Brodawki łojotokowe: przyczyny powstawania i leczenie

2020-09-22 13:02

Brodawki łojotokowe to grudkowate narośla skórne, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Mimo że ich wygląd jest bardzo charakterystyczny, można je pomylić z innymi zmianami skórnymi, np. rakiem skóry. Jak wyglądają brodawki łojotokowe? Jakie są przyczyny ich powstawania? Jak leczyć i jak usunąć te nieestetyczne zmiany skórne?

Brodawki łojotokowe
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Brodawki łojotokowe - przyczyny powstawania
  2. Jak wygląda brodawka łojotokowa?
  3. Brodawki łojotokowe - leczenie. Jak usunąć brodawkę łojotokową?
Kurzajki

Brodawki łojotokowe (brodawczaki podstawnokomórkowe) to łagodne zmiany skórne, które pojawiają się w dowolnym miejscu na ciele, choć zwykle lokalizują się w obrębie tułowia, kończyn górnych, twarzy (w tym na powiekach) oraz owłosionej skóry głowy. Zmiany te są okrągłe i mają charakter rogowaciejącej narośli. 

Brodawki łojotokowe - przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych nie są znane. Wiadomo, że nie wywołuje ich wirus brodawczaka HPV, mimo iż nazwa może to sugerować. Tym samym brodawka łojotokowa nie ma nic wspólnego z taką zmianą naskórkową, jak kurzajka i innymi rodzajami brodawek. Istnieją jednak pewne czynniki predysponujące do powstawania brodawek łojotokowych:

  • wiek - brodawki najczęściej pojawiają się u osób powyżej 35. roku życia, w większej liczbie, zwykle kilkunastu;
  • predyspozycje genetyczne - występowanie brodawek łojotokowych lub innych znamion naskórkowych u członków najbliższej rodziny;
  • schorzenia z towarzyszącym zaburzeniem rogowacenia skóry lub wytwarzania sebum.

Jak wygląda brodawka łojotokowa?

Brodawka łojotokowa to charakterystyczny, wystający wykwit skórny, który wyglądem przypomina grzybek. Mimo to może być mylona z innymi zmianami skórnymi, np. rogowaceniem słonecznym lub niektórymi złośliwymi zmianami nowotworowymi (głównie czerniakiem skóry). Oto cechy wyróżniające brodawkę łojotokową spośród innych zmian skórnych:

  1. Jest dobrze odgraniczona od zdrowej skóry, stwarza wrażenia nałożenia na jej powierzchnię.
  2. Jej wielkość waha się od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów.
  3. Na powierzchni brodawki występują liczne zagłębienia zawierające nagromadzoną masę zrogowaciałych komórek naskórka i sebum.
  4. W zależności od stadium rozwoju, kolor brodawki waha się między kolorem zbliżonym do zdrowej skóry, a kruczoczarnym, który jednak nie jest oznaką czerniaka.

Brodawkom nie towarzyszą objawy, takie jak:

Wyjątkiem jest mechaniczne podrażnienie, np. w trakcie zmiany odzieży.

Ważne

Brodawki łojotokowe to zmiany skórne o charakterze łagodnym. Oznacza to, że nie ma możliwości, aby przekształciły się one w komórki nowotworowe i były zagrożeniem dla zdrowia. Brodawki łojotokowe stanowią jedynie problem estetyczny. Szczególnie wtedy, gdy są zlokalizowane w obrębie skóry twarzy.

Brodawki łojotokowe - leczenie. Jak usunąć brodawkę łojotokową?

Jeżeli brodawki łojotokowe nie powodują żadnych problemów, nie wymagają leczenia. Jednak ze względów estetycznych można je usunąć i nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Brodawka łojotokowa  - krioterapia

Jedną z metod usuwania brodawek łojotokowych jest krioterapia, czyli zamrażanie zmian skórnych ciekłym azotem. W wyniku oddziaływania bardzo niskiej temperatury na brodawkę następuje jej obumarcie. 

Po kilku dniach od zabiegu barwa brodawki zmienia się na czarną, a zmiana skórna przybiera postać strupa, który po miesiącu odpada od powierzchni skóry. Niestety, zabieg niesie za sobą ryzyko powstania nieestetycznej blizny.

Cena: do 50 do 100 zł (zależnie od ilości i wielkości zmian).

Brodawka łojotokowa - laser IPL

Kolejną metodą usuwania brodawek łojotokowych jest laser IPL, który całkowicie wypala zmianę skórną, pozostawiając niewielką, wklęsłą rankę. W ciągu kilku dni od zabiegu tworzy się strup, który odpada po 2-3 tygodniach. Zabieg również może pozostawić bliznę na ciele, jednak jest ona praktycznie niewidoczna.

Cena: 100-150 zł za usunięcie jednej brodawki.

Brodawka łojotokowa - łyżeczkowanie, czyli leczenie chirurgiczne

Usuwanie zmian skórnych metodą łyżeczkowania chirurgicznego polega na usunięciu brodawki na poziomie naskórka.

Cena zabiegu zależy od ilości i wielkości zmian (zwykle od 100 do 300 zł).

Czytaj też: