Krzepnięcie krwi - zaburzenia, przyczyny, objawy i leczenie

2022-04-04 15:58

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć postać powikłań zakrzepowo-zatorowych lub skazy krwotocznej. Skazy zakrzepowo-zatorowe charakteryzują się skłonnością do tworzenia zakrzepów, a skazy krwotoczne obfitymi, długotrwałymi krwawieniami - miesiączkowymi, z nosa czy po wyrwaniu zęba. Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń krzepnięcia krwi? Na czym polega leczenie?

Siniak w zgięciu łokcia po pobieraniu krwi
Autor: GettY Images

Spis treści

 1. Zaburzenia krzepnięcia krwi  - przyczyny i rodzaje
 2. Zaburzenia krzepnięcia krwi  - objawy
 3. Zaburzenia krzepnięcia krwi - diagnostyka
 4. Zaburzenia krzepnięcia krwi - leczenie

Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą mieć postać powikłań zakrzepowo-zatorowych lub skazy krwotocznej. Skazy zakrzepowo-zatorowe charakteryzują się skłonnością do tworzenia zakrzepów w naczyniach krwionośnych (nadkrzepliwość), czyli do osadzania się składników krwi wewnątrz naczynia krwionośnego, co powoduje jego częściowe lub całkowite zatkanie. Z kolei skazy krwotoczne charakteryzują się obfitymi, długotrwałymi krwawieniami, które występują samoistnie lub po urazie.

Zdaniem eksperta: Morfologia krwi z rozmazem

Zaburzenia krzepnięcia krwi  - przyczyny i rodzaje

Przyczyną skaz zakrzepowo-zatorowych mogą być choroby układu krążenia, nowotwory, choroby trzustki i wątroby. Skazy zakrzepowo-zatorowe mogą być również powikłaniem ciąży i porodu, różnych zakażeń, ukąszeń niektórych węży.

Skazy krwotoczne są  wynikiem zaburzenia (z różnych przyczyn) pracy składników krwi, których współdziałanie gwarantuje zatrzymanie krwawienia:

 1. naczynia - wówczas rozpoznawana jest skaza krwotoczna naczyniowa, będąca wynikiem defektu budowy ściany naczynia krwionośnego
 2. krwinek płytkowych - wtedy rozwija się skaza krwotoczna płytkowa. Może być wynikiem niedoboru (małopłytkowość) lub wady płytek krwi
 3. osoczowych czynników krzepnięcia - w takim przypadku pojawia się skaza krwotoczna osoczowa. Odpowiada za nią wrodzy lub nabyty niedobór zawartych w osoczu czynników krzepnięcia krwi lub obecność antykoagulantów (substancji hamujących krzepnięcie krwi)
Skazy krwotoczne naczyniowe Skazy krwotoczne płytkowe Skazy krwotoczne osoczowe
Wrodzone: Nabyte - skazy krwotoczne naczyniowe mogą powstać w wyniku: Wrodzone Nabyte - skazy krwotoczne płytkowe mogą powstać w wyniku: Wrodzone:

Nabyte - skazy krwotoczne osoczowe mogą powstać w wyniku:

Czytaj też: Skaza krwotoczna

Zaburzenia krzepnięcia krwi  - objawy

Skazy krwotoczne osoczowe objawiają się:

 • powtarzającymi się domięśniowymi wylewami krwi
 • nawracającymi krwawieniami dostawowymi
 • późnymi krwawieniami pourazowymi

Skazy krwotoczne naczyniowe i płytkowe objawiają się:

 • wybroczynami na skórze i śluzówkach
 • skłonnością do tworzenia się wybroczyn i siniaków
 • nawracającymi, obfitymi krwawieniami z nosa bez uchwytnej, miejscowej przyczyny
 • przedłużonymi, obfitymi miesiączkami
 • przedłużonymi krwawieniami po wyrwaniu zęba i innych urazach

W przypadku skazy krwotocznej naczyniowej i płytkowej nie występują wylewy domięśniowe i dostawowe.

Czytaj też: Siniaki, wysypka, plamki na skórze - jakie choroby zdradzają?  

Na skazę krwotoczną wskazują objawy, takie jak, m.in.: przedłużone krwawienia miesiączkowe, przedłużone krwawienia po wyrwaniu zęba i innych urazach czy obfite krwotoki z nosa bez uchwytnej przyczyny.

Skazy zakrzepowo-zatorowe mogą się objawiać występowaniem incydentów zakrzepowych. Do ich powstania może dojść np. w przebiegu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli choroba zlokalizowana jest w obrębie kończyn dolnych, może dawać objawy, takie jak, m.in. ból łydki podczas chodzenia i obrzęk podudzia lub całej kończyny.

Zaburzenia krzepnięcia krwi - diagnostyka

Badaniem, które pozwala na rozpoznanie zaburzeń krzepnięcia krwi, jest koagulogram.

Czytaj więcej: Koagulogram to badanie krzepliwości krwi. Jak odczytać jego wyniki?

Zaburzenia krzepnięcia krwi - leczenie

W przypadku skazy krwotocznej należy zatamować krwawienie (jeśli doszło do jego pojawienia się) opatrunkiem uciskowym i zawieźć chorego do szpitala. Tam pacjentowi podaje się świeżą krew lub preparaty krwiopochodne, które zawierają brakujące składniki. Na przykład, w przypadku braku płytek krwi przetacza się koncentraty krwinek płytkowych.

W przypadku skazy zakrzepowo-zatorowej podaje się leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew i zmniejszają jej skłonność do krzepnięcia.

Czy wiesz wszystko o zakrzepicy?

Pytanie 1 z 12
W obrębie której części ciała najczęściej rozwija się zakrzepica?