Sposoby na przepicie czyli recepta na kaca

2022-01-03 10:53

Sposoby na przepicie przydają się nie tylko od święta, choć karnawał sprzyja dolegliwościom związanym z nadużywaniem alkoholu. Ból głowy, mdłości, trudne do ugaszenia pragnienie - jak sobie radzić z tymi objawami? Sprawdź, jakie są najskuteczniejsze sposoby na kaca.

Mężczyzna siedzi na kanapie i trzyma się za głowę.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Przepicie czyli co?
  2. Sposoby na przepicie - prysznic na początek
  3. Sposoby na przepicie - sięgnij po sok
  4. Sposoby na przepicie - łyżka miodu
  5. Sposoby na przepicie - jajko na miękko
  6. Sposoby na przepicie - intensywne nawadnianie
  7. Sposoby na przepicie - długi spacer

Sposoby na przepicie zna każdy, kto choć raz w życiu cierpiał na kaca. Te najpopularniejsze (i najskuteczniejsze) zebraliśmy poniżej. Wykorzystaj je, jeśli w trakcie karnawałowej zabawy stracisz umiar i rano obudzisz się, mając objawy przepicia. Które sposoby na przepicie pozwolą ci szybko wrócić do formy?

Jak radzić sobie z kacem Domowe sposoby na kaca

Przepicie czyli co?

Przepicie to potoczne określenie stanu, który pojawia się po nadmiernym spożyciu alkoholu. I nie zawsze musi być jego dużo. Wystarczy, że pomieszasz alkohole, wypijesz zbyt mało wody lub soku - bąbelków nie polecamy czy wypalisz zbyt dużo papierosów. Wątroba, rozkładając alkohol, przekształca go w toksyczny aldehyd octowy, który następnie zmienia się w stosunkowo niegroźny kwas octowy. Kwas ten stopniowo utlenia się, rozkładając na dwutlenek węgla i wodę.

Za objawy kaca odpowiedzialny jest głównie aldehyd octowy. Ale pozostałe produkty rozkładu alkoholu też pogarszają samopoczucie: kwas octowy podrażnia żołądek, dwutlenek węgla zaś pogłębia uczucie zmęczenia.

Sposoby na przepicie - prysznic na początek

Puszczanie raz ciepłego, raz chłodnego strumienia wody zmniejsza uczucie przeogromnego zmęczenia. Zacznij od ciepłego duszu, a skończ na chłodnym. Do mycia użyj żelu z dodatkiem limonki, cytryny, pomarańczy. Zapach tych owoców działa pobudzająco i orzeźwiająco.

Sposoby na przepicie - sięgnij po sok

Moczopędne działanie alkoholu powoduje, że tracisz cenne minerały (magnez, sód, potas, wapń), a także witaminy (zwłaszcza witamina C, która jest silnym antyoksydantem i działa odtruwająco). To zaś pogłębia objawy kaca. Uzupełnisz niedostatek minerałów i witamin, pijąc soki owocowe i warzywne. Samopoczucie poprawi np. sok pomidorowy (zawiera dużo potasu i magnez) oraz sok z kapusty kiszonej (bogaty jest w wapń i witaminę C).

Sposoby na przepicie - łyżka miodu

Alkohol powoduje duże straty glukozy, źródła energii dla wszystkich komórek. Jej niedobór powoduje pojawienie się objawów hipoglikemii, takich jak uczucie osłabienia, drżenie ciała, kłopoty z koncentracją, przyśpieszone tętno. Samopoczucie poprawi miód. Zawarta w nim fruktoza szybko podnosi poziom glukozy i przyśpiesza rozkład alkoholu. Podobny rezultat da zjedzenie 2–3 łyżeczek dżemu, konfitur, wypicie soku owocowego.

Sposoby na przepicie - jajko na miękko

Alkohol podrażnia żołądek, nie obciążaj go więc ciężkostrawnymi potrawami. Poranny posiłek powinien być lekki. Warto, żeby w jego skład wchodziły jajka. Zawierają cysteinę - aminokwas, który przyśpiesza metabolizm i działa odtruwająco, bo wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli nie lubisz jajek, możesz je zastąpić nietłustym rosołem - także jest bogaty w cysteinę.

Sposoby na przepicie - intensywne nawadnianie

Na kacu każdemu dokucza ogromne pragnienie, ponieważ alkohol zaburza wydzielanie wazopresyny – hormonu zapobiegającego odwodnieniu organizmu. W rezultacie woda, zamiast trafić do tkanek, wydalana jest na zewnątrz. Jeden drink (ok. 250 ml) powoduje utratę od 800 do 1000 ml wody. Dlatego od razu po przebudzeniu wypij 1-2 szklanki wody mineralnej, popijaj ją przez cały dzień, aby nawodnić organizm.

Sposoby na przepicie - długi spacer

Po zjedzeniu lekkiego śniadania, bogatego w glukozę, witaminy i minerały, wybierz się na spacer. Dotlenienie mózgu zlikwiduje ból głowy i poprawi nastrój.

Sonda
Zdarzyło ci się prowadzić "pod wpływem"?