Pluskwica groniasta: właściwości

2020-08-10 12:28

Pluskwica groniasta łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, bóle menstruacyjne, ale przede wszystkim pomaga przy dolegliwościach związanych z menopauzą. Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, a pierwsze jej prozdrowotne właściwości odkryli Indianie. Sprawdź, jaki jeszcze właściwości ma pluskwica groniasta i kto może po nią sięgać, a kto nie powinien jej stosować.

Pluskwica groniasta: właściwości
Autor: thinkstockphotos.com Pluskwica groniasta łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego, bóle menstruacyjne, ale przede wszystkim pomaga przy dolegliwościach związanych z menopauzą.

Pluskwica groniasta to dość łatwa w uprawie roślina, która dorasta nawet do półtora, dwóch metrów wysokości. W naturalnym środowisku rośnie przede wszystkim w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie wykorzystywana jest w medycynie ludowej od wielu lat. Tamtejsi Indianie wierzyli, że pluskwica groniasta nie tylko świetnie sprawdza się przy wszelkiego rodzaju kobiecych dolegliwościach np. bolesnym miesiączkowaniu, stosowali ją też na bóle stawów i mięśni, kłopotach z reumatyzmem i układem trawiennym (m.in. na wzdęcia), a nawet na… ukąszenia jadowitych węży.

Naukowcy potwierdzili jej przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe właściwości. Do tworzenia leczniczych preparatów wykorzystuje się korzeń (kłącze) rośliny, który powinno się zebrać zaraz po tym jak dojrzeją nasiona. Następnie nacina się go i suszy aż całkowicie wyschnie, potem przygotowuje się z niego wyciąg.

Większość zbiorów pochodzi właśnie z Ameryki Północnej, gdzie pluskwica groniasta występuje naturalnie. W Polsce znana jest bardziej pod nazwą świecznica, ze względu na charakterystyczne kwitnienie kwiatów i nie jest raczej uprawiana w celach leczniczych, a ozdobnych.

Spis treści

  1. Pluskwica groniasta: cenne składniki
  2. Pluskwica groniasta: przeciwwskazania
  3. Jak parzyć pluskwicę groniastą?

Pluskwica groniasta: cenne składniki

Korzeń pluskwicy groniastej to źródło wielu prozdrowotnych składników. Naukowcy badający roślinę odkryli w jej składzie m.in. żywice, garbniki, kwasy fenolowe, glikozydy triterpenowe, gorczycowe, substancje estrogenne, kwas salicylowy, czy izoflawony. Mają one podobne działanie jak żeńskie hormony płciowe – estrogeny, dlatego preparaty z wyciągiem pluskwicy groniastej znalazły zastosowanie w łagodzeniu objawów wielu kobiecych dolegliwości: napięcia przedmiesiączkowego, bólów menstruacyjnych, menopauzy, w tym tak dokuczliwych w tym okresie uderzeń gorąca, zwiększonej pobudliwości, nadmiernego pocenia się.

Preparaty na bazie rośliny wspomagają też leczenie osteoporozy, która często ujawnia się w okresie przekwitania. Część lekarzy jest zdania, że zakres pozytywnego oddziaływania pluskwicy groniastej nie ogranicza się tylko i wyłącznie do unormowania gospodarki hormonalnej u kobiet.

Niektórzy stosują ją również przy schorzeniach związanych z bólami reumatycznymi, stawów i mięśni, a także ze względu na właściwości uspokajające – na szumy uszne.

Pluskwica groniasta: przeciwwskazania

Preparaty z pluskwicy groniastej były wielokrotnie badane pod względem ich leczniczych właściwości i okazało się, że są pewne przeciwwskazania do ich przyjmowania. Ostrożność muszą zachować te pacjentki, które biorą leki hormonalne, bo wyciąg z rośliny może wchodzić z nimi w interakcje.

Nie powinny też zażywać go osoby cierpiące na nadciśnienie oraz kobiety w ciąży (zioło może powodować skurcze macicy) i karmiące piersią. Okazało się też, że wyciąg z pluskwicy groniastej może prowadzić do uszkodzeń wątroby, dlatego bez zaleceń lekarskich nie można stosować preparatu dłużej niż sześć miesięcy.

Należy go odstawić, jeśli zauważymy zabarwiony mocz na ciemno, żółte odbarwienie skóry i oczu, czasem również nietolerancji na pluskwicę towarzyszy słabszy apetyt i zmęczenie bez wyraźniej przyczyny.

Trzeba też ściśle przestrzegać odpowiednich dawek, bo nadmierne spożycie grozi przedawkowaniem, a co za tym idzie nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia i drżeniem kończyn.

Jak parzyć pluskwicę groniastą?

Pluskwica groniasta stosowana z umiarem i pod nadzorem lekarskim jest bezpieczną alternatywą dla leków i przynosi spodziewane korzyści. Trzeba ją jednak pić systematycznie, prozdrowotne efekty można zauważyć po ok. dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania.

Można przygotować wyciąg na dwa sposoby. Pierwszy polega na tym, że 2 łyżeczki zioła zalewa się pół litra wody i gotuje ok. 10 minut. Następnie trzeba przestudzić i pić 1-2 łyżki stołowe trzy razy dziennie.

Można zrobić też odwar, czyli jedną łyżeczkę wyciągu zalać pół litra wrzącej wody i gotować ok. 20 minut. Pić 1-2 łyżki stołowe trzy razy dziennie, jak już wystygnie.

Czytaj też: