć: uczucie zmęczenia, brak energii, koncentracji, zaburzenia snu, depresja, objawy zespołu jelita drażliwego, nadreaktywny pęcherz moczowy, drętwienie i mrowienie rąk, niemiarowa praca serca, zespół niespokojnych nóg itp.

  • Jak przebiega leczenie fibromialgii?

A.Z.: Chorzy mają różne objawy; są też w odmiennych stadiach choroby. Jedni narzekają tylko na silne bóle, drudzy na bóle i zaburzenia snu, a inni przychodzą pogrążeni w depresji. Terapia zatem ma charakter indywidualny. Generalnie w leczeniu łączymy metody farmakologiczne z niefarmakologicznymi. Mimo że fibromialgia nie jest chorobą psychiatryczną, stosujemy leki przeciwdepresyjne, wykorzystując ich właściwości zwiększające poziom neuroprzekaźników. Depresja może towarzyszyć lub pojawić się w następstwie tej choroby ze względu na jej uciążliwą przewlekłość. W leczeniu zaleca się też leki przeciwbólowe typu paracetamol i tramadol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne, które, mimo iż przez niektórych uważane są za bezcelowe, w pewnych przypadkach łagodzą ból. Skuteczność wykazują również preparaty przeciwpadaczkowe jako leki zmniejszające ból neuropatyczny.

  • Jakimi metodami niefarmakologicznymi leczy się tę chorobę?

A.Z.: Próbuje się różnych metod, począwszy od zaleceń zdrowego trybu życia, poprzez fizykoterapię, psychoterapię, skończywszy na akupunkturze i technikach relaksacyjnych. Zalecany jest też niezbyt intensywny wysiłek fizyczny, ćwiczenia, jazda na rowerze, spacery, pływanie. Na Zachodzie w leczeniu tej choroby modny jest obecnie floating – sesje w specjalnej komorze relaksacyjnej. W kabinie tej pacjent unosi się na powierzchni gęstej solanki bez jakiegokolwiek wysiłku. Zbadano, że podczas sesji floatingu u pacjenta zwiększa się produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Znacznie poprawia się jego samopoczucie, a bóle mięśni i stawów łagodnieją.

Ważne

Fibromialgia: w poszukiwaniu przyczyny

Prawdopodobnie do rozwoju fibromialgii przyczynia się podatność genetyczna i czynniki psychiczne – silny uraz, trauma, przewlekły stres. Ale nie tylko. Ostatnio przybywa chorych, którzy łączą początek jej objawów z przebyciem różnych infekcji np. zapalenia górnych dróg oddechowych czy pęcherza moczowego. I co dziwne, to infekcje o różnym nasileniu; czasami łagodne, czasami poważne – wymagające dożylnej antybiotykoterapii. Po ich ustąpieniu w stawach i mięśniach pojawia się silny i przewlekły ból niewiadomego pochodzenia.

  • Czy fibromialgia jest peczalna?

A.Z.: Żadne leki ani postępowanie wobec fibromialgii nie są w stu procentach skuteczne, ale są przypadki remisji. Zazwyczaj jednak na przemian występują okresy nasilenia i złagodzenia choroby. Warto przy tym zaznaczyć, że choroba ma przebieg łagodny, nie prowadzi do kalectwa ani skrócenia długości życia.

  • Współczesna medycyna akademicka nie nadąża za rozwojem chorób cywilizacyjnych?

A.Z.: Niestety tak. Czuję się czasami bezradna, szukając, trochę po omacku, odpowiednich metod, które złagodziłyby tę chorobę. A staje się ona coraz większym problemem. Frustruje też lekarzy. To dla nich "choroba niechciana" ze względu na swoją złożoność i niejednoznaczność.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Ewa
|

Spróbujcie Naltreksonu w niskich dawkach tzw. Protokół LDN. Receptę może wypisać lekarz rodzinny tylko udajcie się do niego z materiałami aby przekonać go do przepisania leku. Choruję na Fibromialgię. Od 2 miesięcy przyjmuje dawkę 3 mg i jest lepiej. Dalej nie mogę pracować, ale rzeczywistość jest bardziej do zniesienia. Plecy nie są juz taką skorupą, kości przestały się gotować. Zapiszcie się też do grupy na Fb "Razem w Fibromialgii. Powodzenia

Sylwia
|

Krzysiu jeżeli jest szansa że możesz coś więcej napisać jak sobie poradziłes z tą chorobą to proszę napisz na forum lub ewentualnie podam ci maila. Odezwij się proszę.

Magda
|

Magda, podaj nam swój sposób na pokonanie tej choroby. Prosimy Ciebie. My tez chcemy powrócić do życia.

ewa
|

Krzysztofie. Widze ze swiezo dodales wpis. Prosze zdradz jak poradziles sobie z chorobą? Co za mieszanki ziol pijasz. Jaką dietę masz na mysli? Opisz jakie jesz posilki i z czego? Podziel sie co wiesz o chorobie. Jak stanąc na nogi.

