ZESPÓŁ EHLERSA-DANLOSA: nadmierna elastyczność SKÓRY i STAWÓW

Kiedy brytyjski dziennik "Daily Mail" poinformował o samobójstwie Doriana Thomsona, dyrektora artystycznego jednej z japońskich firm odzieżowych, świat dowiedział się, że od lat cierpiał on na zespół Ehlersa-Danlosa, powodujący wzmożoną elastyczność mięśni i tkanki stawowej. Popełnił samobójstwo, ponieważ nie mógł dłużej wytrzymać bólu zębów. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Ehlersa-Danlosa?

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) to grupa chorób genetycznych, charakteryzującą się nadmierną elastycznością skóry oraz stawów, z często współistniejącym utrudnionym gojeniem ran. Przyczyną tych zaburzeń są nieprawidłowości w syntezie lub obróbce kolagenu. Jest to choroba o podłożu genetycznym.

Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) - obraz kliniczny

Istnieje co najmniej 10 typów tego schorzenia. Objawy dotyczą głównie skóry, więzadeł i stawów. Skóra staje się nadmiernie elastyczna i podatna na urazy, a ruchomość stawów zwiększa się.

Jak objawia się EDS?

Najczęstsze objawy EDS są związane są ze skórą i stawami:

 • miękka, aksamitna skóra, delikatna i łatwo ulegająca uszkodzeniu i posiniaczeniu
 • różny stopień nadmiernej rozciągliwości skóry
 • słabe i powolne gojenie się ran
 • nadmierna ruchomość w stawach
 • ból stawowy
 • wczesne pojawienie się zapalenia stawów i kości
 • chroniczny, męczący ból mięśniowo-szkieletowy
 • słabe napięcie mięśniowe
 • choroby dziąseł i problemy ze wzrokiem

U Doriana Thomsona EDS objawił się nieprawdopodobnie silnym bólem szczękowym. Mężczyzna przez sześć lat cierpiał z powodu nieustającego bólu wszystkich zębów. Nie mógł normalnie jeść, popadł w anemię i bezsenność. Przez ostatnie lata swojego życia brał morfinę. Partnerka Thomsona, 48-letnia Susan Millard, powiedziała, że nagłaśniając sprawę Doriana chce uświadomić jakie konsekwencje może wywołać w porę nie zdiagnozowany zespół Ehlersa-Danlosa.

EDS - leczenie

Leczenie tego schorzenia praktycznie nie istnieje. Postępowanie polega na operacyjnych korekcjach deformacji oraz leczeniu usprawniającym. Główny nacisk kładzie się na profilaktykę. Wskazana jest duża ostrożność podczas ciąży, zabiegów operacyjnych i niektórych badań.

EDS pierwsza pomoc

Osoby z zespołem Ehlersa-Danlosa są wyjątkowo podatne na wszelkiego rodzaju urazy. Dlatego warto pamiętać, by:

 • przy skaleczeniach – na każdą ranę czy zadrapanie nałożyć opatrunek (plaster z opatrunkiem, gazę i bandaż), a w przypadku  silnego krwotoku wykonanać opatrunek uciskowy
 • przy dyslokacjach – pod kontuzjowane stawy podłożyć woreczki z lodem owinięte w ręcznik lub przyłożyć okłady żelowe i natychmiast udać się na konsultację lekarską
 • przy uderzeniach – na stłuczone miejsca warto przyłożyć zimny okład np. z lodu czy altacetu, natomiast jeśli guz powiększa się i bardzo boli wówczas należy udać się do lekarza
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
kamilkamil
|

Wiem,że skrzyp bardzo pomaga na włosy i skórę ale nie wiem czy mocno pomaga na gości. Ja go gotuję przez 15 minut (do wrzącej wody dosypuje skrzypu) jak ostygnie pije w letniej temperaturze. Używam tego Dary Natury - Ziele Skrzypu herbata ekologiczna

kl;kl
|

kklkl