Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz, jest objawem nerwicy?

2019-08-21 16:48 Anna Ławniczak

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy mogą dotyczyć różnych sfer życia. Jeśli zauważysz u siebie objawy nerwicy - nie chowaj głowy w piasek. To można i trzeba leczyć. Jak rozpoznać objawy nerwicy?

Spis treści:

 1. Objawy nerwicy: objawy somatyczne
 2. Objawy nerwicy: zaburzone emocje
 3. Objawy nerwicy: nerwicowe zaburzenia poznawcze

Objawy nerwicy mogą przybrać rozmaitą postać. Jest to właściwe zespół zaburzeń nerwicowych. Objawy nerwicy obejmują fobie, lęk, trudności z przystosowaniem się do wymagań społecznych, problemy w relacjach i różnych sytuacjach społecznych: w pracy, życiu towarzyskim, występach publicznych, nawet jeśli to tylko zebranie kilku osób. Objawy nerwicy mogą mieć charakter emocjonalny lub somatyczny (objawy cielesne), zaburzają także naszą zdolność do uczenia się, pamięć i koncentrację.

Objawy nerwicy: objawy somatyczne

O nerwicowym charakterze mogą świadczyć różnego rodzaju bóle i dysfunkcje narządów, które nie poddają się leczeniu. Nerwica często manifestuje się:

Objawy nerwicy: zaburzone emocje

Nerwica wpływa na to jak postrzegamy świat, czyli na jakiego rodzaju informacje zwracamy szczególną uwagę, i jakie emocje budzi w nas to, co obserwujemy i czego doświadczamy. O zaburzeniach nerwicowych może świadczyć:

 • bliżej nieokreślony niepokój, który towarzyszy nam niemal cały czas - rodzaj poddenerwowania, poczucie wiszącego nad nami nieokreślonego niebezpieczeństwa;
 • czarne myśli czyli przewidywanie zawsze najgorszego;
 • niemożliwy do kontrolowania lęk przed pewnymi sytuacjami, osobami, zdarzeniami (np. pająkami, małymi pomieszczeniami, lataniem samolotem, przed przebywaniem w grupie ludzi, wystąpieniami publicznymi itd.) czyli fobie;
 • powracająca apatia i brak motywacji, uczucie "nic mi się nie chce";
 • częste poirytowanie, niecierpliwość, poczucie frustracji;
 • brak radości w życiu, trudności z odczuwaniem przyjemności (zawsze jest jakieś ale);
 • zmienność nastrojów;
 • niestabilność emocjonalna;
 • trudności z zasypianiem.

Czytaj też:

Naturalne sposoby na ukojenie nerwów [WIDEO]

Objawy nerwicy: nerwicowe zaburzenia poznawcze

Zaburzenia nerwicowe w tej sferze życia wpływają na myślenie, zdolność uczenia się, na pamięć i koncentrację. Objawem nerwicy mogą  być:

 • trudności w zapamiętywaniu lub przypominaniu sobie: informacji, osób, wydarzeń, terminów;
 • kłopoty z koncentracją i skupianiem się, częste odlatywanie w wewnętrzny świat;
 • obsesyjne, nieracjonalne myśli, których nie można powstrzymać;
 • obsesyjne czynności (mycie rąk, sprzątanie, sprawdzanie dziesiątki razy czy zamknęliśmy mieszkanie, porządkowanie), wykonywanie obsesyjnych ruchów;
 • poczucie oddalenia od świata.

Czytaj również: Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Polecany artykuł:

Sprawdź e-poradnik
E-poradnik nerwice

Autor: materiały prasowe

Z poradnika dowiesz się:

 • Skąd biorą się nerwice i na czym polegają?
 • Dlaczego tak trudno je zdiagnozować.
 • Do jakich innych zaburzeń i chorób mogą prowadzić.
 • Czy można samemu sobie z nimi poradzić?
 • Skąd się biorą dziecięce lęki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE
natalia
|

proszę się zbadać pod kątem tężyczki, jest ona często skutkiem niedoborów magnezu, wapnia, etc i często jest mylona z nerwicą.

Eleona
|

Leki mogą pomóc w funkcjonowaniu i samopoczuciu, ale terapii nie zastąpią, nie ma się co oszukiwać. Przy tego typu problemach trzeba walczyć z przyczyną, można się pozbyć samych objawów, ale wtedy prawdopodobnie i tak znajdzie się jakiś inny destrukcyjny mechanizm do radzenia sobie z problemem.

Jaś
|

Reklama

Lukasz
|

Nie ma leku na nerwicę. Za to zastępuje go psychoterapia z psychologiem. Sam się z nią borykam od 12 lat i wydałam już pewnie dziesiątki tysięcy na diagnozę jakiejś nieuleczalnej choroby. Problemem okazał się zmniejszać w miarę upływu pracy z psychologiem. Poszukaj dobrego w Twojej okolicy i pamiętaj że kilka pierwszych spotkań nie rozwiąże problemu bo to raczej długotrwały proces. Do tego potrzeba dużo cierpliwosci, ale wierzę ze Ci się uda pożegnać ta paskudna chorobę.