Krzysiek
|

Żyje z tą chorobą od 4 lat. Wiem jaki to ból, wiem co to znaczyło zasypiać o 1w nocy i budzić się nie wyspany o 4 gdzie sen wyglądał tak że co15 minut kręciłem się świadomy z boku na bok. Znam wszystkie suplementy, leki, itd. Wiem co to ból mięśni bez szczególnej przyczyny. Ból trwający nie godzinami ale miesiącami! Zna to bo mam fibromialgie. Te wizyty u lekarzy, który każdy następny diagnozował inne schorzenie począwszy od przemęczenia przez nerwice problemy z mózgiem (ucisk), toczeń , depresję, aż do choroby psychicznej...schizofrenia. Lekarze próbowali wmówić mi bardzo dużo i powiem Państwu że byłem naprawdę blisko tego by zwariować, ale właśnie wtedy zacząłem słuchać swojego organizmu, zacząłem uczyć się o ziołach i ich właściwościach, porównywałem wiedze z osobami ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, którzy też chorują na fibro i powiem tak mam nadal fibromialgie, ale umiem z nią żyć! Zmieniłem dietę to podstawa, zrobiłem własną, skuteczna mieszankę ziół, biorę suplementy tylko z naturalnych roślin. Pomogło mi to wrócić do życia . Nie czuję już bólu (raz na jakiś czas jak się przeforsuje to fibro przypomina mi o sobie ale są to ataki łagodne trwające parę godzin) . Teraz naprawdę cieszę się na nowo życiem dziećmi(mam 5letniego syna i 9miesieczna córeczkę) wracam do sportu tj. deskorolka i siłownia(chociaż "lekarze" mówili że przy takich bólach powrót do sportu to mogę sobie wybić z głowy) zaczynam żyć od nowa.
Pozdrawiam Krzysiek.

Gosia
|

Tez choruje na ta chorobe.Od trzech miesiecy biore antydepresanty chodze na masaze oraz gimnastyke.Na poczatku odczuwalam wielka ulge bo prawie nie czulam bolu i myslalam ze juz nie wroci ten bol.Jednak bol znowu wrocil i nasila sie.Wybieram sie do lekarza moze powinnam brac mocniejsze leki.Moze moj organizm przyzwyczail sie do tych lekow i dlatego juz nie dzialaja.

BS
|

am0340340- miałem takie same objawy jakie opisujesz i wykonałem test na Boreliozę z krwi-potwierdzony później Western Bloot diagnoza- Borelioza. Proszę zrób badania w tym kierunku jeśli jeszcze nie były robione. Pozdrawiam/

am0340340
|

Moje objawy:
- bóle prawie całego ciała i są niedoniesienia !!! NAJGORSZY OBJAW
- senność w ciągu dnia, częste budzenie się w nocy
- zmęczenie, osłabienie, wycieńczenie. Jedzenie nie pomaga.
- brak apetytu, mdłości, uczucie jak na wymioty
- rozbicie, niepokój bez powodu, napięcie, kołatanie serca... i wiele innych.
Ogólnie czuję się FATALNIE jak wrak człowieka a badanie wszystkie są w porządku. Wiem, że to jest DEPRESJA chyba "maskowa" bo po antydepresantach WSZYSTKIE dolegliwości mijają. Cóż nawalają neuroprzekaźniki i z człowiekiem dzieją się dziwne rzeczy. Mózg to organ - też choruje. U mnie nie ma żadnego powodu do depresji. Samo się stało :( To jest koszmar. Ważna rzecz!!!! Lekarz lekarzowi nie równy. Znacznie lepsze miałam leki od lekarza rodzinnego niż psychiatry.

bajzel
|

Fibromialgia to zanieczyszczenie organizu leki przeciw bulowe dodaja benzyny do ognia ,dzialaja krotko albo wcale.Organizm trzeba oczyscic .Zaczac od diety bez cukru ,pic duzo dobrej wody z mineralami ,z dodatkiem cytryny, pic na czczo i nie pic zaraz po posilku.3 posilki dziennie nie obciazac zoladka na noc jesc duzo warzw i owocow oraz unikac pokarmow przetworzonych.Dodac wit C ,kupic w aptece duza dawke raz dziennie, dosyc na poczatek.jak sie polepszy nie rezygnowac z nawykow dobrej diety .zycze zdrowia

bajzel
|

Oczysc organiz ,przejdz na diete bez tluszczow roslinnych pij duzo wody z cytryna pol godz.przed posilkiem i nie pij zaraz po posilku, dodaj jeszcze Wit C i nie jedz cukru ani slodyczy, zadnych.Po tygodniu juz poczujesz zmiane ,nie obciazaj zoladka nie jedz do syta,jedz 3 razy dziennie ,duzo warzyw i owocow zadnej przetwozonej zywnosci.Zycze zdrowia.