Osłabienie organizmu - przyczyny

2021-10-26 13:08

Osłabienie organizmu może mieć różne przyczyny. Ich znalezienie ułatwiają objawy towarzyszące. Na przykład, osłabienie organizmu i niska temperatura ciała sugerują niedoczynność tarczycy. Z kolei osłabienie organizmu i senność - nawet depresję. Natomiast osłabienie i zawroty głowy mogą świadczyć o anemii. Sprawdź, jakie mogą byc przyczyny osłabienia.

osłabienie organizmu
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Osłabienie - przyczyny. Infekcje
 2. Osłabienie - przyczyny. Niedokrwistość
 3. Osłabienie - przyczyny. Choroby nowotworowe
 4. Osłabienie - przyczyny. Choroby układu krążenia
 5. Osłabienie - przyczyny. Choroby tarczycy
 6. Osłabienie - przyczyny. Choroby neurologiczne
 7. Osłabienie - przyczyny. Zespół przewlekłego zmęczenia
 8. Osłabienie - przyczyny. Depresja
 9. Osłabienie - diagnoza
Sposoby na wzmocnienie odporności: jak się hartować?

Osłabienie w terminologii medycznej oznacza utratę siły mięśni. Jednak powszechnie określenia "osłabienie" używa się także wtedy, kiedy człowiek czuje się ogólnie osłabiony. Jednak wówczas mowa o męczliwości.

Osłabienie jest wtedy, gdy pacjenci skarżą się na niemożność wykonania określonych czynności. Mogą także zgłaszać ciężkość kończyny lub jej sztywność.

Osłabienie ma określony przebieg w czasie i/lub lokalizację anatomiczną. Męczliwość, określana jako "osłabienie", wydaje się nie mieć wzorca czasowego (np. "zmęczony cały czas") lub anatomicznego ("słaby wszędzie").

Skargi skupiają się raczej bardziej na uczuciu zmęczenia niż niezdolności do wykonania określonych czynności. Objawami towarzyszącymi są często:

Przyczyną osłabienia może być:

Jednak w niektórych przypadkach osłabienie może wskazywać na chorobę.

Poza tym osłabienie towarzyszy wszystkim chorobom przewlekłym, np. niedoczynność tarczycy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy itd.

Osłabienie - przyczyny. Infekcje

Osłabienie powoduje zarówno ostra, jak i przewlekła infekcja - wirusowa, bakteryjna, grzybicza czy pasożytnicza. W tym pierwszym przypadku jedną z najczęstszych przyczyn osłabienia jest przeziębienie, grypa.

Osłabienie powoduje także każde przewlekłe zakażenie, np. HIV, zapalenie wątroby, mononukleoza.

Osłabienie - przyczyny. Niedokrwistość

Anemia (niedokrwistość) to choroba polegająca na zmniejszeniu się poniżej normy stężenia hemoglobiny we krwi lub liczby krwinek czerwonych.

Powoduje to objawy, takie jak osłabienie, uczucie zmęczenia i znużenia, które nie ustępujące po odpoczynku.

Charakterystyczna jest także blada i skłonna do przesuszenia skóra. Włosy stają się przesuszone, łamliwe i wypadają.

Osłabienie - przyczyny. Choroby nowotworowe

Zmęczenie związane z chorobą nowotworową (CRF - cancer related fatigue) to przetrwałe, subiektywne poczucie osłabienia  lub wyczerpania, związane z chorobą nowotworową lub jej leczeniem, które nie jest proporcjonalne do  ostatnio wykonywanej aktywności oraz które zakłóca normalne funkcjonowanie.

Jest to objaw powszechnie zgłaszany przez pacjentów. Jednak ze względu na mało poznane przyczyny tego typu zmęczenia, możliwości jego zwalczania są jak dotąd ograniczone. Najczęściej nie udaje się wyeliminować go całkowicie.

Osłabienie - przyczyny. Choroby układu krążenia

Poważne osłabienie, rozwijające się w ciągu kilku minut lub szybciej niż zwykle, może być spowodowane nawet udarem mózgu.

Nagłe osłabienie, zdrętwienie i ból ograniczony do kończyny może być także wywołane niedokrwieniem tętniczym.

Osłabienie może też wskazywać na przebyty zawał serca. Po zawale serce jest  osłabione. Nie pompuje krwi wystarczająco sprawnie, a  to pogarsza krążenie w organizmie.

U pacjenta pojawiają się objawy niewydolności krążenia:

 • duszność
 • obrzęki kończyn
 • osłabienie
 • pogorszenie tolerancji wysiłku

Osłabienie - przyczyny. Choroby tarczycy

Zarówno u osób z nadczynnością tarczycy, jak i niedoczynnością tarczycy zmagają się z osłabieniem, problemami z koncentracją, zaburzeniami poznawczymi.

U osób z niedoczynnością dodatkowo pojawiają się objawy, takie jak:

 • nadmierna senność
 • wzrost wagi
 • zaparcia

Z kolei u osób z nadczynnością często występuje:

Osłabienie - przyczyny. Choroby neurologiczne

Dla miopatii, czyli choroby mięśni polegającej na zaburzeniach regeneracji komórek mięśniowych, charakterystyczne jest osłabienie mięśni proksymalnych (ramiona, uda).

Upośledzone jest sięganie do góry (np. chory nie może uczesać włosów, podnieść ciężarów powyżej głowy).

Chory ma problem z wchodzeniem po schodach lub z wstawaniem z pozycji kucznej lub siedzącej.

Z kolei polineuropatia, a także dystrofia mięśniowa, cechuje się osłabieniem mięśni dystalnych (ręka, łydki). Upośledzone zostają takie czynności jak, m.in. przechodzenie przez krawężnik, trzymanie filiżanki, pisanie, zapinanie guzików lub używanie klucza.

Osłabienie mięśni twarzy i dysfagia (trudność lub niemożność przełykania), a także podwójne widzenie to objawy charakterystyczne dla miastenii, zespołu Lamberta-Eatona lub zatrucia jadem kiełbasianym.

Postępujące osłabienie kończyn i męczliwość, niezgrabność, sztywność (najpierw nóg, potem ramion) sugeruje na zmiany zwyrodnieniowe kręgów, guza nadtwardówkowego, stwardnienie rozsiane, zapalenie naczyń.

Osłabienie - przyczyny. Zespół przewlekłego zmęczenia

Na zespół przewlekłego zmęczenia składają się objawy, takie jak:  ból głowy, bóle stawowo-mięśniowe,  złe samopoczucie pojawiające się po wysiłku fizycznym i trwające dłużej niż 24 godziny, znaczne pogorszenie pamięci krótkotrwałej lub zaburzenia koncentracji, ból gardła, bolesność węzłów chłonnych. Mogą się pojawić także zaburzenia mowy, czucia, oczopląs, osłabienie siły mięśniowej lub niedowłady (symptomy zmian ogniskowych w obrębie mózgowia).

Osłabienie - przyczyny. Depresja

W przebiegu depresji pojawia się długotrwałe obniżenie nastroju, spowolnienie lub paradoksalnie niepokój ruchowy, niezdolność przeżywania radości, długotrwały lęk i osłabienie.

Osłabienie - diagnoza

Podczas diagnostyki lekarz powinien poszukać dolegliwości sugestywnych dla możliwych chorób, takich jak:

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie