Pierwsza pomoc przy STŁUCZENIACH. Co robić przy stłuczeniu nogi lub ręki?

2019-07-05 16:50 Materiał partnerski Monika Majewska

Jak wygląda pierwsza pomoc przy stłuczeniach? Przy drobnych urazach tkanki miękkiej należy jedynie zastosować zimny okład, dzięki któremu charakterystyczny dla stłuczeń siniak będzie mniejszy. Zupełnie inne zasady pierwszej pomocy obowiązują w przypadku stłuczenia kolana czy palca. Sprawdź, jak przeprowadzić pierwszą pomoc przy stłuczeniach.

Stłuczenie to uszkodzenie tkanek miękkich (tkanki podskórnej i mięśniowej), stawów okołotkankowych i okostnej bez przerywania skóry.

Podczas stłuczenia uszkodzeniu ulegają także drobne naczynia krwionośne, dlatego cechą charakterystyczną urazu są krwiaki pod lub śród skórne, czyli siniaki.

Tego typu uszkodzenia tkanek powstają wskutek urazów. Łatwo o nie podczas np. ćwiczeń na siłowni czy podczas wakacyjnych aktywności (m.in. jazdy na rowerze, rolkach, gry w piłkę).

Wyróżniamy kilka rodzajów stłuczeń: nogi (np. kolana, palca u nogi, kości biodrowej), ręki (np. palca u ręki, nadgarstka), żeber, brzucha i głowy.

Jak rozpoznać stłuczenie?

Stłuczenie można rozpoznać po:

  • obrzęku, krwawych wylewach i wysiękach podskórnych,
  • ostrym bólu,
  • zniekształceniu stawu,
  • ograniczeniu lub całkowitym upośledzeniu ruchu w stawie objętym stłuczeniem.

Zobacz jak pozbyć się siniaków [#TOWIDEO]

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach

W przypadku uszkodzenia tkanek miękkich, na kontuzjowane miejsca przyłóż na 10 min. zimny okłady z wody i octu, zawinięte kostki lodu lub schłodzony w lodówce specjalny opatrunek z żelem (plaster chłodzący).

W ten sposób zostaną obkurczone naczynia krwionośne, dzięki czemu obrzęk i krwawienie podskórne zostaną zmniejszone.

Następnego dnia możesz zastosować żel lub maść, która zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i obrzęki, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i gojące.

Pomoże także ułożenie kontuzjowanej ręki czy nogi powyżej serca. Gojenie stłuczenia trwa 5–10 dni, w ciągu których siniak stopniowo zmienia kolor na zielony, żółty i znika.

W przypadku podejrzenia uszkodzenia stawów okołotkankowych i okostnej należy unieruchomić staw wraz z kośćmi za pomocą szyny i bandaża elastycznego w takiej pozycji, jaką przybiera poszkodowany, i zaprowadzić go na pogotowie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Patysia_Rogowska
|

chłodzący mentol :)

Alegoria
|

Wydaje mi się, że jednak rentgen warto zrobić, żeby mieć pewność, że
jest całe i najlepiej jest robić w sprawdzonym i pewnym miejscu, gdzie
robią zdjęcia cyfrowo z małymi dawkami promieniowania i wtedy jest
bezpiecznie.

Adam Rakowski
|

To są przypadki jednostkowych stłuczeń, u nas w pracy mamy non stop stłuczenia końcówek palców , w dwa dni wolne nie zagoją się . Czy jest jakiś lek,metoda która pozwoli przyspieszyć proces gojenia takich stłuczeń ?

luxxy78
|

Witam. Potrzebuje pilnie informacji na temat takiego preparatu jak Harpagon Forte Max. Chcę razem z mężem go zamówić, gdyż borykamy się bardzo często z różnymi stłuczeniami. Czy to dobry preparat?

Mariolka
|

Faktycznie jak niewielkie stłuczenie to domowe sposoby mogą pomóc.
Natomiast jak np. mój syn spadł z roweru przy sporej prędkości to jednak
zdecydowaliśmy się pojechać na zdjęcie rentgenowskie, bo nie mógł za
bardzo ruszyć ręką. Znalazłam pracownię i żeby nie czekać
miliona godzin na sorach to tam podjechaliśmy, wynik był w godzinę i od
razu też nas przyjął lekarz, bo akurat tego dnia tam przyjmował.
Niestety okazało się, że z takiego potłuczenia wyszło złamanie i trzeba
było gips zakładać. Dzięki bardzo dobrej i szybkiej pracy wszystkich
osób wszystko poszło sprawnie. Ja byłam
zachwycona, że w ciągu dwóch godzin czy nawet niecałych udało się
wszystko zrobić.

ryza1937
|

Uderzyłem się w goleń prawej nogi. Powstały siniaki i krwiaki oraz opuchlizna. Po kilku dniach smarowania żelem (Altacet) troszeczkę opuchlizna zmalała ale nadal występowało swędzenie, strzykanie. Chirurg strzykawką ściągnął brunatno-czerwony płyn i zalecił opatrunek uciskowy na miejsce zgrubienia. Pomogło ale nie do końca. Nadal ucisk palcem wywołuje ból, nadal zasinienie i strzykanie (mniejsze). Co robić dalej ? Przejdzie z czasem, czy nie ?

anna
|

Od niedawno stosuję kompresy na ciepło i powiem, że czuję różnicę. Mam trochę problem z biodrem i dużo takie okłady dają.

piana
|

musi boleć.to życie

hania 123
|

bardzo się boję że jest złamany

beszjoro
|

Przy stłuczeniu dobra rzecz to posmarować od razu czymś chłodzącym np. z mentolem (dip rilif itd.) bo wtedy raz, że ulga na ból, a dwa, że nie puchnie tak i stan zapalny jest na wstępie powstrzymywany.