Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie

2020-03-10 7:34

Gastropareza to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego. W wyniku neuropatii autonomicznej dochodzi do opóźnienia opróżniania żołądka mimo braku przeszkody mechanicznej. Często stanowi powikłanie cukrzycy. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Gastropareza to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Spis treści

 1. Gastropareza: objawy
 2. Gastropareza: badania
 3. Gastropareza: diagnostyka różnicowa
 4. Gastropareza: leczenie

Gastropareza czyli zaburzenie ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego pojawia się w wyniku szkodzenia nerwów, powodujących nieprawidłowości w pracy mięśniówki żołądka. Następuje spowolnienie lub zatrzymanie przesuwania się treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Ściany żołądka ulegają rozciągnięciu i może dochodzić do tworzenia bezoarów, czyli nieprawidłowych struktur zbudowanych z niestrawionych resztek. Na skutek zwiększonej fermentacji pokarmu dochodzi do nadmiernego wzrostu bakterii. Przyczyny wystąpienia gastroparezy:

Gastropareza: objawy

W ciężkich przypadkach możemy obserwować nawet spadek masy ciała, niedożywienie, odwodnienie i dyselektrolitemię.

  Objawy wyglądają podobnie niezależnie od etiologii. Należy również pamiętać, że obraz kliniczny często nie koreluje ze stopniem upośledzenia opróżniania żołądka wykazanym w badaniach.

  Gastropareza: badania

  Metody oceny opróżniania żołądka:

  • podstawową metodą jest scyntygrafia ze standaryzowanym posiłkiem znaczonym radioaktywnym technetem
  • kapsułka bezprzewodowa z funkcją oceny pH w otaczającym środowisku (tzw. wireless motility capsule – WMC)
  • test oddechowy z oceną stężenia 13CO2 w wydychanym powietrzu po spożyciu pokarmu znaczonego tym izotopem

  W zależności od sytuacji klinicznej pomocne mogą okazać się:

  U każdego pacjenta z podejrzeniem gastroparezy, należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku cukrzycy i niedoczynności tarczycy.

  Gastropareza: diagnostyka różnicowa

  Należy wykluczyć choroby przebiegające z podobnymi objawami, należą do nich :

  Gastropareza: leczenie

  • Leczenie żywieniowe - ma na celu uzupełnienie niedoborów płynów, elektrolitów i kalorycznych

  Najlepszą drogą jest żywienie doustne. Pacjentów należy pouczyć, aby przyjmowali często (4-5 razy na dobę) małe porcje pokarmów ubogich w tłuszcz i rozpuszczalny błonnik. W przypadku problemów można posiłki rozdrobnić np. zmiksować. Przeciwwskazane jest palenie tytoniu oraz alkohol, ponieważ spowalniają opróżnianie żołądkowe. Napoje gazowane mogą nasilać objawy. Bywa że w ciężkich przypadkach konieczne jest żywienie enteralne lub żywienie pozajelitowe.

  • Leczenie farmakologiczne - stanowi uzupełnienie leczenia dietetycznego

  Leki prokinetyczne:a. Metoklopramid jest lekiem pierwszego rzutu, ze względu na poważne działania niepożądane (ostre dystonie i dyskinezy późne), należy podawać najniższą możliwą dawkę.b. Domperidon - przed rozpoczęciem terapii należy wykonać Ekg i kontrolować je w trakcie leczenia; w przypadku wydłużenia odcinka cQT > 470 ms u mężczyzn i > 450 ms u kobiet lek należy odstawićc. Erytromycyna - szczególnie u pacjentów wymagających dożylnego podawania leków Leki działające objawowo: przeciwwymiotne i trójcykliczne antydepresanty

  • Inne metody leczenia

  - elektryczna stymulacja żołądka- wstrzyknięcie toksyny botulinowej do odźwiernika- rozszerzanie balonowe odźwiernika- endoskopowa pyloromiotomia- chirurgiczna pyloroplastyka- akupunktura