Dyzuria - ból i pieczenie podczas oddawania moczu

2019-10-07 10:03

Dyzuria to najczęściej ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Są to tzw. objawy dyzuryczne, czyli wszelkie dolegliwości, problemy z oddawaniem moczu. Wśród nich - oprócz bolesnego oddawania moczu - wymienia się także m.in. świąd, kłucie czy szczypanie. Sprawdź, jakie są przyczyny dyzurii i na czym polega jej leczenie.

Dyzuria - ból i pieczenie podczas oddawania moczu
Autor: Thinkstockphotos.com Dyzuria - ból i pieczenie podczas oddawania moczu

Spis treści

  1. Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - przyczyny. Choroby cewki moczowej
  2. Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - przyczyny. Choroby pęcherza moczowego
  3. Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - przyczyny. Choroby ginekologiczne
  4. Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) u mężczyzn
  5. Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - leczenie
O czym świadczy kolor moczu?

Dyzuria najczęściej - choć nie zawsze - oznacza ból podczas oddawania moczu, któremu zwykle towarzyszy pieczenie w cewce moczowej (stranguria). Dyzuria to określenie wszelkich trudności, dyskomfortu podczas oddawania moczu. Nie zawsze musi to być bolesne oddawanie moczu, choć najczęściej to ono się pojawia. Może to być uczucie parcia na mocz, częstomocz, szczypanie, świąd czy kłucie podczas oddawania moczu. Są to objawy dyzuryczne.

Dyzuria może mieć różne przyczyny. Zwykle jest to podrażnienie pęcherza moczowego lub cewki moczowej, spowodowane zakażeniem lub inną chorobą.

Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - przyczyny. Choroby cewki moczowej

  • zapalenie cewki moczowej - najczęściej wywołane zarazkami, które są przyczyną chorób wenerycznych: rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (wywoływane np. Chlamydią, Mycoplasmą, rzęsistkiem pochwowym czy grzybami candida)
  • wady wrodzone cewki moczowej, np. zastawka cewki tylnej – nadmierne przerośnięcie fałdów błony śluzowej cewki moczowej u chłopców
  • urazy cewki moczowej, np. podczas porodu

Czytaj również:

Zdaniem eksperta
dr n. med. Lidia Skobejko-Włodarska, urolog

Silny ból przy oddawaniu moczu

Mam problem z oddawaniem moczu. 10 lat temu przeszłam zakażenie E.coli, potem co pewien czas miałam problem z oddawaniem moczu, ból pieczenie. Obecnie (mam 22 lata) po leczeniu objawy ustępują, ale po ok 2 tygodniach wracają. Nie mam bakterii ani grzybów, mimo to problem powraca, CODZIENNIE mam bóle przy oddawaniu moczu. Dolegliwości nasilają się, gdy mam jakieś stresy. Mój urolog twierdził, że problemy biorą się ze współżycia, ale ja mam problemy nawet jeśli nie współżyjemy. Faktem jest to, że po wspólżyciu się nasilają . Miałam robiony wymaz z pochwy, nic nie wykazał, oroflowmetria - w normie i USG też w porządku. Wszystkie badania są dobre, krwi w moczu nie ma, a ja czuję straszny ból.

Bóle przy oddawaniu moczu, pieczenie może mieć związek z nieprawidłowymi nawykami - nieprawidłową podażą płynów i jakością przyjmowanych płynów. Na zaburzenia ma także wpływ nieprawidłowa pozycja przy oddawaniu moczu. To są główne przyczyny dolegliwości. Badanie urodynamiczne może też pewne objawy wyjaśnić, ale musi być połączone z wypełnieniem przed nim ankiety tak zwanego dziennika mikcji czyli oddawania moczu.

Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - przyczyny. Choroby pęcherza moczowego

  • zapalenie pęcherza moczowego - to typowo kobieca i dość częsta przypadłość. Pierwsze objawy zapalenia pęcherza moczowego to uczucie lekkiego pieczenia przy oddawaniu moczu. Potem coraz częściej biegasz do toalety (nawet jeśli niewiele pijesz), ale z trudem wyciskasz kilka kropli. Towarzyszy temu silne pieczenie i ból w okolicy cewki moczowej. za większość zakażeń układu moczowego odpowiada pałeczka okrężnicy (Escherichia coli)
  • kamica pęcherza moczowego - kiedy kamień nerkowy zaczyna przesuwać się z nerki do moczowodu, ból jest trudny do zniesienia, promieniuje w dół brzucha i krocza. To atak kolki nerkowej. Jeżeli kamień utknie w moczowodzie i zablokuje go, w nerce dochodzi do zastoju moczu – rozwija się zakażenie i wysoka gorączka. W takiej sytuacji potrzebna jest szybka interwencja medyczna
  • uchyłki pęcherza moczowego - jest spowodowany miejscowym osłabieniem warstwy mięśni i uwypukleniem w tym miejscu błony śluzowej na zewnątrz. Uchyłki pęcherza często są bezobjawowe, ale mogą być przyczyną zakażeń układu moczowego, zaburzeń w oddawaniu moczu, kamicy moczowej, wstecznego odpływu pęcherzowo-moczowodowego lub (w przypadku bardzo dużych uchyłków) mogą uciskać na inne narządy jamy brzusznej
  • rak pęcherza moczowego - najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest krwawienie z moczem, czyli krwiomocz. Objawami współtowarzyszącymi są częste oddawanie moczu, pieczenie, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego
  • ciało obce w pęcherzu moczowym
  • uraz pęcherza

Niekiedy stany zapalne toczące się w okolicy pęcherza moczowego (zapalenie wyrostka robaczkowego, uchyłków jelita czy stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej) również mogą dawać podobne objawy.

Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - przyczyny. Choroby ginekologiczne

  • zapalenie sromu - pojawiają się objawy, takie jak pieczenie, świąd, ból, zaczerwienienie skóry z białawymi nalotami, obrzęk, podwyższona temperatura w okolicy objętej procesem zapalnym
  • zapalenie pochwy - świąd i pieczenie pochwy i sromu, zaczerwienienie pochwy i sromu, bolesność i pieczenie sromu, bolesność przy oddawaniu moczu, ból podczas stosunku, upławy - wydzielina z pochwy o zmienionym, nieprzyjemnym zapachu, której wygląd i konsystencja zależy od tego, który z patogenów wywołał zakażenie
  • zapalenie szyjki macicy - pojawiają się ropne lub śluzowo-ropne upławy, plamienia lub krwawienia z pochwy po współżyciu lub między miesiączkami, bolesne stosunki, częste oddawanie moczu lub palenie i ból przy jego oddawaniu, świąd pochwy i sromu, ból brzucha i gorączka (w rzadkich przypadkach)
  • obniżenie narządów płciowych - kobiety, u których doszło do obniżenia narządów miednicy, zazwyczaj skarżą się na uczucie parcia lub ból w pochwie, trudności w oddawaniu moczu albo stolca i wyraźny dyskomfort podczas współżycia. Z upływem czasu pojawiają się zaparcia, hemoroidy, nietrzymanie moczu (u 20 proc. kobiet) i nawracające zakażenia dróg moczowych
  • nowotwory narządów kobiecych, rak pochwy

Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) u mężczyzn

U mężczyzn bardzo często za bolesne oddawanie moczu odpowiedzialne są choroby gruczołu krokowego – łagodny przerost prostaty, stany zapalne i nowotwory. Ból podczas oddawania moczu może pojawiać się też w przebiegu zapalenia jądra i najądrza.

Dyzuria (ból i pieczenie podczas oddawania moczu) - leczenie

Leczenie dyzurii zależy od jej przyczyny. Na przykład, w przypadku zapalenia pęcherza moczowego z reguły podaje się leki o działaniu przeciwzapalnym, ale zdarza się, że potrzebny jest antybiotyk. Ważne jest też picie około 2 litrów płynów dziennie – to ułatwia płukanie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszając ryzyko osiedlania się bakterii. Ważne jest też podmywanie się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego.

Ból i pieczenie podczas oddawania moczu może się pojawić na tle psychicznym.