t.ch.
|

WItam, mam problem który zaczął się rozwijać gdzieś pod koniec gimnazjum chyba. Otóż na widok ludzi tracę kontakt wzrokowy,boję się im spojrzeć na kilka sekund w oczy,pocą mi się i trzęsą ręce a często także głowa i ramiona,dostaję drgawek ciała, robię nerwowe ruchy i w ogóle cały nerwowy się robię. Kiedy coś muszę zrobić w sklepie czy w szkole to też prawie zawsze robię to sztywno bez wiary i z niepokojem oraz trzęsącymi się rękami i głową wraz ze spoconymi rękami(cały czas się trżęsą) a do głowy uderza jeszcze większe spięcie nerwowe.Czasem w domu nam też lekkie takie objawy gdy ktoś nieznajomy przychodzi albo rodzice często przez pokój sobie przechodzą ale najbardziej jestem nerwowy na dworze, w szkole, w tramwaju no normalnie wszędzie gdzie widzę ludzi to nam atak paniki i tremy też bo wstydzę się patrzeć na ludzi oraz jak na mnie zerkają. Myślałem że to okres dojrzewania ale on chyba nie powinien przebiegać w ten sposób że całe ciało w miejscach publicznych chodzi,robi nerwowe ruchy,na się atak paniki,cały czas odczuwa tremę i niepewność,jest się spoconym od potu,głowa chodzi tu i tam(trzęsie się)i ręce też no i do tego niechęć wobec ludzi w obawie przed tymi objawami. Cały w sobie jestem roztrzęsiony kiedy jestem wśród ludzi. Kiedy próbuję się uspokoić to jeszcze bardziej to wszystko napiera na mnie. Chcę to zwalczyć ale nie potrafię a nie chce zamęczać psychologów którzy mogą mi nie chcieć przepisać skutecznych środków leczniczych-oczywiście w miarę bezpiecznych dla organizmu albo mogą odesłać po prostu do domu a objawy już nie chcą same przejść. Potrzebowałbym nazwy dobrego leku na nerwicę(no i też na nerwowe ruchy) i najlepiej na fobię społeczną(fobie lękowe w stosunku do społeczeństwa). Oczywiście najlepiej bez recepty. Czekam na pomocne odpowiedzi.

Silka
|

Stresująca praca i duszna atmosfera między pracownikami spowodował u mnie narastający lęk przed tym, że czegoś nie zrobię na czas, że zapomnę, że źle wykonam. Taki stres utrudniał lub uniemożliwiał mi podejmowanie decyzji, ograniczał moją aktywność, samorealizację, przeszkadzał w nawiązywaniu relacji i tworzeniu satysfakcjonujących związków. Musiałam poszukać wsparcia i pomocy w Opolu u specjalisty psychologa pani I. Maślankowskiej. Bardzo mi pomogła psychoterapia grupowa stworzona z myślą o takich osobach jak ja, które odczuwają lęk i niepokój. Podczas terapii poznałam sposoby radzenia sobie ze stresem i lękiem w różnych sytuacjach.

Magda
|

Moje objawy zaczęły się od napadów duszności podczas jazdy autem.. Później doszły do tego zawroty głowy, uczucie omdlenia i bezsenność. Myslałam, że coś dzieje się poważnego i unikałam kontaktu z lekarzem.. Dopiero wizyta u neurologa podczas, której nic nie wyszło zostałam wysłana do psychatry, który zdiagnozował nerwice.
Od dłuższego czasu chodzę na terapię i na całe szczeście już jest o niebo lepiej.. Wszystko jednak dzieje się w głowie:) Nauczyłam się jak z tym walczyć i w końcu już nie muszę się martwić o "nagłe" omdlenie:)

Baska60
|

Kilka lat temu miałam wypadek w drodze do domu przewróciłam się i uderzyłam o betonową ławke na deptaku. Rozgruchotałam sobie część czaszki i prawą stronę twarzy miałam do rekonstrukcji. Przeszłam wiele operacji by dojść do sprawności i mieć dobry wygląd.Od tego czasu boję się samodzielnie poruszać, wykonywać ruchy, wszystko kojarzy mi się tylko z tym najgorszym.W chwilach tej paniki ciśnienie mi wali, duszności i boli prawie wszystko i osłabienie totalne . Byłam u psychiatry , który zapisał mi leki uspakajające, wyciszające. Pan doktor postawił diagnozę nerwica pourazowa. Chodzę na świetną terapię do pana doktora,ale już wiem, że do końca życia skazana jestem na pomoc specjalisty.

stefania45
|

Leczę się na nerwicę od 8 lat, od chwili gdy straciłam pracę ze względu na stan zdrowia. Problemy zaczęły się z kręgosłupem i nie mogłam wykonywać swojej pracy. Byłam przesuwana ze stanowisk,a po kolejnym L-4 dostałam wypowiedzenie z pracy i zaczęło się. Problemy zdrowotne , finansowe, bezsenność, nerwica. Musiałam szukać pomocy u psychiatry. Potrzebowałam leków, ale też kogoś kto by wysłuchał moich problemów. Pan doktor Sowiński okazał się bardzo cierpliwym i wyrozumiałym lekarzem, na prawdę starał się pomóc. Szukał takich leków, które nie kolidowały z tymi co biorę na kręgosłup, chodziłam też na terapię. Wszystkie działania tego lekarza oceniam jako trafne i właściwe, bo czuję się dużo lepiej i poukładałam sobie wszystko od nowa

Ja
|

Witam mam te same objawy ,dużo przeszłam w życiu w wieku 29 l zostałam wdowa z piątka dzieci wiadomo stres nerwy ,szok nie radzę sobie z tym ,myślę że umieram robiłam badania i niby ok ,ale to jest takie nie miłe co się zemną dzieje z moim ciałem że czasem żyć mi się nie chce ,nie mam kontroli czasem nad własnym ciałem ,zawroty głowy dosłownie jak by moje nogi były z waty to jest nie do opisania ,tyle razy co karetka przyjeżdżała to było na zasadzie takiej że zanim karetka przyjechała to bałam się że umieram a jak już byli wszystko przechodziło bo czułam się bezpieczna szok jak z tym walczyć pomuzcie