Skórne objawy nowotworów. Objawy raka, które widać na skórze

2022-03-02 14:33

Swędzenie, brodawki, nietypowe krostki, włoski wyrastające w dziwnych miejscach – zazwyczaj je ignorujemy, przypisując błahym problemom ze skórą. Tymczasem zdarza się, że to właśnie one przez długi czas są jedynym objawem nowotworów: raka płuc, raka trzustki, raka żołądka, chłoniaka czy nawet białaczki. Jakie skórne objawy nowotworów pojawiają się najczęściej? Na co zwrócić uwagę, przeglądając się w lustrze?

Skórne objawy nowotworów. Objawy raka, które widać na skórze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przewlekły świąd
  2. Obrzęk, pęcherzyki, owrzodzenia
  3. Brodawki łojotokowe
  4. Rogowacenie ciemne
  5. Łuszcząca się skóra
  6. Zmiany koloru języka
  7. Dziwne włoski na skórze
  8. Zmiany rumieniowo-obrzękowe

Skórne objawy nowotworów są jedną z postaci tzw. zespołu paraneoplastycznego (inaczej paranowotworowego) i często wyprzedzają pojawienie się charakterystycznych dla danego nowotworu objawów nawet o kilka, kilkanaście miesięcy – z szacunków wynika, że występują nawet u co dziesiątego pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową.  

Powstają bądź na skutek procesów autoimmunologicznych (kiedy organizm do walki z komórkami nowotworowymi kieruje przeciwciała, które jednak mogą atakować również zdrowe komórki), bądź na skutek wytwarzania przez komórki nowotworowe cząsteczek, które wraz z krwią docierają do innych tkanek, w tym do skóry.

Łatwo je przeoczyć, ponieważ pozornie nie mają związku z nowotworem. Tymczasem ich właściwe rozpoznanie przyspiesza postawienie właściwej diagnozy, a tym samym znacząco zwiększa powodzenie leczenia onkologicznego.

Jakie skórne objawy nowotworów pojawiają się najczęściej? Których, dla własnego zdrowia, lepiej nie lekceważyć – i skontrolować podczas najbliższej wizyty u lekarza?

Gadaj Zdrów EXTRA - Zaawansowany rak piersi

Przewlekły świąd

Swędzenie skóry – zarówno o charakterze uogólnionym, jak i zlokalizowane w konkretnym miejscu na skórze (niekoniecznie w bezpośrednim sąsiedztwie guza) lub w konkretnej lokalizacji na ciele może zwiastować nowotwór. Swędzenie nie zawsze jest dokuczliwe, zawsze natomiast przewlekłe.

Uogólniony świąd, który trwa dłużej, niż sześć tygodni, może być pierwszą oznaką raka trzustki, raka wątroby, chłoniaków nieziarniczych, białaczek, a także nowotworów układu nerwowego. Z kolei swędzenie moszny może zwiastować raka prostaty.

Obrzęk, pęcherzyki, owrzodzenia

Intensywnie czerwone ogniska obrzęków na twarzy, tułowiu, rękach i nogach, które pojawiają się nagle i na których obrzeżach znajdują się pęcherzyki lub krostki, mogą świadczyć o nowotworach układu krwiotwórczego, np. białaczce szpikowej lub chłoniaku. Zmianom tym często towarzyszą również nadżerki i owrzodzenia na błonach śluzowych.

Pęcherzyki albo krostki przekształcające się w owrzodzenie i umiejscowione wokół blizn pooperacyjnych mogą być oznaką szpiczaka. Z kolei bolesne pęcherzyki i nadżerki umiejscowione na  błonach śluzowych – dziąsłach, wargach, policzkach, języku, spojówkach, narządach płciowych lub w okolicach odbytu mogą świadczyć o chłoniaku nieziarniczym lub mięsakach.

Natomiast bolesne owrzodzenia i zmiany skórne, jakie pojawiają się nawet po drobnych urazach skóry, mogą świadczyć o chłoniaku, białaczce lub szpiczaku.

Brodawki łojotokowe

Ma je każdy z nas, jednak gwałtowny wysyp brodawek łojotokowych na tułowiu, z towarzyszącym temu uporczywym, męczącym swędzeniem, może być oznaką raka żołądka, a także nowotworów układu krwiotwórczego, płuca lub piersi.

Rogowacenie ciemne

Zwiastunem raka żołądka może być również tzw. rogowacenie ciemne, czyli brunatne przebarwienia umiejscowione w okolicach fałd skórnych – w pachwinach, przy zgięciach łokciowych i kolanowych, lub w dołach pachowych.

Łuszcząca się skóra

Skórnym objawem nowotworu mogą być również łuszczące się zmiany. Te obejmujące całą skórę mogą zwiastować szpiczaka, chłoniaka, ziarnicę złośliwą, raka płuc, raka szyjki macicy lub raka piersi. Z kolei białe, drobne ale rozlane zmiany, które przypominają rybią łuskę i lokują się w dołach pachowych, pachwinach, w zgięciach łokciowych i pod kolanami, z często towarzyszącą im „gęsią skórką” (rogowacenie mieszkowe) mogą sygnalizować ziarnicę złośliwą.

Zmiany koloru języka

Skórnym objawem raka trzustki, guzów nerki lub płuca może być zmiana koloru języka na żywoczerwony – w takim przypadku objawem dodatkowym może być tzw. spełzanie naskórka, czyli jego oddzielanie się w efekcie potarcia skóry.

Dziwne włoski na skórze

O toczącym się w organizmie procesie  nowotworowym może również świadczyć gwałtowny porost jasnych, cienkich i dość długich (3-4 cm) włosków w miejscach, w których być ich nie powinno: na twarzy, małżowinach usznych, następnie na skórze ciała (bez okolic dłoni, podeszew stóp, okolic narządów płciowych). Ten objaw może zwiastować raka płuc, raka jelita, trzustki, raka pęcherza moczowego, a także ostrą białaczkę.

Zmiany rumieniowo-obrzękowe

Skórnym objawem nowotworu może być również rumień, któremu towarzyszy obrzęk. Zmiany rumieniowo-obrzękowe w okolicach twarzy (zwłaszcza wokół oczu) i w obrębie kończyn może świadczyć o raku sutka, płuc albo nosogardzieli. Z kolei złuszczający się rumień z niewielkim wysiękiem na brodawce sutkowej i w jej okolicy może sugerować raka odbytu, prostaty, pęcherza moczowego lub szyjki macicy.

Okrągłe lub owalne zmiany rumieniowe układające się w ogniska przypominające przekrój pnia mogą zwiastować raka przełyku, płuca, piersi lub jelita. Natomiast fioletowy rumień w okolicy powiek z towarzyszącym mu obrzękiem oczodołów może towarzyszyć rakowi jajnika lub piersi u kobiet oraz rakowi płuca lub przewodu pokarmowego u mężczyzn.

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?
Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?