Perły - jak powstają i jakie mają właściwości?

2018-07-20 13:17

Perły, określane również jako łzy aniołów, to jedyne kamienie szlachetne pochodzenia organicznego. Od wieków należą do najcenniejszych klejnotów na świecie, odgrywają również niebagatelną rolę w ezoteryce i medycynie alternatywnej. Perłom przypisuje się zarówno właściwości magiczne, jak i moc uzdrawiania.

Perły - jak powstają i jakie mają właściwości?
Autor: Getty Images Perły od wieków łączone były z właściwościami prozdrowotnymi i ezoterycznymi

Spis treści

 1. Jak powstają perły?
 2. Perła dla dziewicy i przeciw złym emocjom
 3. Perły zamiast psychiatry
 4. Właściwości zdrowotne pereł
 5. Perły w walce z rakiem

Perły wytwarzane są przez organizmy żywe (perłopławy), najczęściej przez małże i ostrygi, zarówno żyjące w wodach słonych, jak i słodkich, niekiedy również przez pewne gatunki ślimaków. Za ich ojczyznę uznawane są akweny Zatoki Perskiej, choć obecnie można je również spotkać w innych, odległych morzach i oceanach.

W starożytności wierzono, że pierwsze perły powstały przy narodzinach Afrodyty, bogini miłości, piękna i płodności, która zrodziła się z piany morskiej u wybrzeży Cypru - gdy w muszli podążała do brzegu, krople spływające z jej włosów przemieniały się w perły. Inne wierzenia z kolei twierdzą, że małże, w których muszlach znajdowano te cenne klejnoty, zapładniane były tuż po burzy przez tęczę dotykającą oceanu.

Jak powstają perły?

Prawda jest jednak dużo bardziej prozaiczna: perła to sposób ochrony delikatnego ciała małży przed ciałem obcym, które przypadkowo wniknęło do skorupy: mięczak wytwarza wokół niego osłonkę z tej samej substancji, z której zbudowana jest wyściółka muszli - jej głównymi składnikami jest aragonit (postać węglanu wapnia) oraz konchiolina, substancja białkowa.

Wielkość pereł zależy od gatunku perłopławu - najczęściej średnica pereł wynosi trochę ponad centymetr, choć poławiacze pereł znajdują i dużo większe okazy.

Perły nie zawsze są białe - trafiają się też:

 • perły biało-różowe
 • perły kremowe
 • perły różowe
 • perły szare
 • perły żółte
 • perły ciemnoszare
 • perły czarne
 • perły z tęczowym połyskiem lub bez

W zależności od temperatury wody, w jakiej powstały, mają inny połysk: te z wód ciepłych są matowe, z zimnych natomiast błyszczące.

Perła dla dziewicy i przeciw złym emocjom

Zgodnie z mistyczną symboliką, perła symbolizuje to, co w ludziach najlepsze:

 • mądrość
 • czystość
 • niewinność
 • uczciwość

Dlatego od wieków była symbolem młodych dziewcząt i kobiet przed zamążpójściem.

Młodym kobietom była też polecana ze względu na przypisywane jej właściwości lecznicze: wierzono, że noszona na szyi lub przy sercu perła, a jeszcze lepiej cały ich naszyjnik, pobudza kobiecość, wspiera płodność i ułatwia zajście w ciążę tym kobietom, które mają z tym problem, a także chroni przed "złym spojrzeniem", urokiem i klątwą.

Perły polecane były również i ciężarnym - wierzono, że noszone przez przyszłą mamę tuż przy brzuchu pomagają jej uniknąć negatywnych emocji, oczyścić organizm z toksyn i urodzić zdrowe dziecko.

Proszek z pereł zmieszany z mlekiem kozy znachorzy przepisywali zaś mężczyznom, którzy chcieli spłodzić syna - miał w tym pomóc, jeśli potencjalny przyszły tata wypił go o północy w noc wiosennego przesilenia.

Perły zamiast psychiatry

Perła przez wieki uchodziła też za remedium na dolegliwości i przypadłości związane z psychiką.

Wierzono, ze zaszyta w ubraniu perła pomagała wielu ludziom odnaleźć swoje przeznaczenie, poczuć się dobrze we własnej skórze - nieśmiałym dodawała pewności siebie, zagubionym i smutnym - sił do dalszego życia.

Proszek z pereł traktowano również jako lekarstwo na obłęd i inne choroby psychiczne: wierzono, że przyjmowany doustnie oczyszcza umysł ze złych skłonności, negatywnych myśli i zamiarów, a perła rozpuszczona w soku z cytryny pomaga zmniejszyć ataki szału i intensywność zaburzeń psychicznych.

Właściwości zdrowotne pereł

Perłom przez wieki przypisywano również różnorakie właściwości lecznicze. Wierzono, że dzięki swojemu organicznemu pochodzeniu - wszak zrodziła je nie ziemia, lecz żywe stworzenia - są one w stanie uporać się z różnymi, dręczonymi ludzkość, problemami zdrowotnymi.

Również zwolennicy współczesnej medycyny niekonwencjonalnej sądzą, że perły mogą pomóc w walce z chorobami, jako że dzięki nim organizm zaczyna funkcjonować zgodnie z rytmem zmian zachodzących w naturze, w której to, co przemija, po pewnym czasie zaczyna się odradzać, niejednokrotnie silniejsze niż wcześniej.

To właśnie, zdaniem osób zajmujących się medycyną niekonwencjonalną sprawia, że organizm (przy pewnym wsparciu) może wygrać z każdą chorobą.

Według zwolenników medycyny alternatywnej perły, przyjmowane doustnie w formie proszku rozpuszczonego w płynach (wodzie, mleku, cytrynie):

Perły w walce z rakiem

Właściwości lecznicze pereł są obecnie na tyle popularne, że całkiem na poważnie zajmują się nimi różne instytucje badawcze.

Ekspertymenty przeprowadzone przez Pearl Aquaculture Research Foundation w indyjskim mieście Port Blair na perłach, wytwarzanych tam za pomocą specjalnej techniki dowiodły, że w perłach obecne są niewielkie ilości minerałów niezbędnych dla życia i funkcjonowania organizmu, w tym cynk, wapń, magnez, żelazo, sód i potas.

Indyjski naukowiec, który prowadził badania - Ajai Kumar Sonkar - na podstawie otrzymanych wyników zasugerował, że być może zawarty w perłach cynk jest w stanie zapobiec wzrostowi komórek nowotworowych (wyniki jego badań opublikował również British Journal of Cancer).

Inne badania przeprowadzone w tym samym instytucie wykazały, że dzięki znajdującemu się w perłach cynkowi mogą mieć one również dobry wpływ na gojenie się ran, a także na prawidłowe działanie hormonów płciowych oraz insuliny, a ze względu na obecność w nich innych substancji mogą być one przydatne również przy leczeniu problemów skórnych, czy pomóc przy problemach z apetytem.

By potwierdzić - lub obalić - naukowo właściwości lecznicze pereł, indyjski naukowiec zamierza wkrótce przeprowadzić badania kliniczne.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Ważne!

Pamiętaj, że terapie proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.