Flegma w gardle to nie zawsze wina niegroźnej infekcji. Poznaj domowe sposoby, jak się jej pozbyć

2022-08-05 11:42

Flegma w gardle to szeroko rozpowszechniony problem, z którym styka się praktycznie każdy. Najczęściej na obecność flegmy w gardle skarżą się pacjenci z infekcjami. Do gromadzenia tej wydzieliny mogą doprowadzić również alergie czy refluks żołądkowo-przełykowy. Przeczytaj, jakie mogą być jeszcze przyczyny flegmy w gardle oraz jakie metody są pomocne w walce z flegmą w gardle!

Flegma w gardle to nie zawsze wina niegroźnej infekcji. Poznaj domowe sposoby, jak się jej pozbyć
Autor: Getty Images

Flegma w gardle – co warto o niej wiedzieć? O tym, że produkowane w ludzkim organizmie wydzieliny, odgrywają wyjątkowo ważną rolę, o tym mało kto wie. Na przykład wydzielina gromadząca się w układzie oddechowym ma za zadanie nawilżać jego elementy. Natomiast dzięki zawartości przeciwciał neutralizuje różne drobnoustroje.

Spis treści

  1. Flegma w gardle: przyczyny 
  2. Flegma w gardle: jakie są objawy?
  3. Flegma w gardle: domowe sposoby, jak pozbyć się flegmy
  4. Flegma w gardle: jakie zażywać leki?
  5. Flegma w gardle: kiedy konieczne jest konsultacja lekarska?

Kiedy dochodzi do nadmiernej produkcji wydzielin, wtedy zdajemy sobie sprawę z ich obecności. Jednym z problemów, na jaki mogą skarżyć się pacjenci, jest właśnie zalegająca flegma w gardle.

Flegma w gardle: przyczyny 

Najczęściej flegma w gardle wiąże się z wystąpieniem u pacjenta infekcji. Wydzielina może spływać po tylnej ścianie gardła w przebiegu zarówno przeziębienia, jak i zapalenia zatok. Do tego nieprzyjemne uczucie obecności ciała obcego w gardle może być skutkiem rozwinięcia się u chorego zapalenia gardła.

Niektóre możliwe przyczyny flegmy w gardle mogą wręcz zaskakiwać. Problem może być związany z alergiami, szczególnie wziewnymi. Ze spływaniem nadmiernej ilości wydzieliny po tylnej ścianie gardła mogą zmagać się pacjenci uczuleni na pyłki drzew czy trawy.

Zdarza się także, że odpowiedzialny za gromadzenie się flegmy w gardle jest refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje zrzucanie kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Zwiększać ryzyko odczuwania obecności flegmy w gardle mogą również stany zmniejszające drożność nosa, takie jak obecność polipów w jamie nosowej czy skrzywienie przegrody nosa.

Zdarza się, że do występowania flegmy w gardle przyczyniają się sami pacjenci. Mowa tutaj o osobach palących papierosy, u których nadmierna produkcja wydzieliny może być efektem regularnego drażnienia struktur układu oddechowego przez dym tytoniowy. W podobnym mechanizmie dochodzi zresztą do odczuwania obecności flegmy w gardle u tych, którzy często oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Może to być spowodowane np. pracą w narażeniu na różne pyły.

Czasami jest tak, że pacjenci odczuwają obecność flegmy w gardle, co niekoniecznie oznacza, że tak faktycznie jest. U niektórych osób występuje wtedy globus histericus tzw. problem na tle zaburzeń psychosomatycznych. Jego istotą jest odczuwanie – w sytuacjach nasilonego stresu - obecność ciała obcego w gardle.

Przeczytaj też: Refluks żółciowy - definicja, objawy, leczenie

Flegma w gardle: jakie są objawy?

Obecność flegmy w gardle zazwyczaj prowadzi do dyskomfortu. Dodatkowo u osób zmagających się z tą dolegliwością występować mogą:

  • chrypka
  • zmiana głosu (czasami spotykana jest nawet i całkowita utrata głosu)
  • uczucie łaskotania w gardle
  • trudności z przełykaniem
  • kaszel
  • wymioty (szczególnie możliwe u tych osób, które mają nasilony odruch wymiotny)

Nie możemy pominąć ważnej kwestii, jaką jest kolor odkrztuszanej flegmy z gardła. Czasami na podstawie samej barwy tej wydzieliny można stwierdzić, jaka jest przyczyna problemu. Żółtawa oraz zielonkawa flegma w gardle zazwyczaj związana jest z infekcją. Przyczyną jej pojawienia się może być mukowiscydoza. Flegma w gardle o zabarwieniu czarnym bywa spotykana u palaczy czy górników. Wydzielina zabarwiona krwią może z kolei świadczyć o infekcji (np. o zapaleniu gardła) albo występować z powodu nowotworu płuc

Stawianie baniek: sposób na przeziębienie

Flegma w gardle: domowe sposoby, jak pozbyć się flegmy

Flegma w gardle to problem dość uciążliwy, dlatego też wielu pacjentów poszukuje sposobów na to, jak się jej pozbyć. Niektóre z nich są banalnie proste. Przede wszystkim należy spożywać odpowiednią ilośc płynów. Zwiększona podaż napojów może prowadzić do upłynnienia wydzieliny w gardle, co może ułatwić jej odkrztuszanie. Ważne jest też dbanie o czyste powietrze w domu zwłaszcza zimą

Osobom, zmagającym się z problemem zalegającej flegmy w gardle, mogą pomóc zarówno inhalacje pary wodnej, jak i wdychanie różnych olejków eterycznych czy picie ziół (np. szałwii lekarskiej). Natomiast, ci, którzy mają alergie, mogą odczuć ulgę wtedy, gdy będą unikać swoistych dla nich alergenów. W sytuacji, gdy za problem może odpowiadać palenie tytoniu, zdecydowanie warto rozważyć rzucenie tego nałogu. Dzięki temu można uniknąć nie tylko odczuwania flegmy w gardle, ale także zredukować ryzyko występowania różnych groźnych schorzeń, m.in.:

  • przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP)
  • raka płuc

Flegma w gardle: jakie zażywać leki?

Niektórzy pacjenci, zamiast domowych sposób, wolą sięgnąć po leki, które pomogą im uporać się z problemem. Do takich farmaceutyków rozrzedzających wydzielinę można zaliczyć:

W niektórych przypadkach konieczne jest jednak przypisanie leków na receptę.

Przeczytaj też: Jak leczyć przeziębienie? Co pomaga?

Flegma w gardle: kiedy konieczne jest konsultacja lekarska?

Flegma w gardle jest skutkiem przemijającej infekcji, np. przeziębienia. Nie z każdą tego typu dolegliwością zgłaszamy się do lekarza. Jeśli dojdzie do przewlekłej obecności flegmy w gardle, wtedy należy udać się do specjalisty. Ten stan może wywołać refluks żołądkowo-przełykowy, który należy wtedy leczyć za pomocą leków z grupy inhibitorów pompy protonowej.

Do lekarza warto udać się też, gdy pacjent ma, poza flegmą w gardle, inne objawy sugerujące wystąpienie infekcji bakteryjnej, takie jak:

  • wysoka gorączka
  • wystąpienie znacznego obrzęku migdałków i pojawienie się w ich obrębie obfitego nalotu.

Konsultacja z lekarzem jest wskazana, ponieważ zakażenie bakteryjne wymaga antybiotykoterapii.

Bibliografia:

  • Interna Szczeklika 2019/2020, wyd. Medycyna Praktyczna
Sonda
Stosujesz domowe sposoby na przeziębienie?