Maść nagietkowa - właściwości i zastosowanie

2019-11-20 12:51

Maść nagietkowa to produkt znany chyba wszystkim - o jej właściwościach krążą wręcz legendy. Maść nagietkowa jest często stosowana m. in. na hemoroidy, problemy skórne, trądzik, blizny, żylaki. Poznaj właściwości i zastosowanie maści nagietkowej!

Maść nagietkowa bywa pomocna dla osób z oparzeniami czy po radioterapii.
Autor: gettyimages.com

Spis treści

  1. Maść nagietkowa: właściwości
  2. Maść nagietkowa: zastosowanie
  3. Maść nagietkowa: kiedy nie stosować?

Maść nagietkowa wytwarzana jest z jednorocznej rośliny o nazwie nagietek lekarski. Nagietek lekarski należy do rodziny roślin Astrowatych/Złożonych (Asteraceae/Compositae). Roślina pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego.

W Polsce dla celów farmaceutycznych uprawiana jest odmiana o ciemnopomarańczowych kwiatach. Nagietek lekarski często gości także w ogrodach przydomowych, ponieważ ma duże walory dekoracyjne.

Do produkcji maści nagietkowej wykorzystuje się kwiat oraz koszyczek nagietka. Pozyskany od czerwca do września surowiec suszy się w warunkach naturalnych, w cieniu i w przewiewnych pomieszczeniach.

Susz zawiera:

  • saponiny triterpenowe
  • pochodne kwasu oleanolowego
  • alkohole triterpenowe oraz ich estry
  • sterole
  • karotenoidy
  • flawonoidy
  • kumarynę
  • olejki
  • węglowodory alifatyczne
  • związki siarki
  • polisacharydy

Maść nagietkowa: właściwości

Maść nagietkowa to produkt o dość prostym składzie. Zazwyczaj łączy wyciąg z rośliny z białą wazeliną. Kwiat nagietka może być stosowany zewnętrznie lub wewnętrznie.

Wewnętrznie (w postaci naparu z przygotowanego z suszu kwiatu nagietka) nagietek może pomóc na skurcze żołądka i choroby pęcherzyka żółciowego.

Napar z kwiatów nagietka jest też zalecany jako uzupełnienie leczenia choroby wrzodowej żołądka oraz po zabiegach chirurgicznych.

Może też przynieść ulgę przy niektórym dolegliwościom towarzyszącym zaburzeniom miesiączkowania, a także w okresie menopauzy.

Picie naparu z kwiatów nagietka pobudza czynności wydzielnicze skóry i wątroby, działa przeciwzapalnie.

Napar wykazuje także niewielkie działanie bakteriobójcze.

Zewnętrznie napar z kwiatu nagietka lub maść nagietkową można stosować przy problemach skórnych, przy stłuczeniach, oparzeniach I i II stopnia, niewielkich odmrożeniach, owrzodzeniach, na rany pooperacyjne, stany zapalne w jamie ustnej, przy zapalenie gardła i zapaleniach miejsc intymnych (zapalenie pochwy, zapalenie sromu, zapalenie odbytu).

Okłady z nagietka można również stosować na oczy - kwiat nagietka, głównie dzięki działaniu przeciwzapalnemu i bakteriobójczemu, może być pomocny w łagodzeniu podrażnień oczu, przy ich przemęczeniu, przesuszeniu spojówek, które jest spowodowane długim przebywaniem w klimatyzowanych lub przegrzanych pomieszczeniach.

Okłady na oczy z kwiatu nagietka poleca się stosować zimą, gdy śluzówki oczu są narażone na szok termiczny, gdy z rozgrzanych pomieszczeń wychodzimy na mróz i zimny wiatr.

Okłady z kwiatu nagietka wspomagają także leczenie zapalenia spojówek.

Maść nagietkowa: zastosowanie

Podstawowymi składnikami większości maści nagietkowych jest kwiat nagietka (nalewka macierzysta z nagietka lekarskiego) oraz substancja pomocnicza, dzięki której otrzymuje się odpowiednią konsystencję produktu. Pozostałe składniki maści nagietkowej to najczęściej wazelina biała lub parafina stała.

Nagietek lekarski w maści stosowany jest przede wszystkim zewnętrznie, wskazaniem do stosowania są stany zapalne skóry, w tym m.in.: wysypki, trądzik, podrażnienia skóry.

Maść nagietkowa stosowana jest również po niewielkich odmrożeniach i po oparzeniach słonecznych oraz po radioterapii. Maść nagietkową można również stosować na żylaki nóg, pomocniczo przy leczeniu rozstępów skórnych i niektórych blizn.

Maść nagietkowa: kiedy nie stosować?

Maść nagietkowa ma bardzo wiele zalet. Często jest wykorzystywana przez panie do pielęgnacji skóry twarzy i dekoltu. To podobno doskonały krem przeciwzmarszczkowy.

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których stosowanie maści nie jest możliwe.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania maści nagietkowej jest uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik.

Maści nie należy stosować na otwarte rany ani na znacznie uszkodzoną skórę. W okresie ciąży, przed zastosowaniem maści należy skontaktować się z lekarzem. W okresie karmienia piersią nie należy korzystać z maści nagietkowej do łagodzenia stanów zapalnych brodawek sutkowych.

Czy zdrowo się odżywiasz?
Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.