Przychodzi facet do lekarza

2019-05-27 9:28

Mężczyzna jest silny, nie narzeka. Niestety, twardziele też chorują. Niektóre schorzenia u panów występują częściej, a niektóre w groźniejszej niż u kobiet postaci. Na co mężczyźni chorują najczęściej?

Przychodzi facet do lekarza
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Nadciśnienie i miażdżyca
  2. Nerki
  3. Wrzody żołądka
  4. 21 proc. mężczyzn chodzi do lekarza raz w roku lub rzadziej
  5. Chrapanie
  6. Zaburzenia erekcji
  7. Depresja
  8. Odwapnienie kości
  9. Łysienie
  10. Otyłość brzuszna
  11. Przedwczesny wytrysk
  12. Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  13. Zapalenie lub przerost prostaty
  14. Schorzenia genetyczne
  15. Nowotwory
  16. Kalendarz badań mężczyzny

Z badań ankietowych wynika, że mężczyźni do 35. roku życia raczej dobrze oceniają swój stan zdrowia. Jednak w wieku przechodzenia na emeryturę uważa tak jedynie co piąty, a co trzeci ocenia swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły.

Co się dzieje w ciągu tych 30 lat wieku średniego, że u progu starości wielu mężczyzn ma zrujnowane zdrowie? Zapewne wpływa na to niedostatek ruchu, zła dieta, stres, hołdowanie nałogom… Taki styl życia sprzyja chorobom cywilizacyjnym, które dziesiątkują mężczyzn w średnim i starszym wieku: schorzeniom układu krążenia, układu ruchu, otyłości, cukrzycy, nowotworom.

A przecież w ciągu tych kilkudziesięciu lat, jakie dzielą męską młodość od wieku dojrzałego, pojawiają się na pewno sygnały, że kondycja słabnie i zdrowie zaczyna szwankować. Jest czas, by temu zaradzić. Warto więc być czujnym na niepokojące objawy, a przede wszystkim starać się zapobiegać rozwojowi chorób.

Nadciśnienie i miażdżyca

Na choroby układu krążenia zapadają coraz młodsi i aktywni zawodowo mężczyźni. Największym problemem, który ma związek ze stylem życia, jest nadciśnienie tętnicze i miażdżyca. Ta druga jest chorobą całego organizmu, ponieważ blaszki miażdżycowe, zbudowane z cholesterolu i soli wapnia, odkładają się we wszystkich tętnicach.

Blaszki zmniejszają wewnętrzny przekrój tętnic, przez co krew z trudem dociera do poszczególnych narządów. Z czasem tętnice mogą ulec całkowitemu zatkaniu, co przy współistniejącym zwykle nadciśnieniu zwiększa prawdopodobieństwo zawału i udaru mózgu oraz prowadzi do wielu innych problemów zdrowotnych i psychicznych (m.in. problemów z erekcją, zmian zwyrodnieniowych w mózgu itp.).

Nerki

Panowie trzy razy częściej niż panie chorują na nerki. Zwykle cierpią z powodu tzw. kamieni, czyli złogów tworzących się ze skrystalizowanych soli – w 80 procentach przypadków soli wapnia. Większość kamieni, zwłaszcza tych znaczniejszych rozmiarów, pozostaje w nerkach, ale część przemieszcza się do moczowodów i pęcherza, czemu towarzyszy niezwykle silny ból.

Aby kamienie nie powstawały, należy pić dziennie co najmniej 2 litry wody niegazowanej (niskowapniowej) oraz ograniczyć pokarmy, z których mogą powstać kamienie, np. nabiał, mięso, czekoladę, cytrusy, szczaw i rabarbar.

Wrzody żołądka

Ponad połowa dorosłych mężczyzn cierpi z powodu wrzodów trawiennych. Wrzody żołądka dokuczają osobom nerwowym, żyjącym w ciągłym stresie, nieregularnie się odżywiającym, ale także nadużywającym leków z kwasem acetylosalicylowym, palącym i w nadmiarze pijącym alkohol.

Przyczyną wrzodów może być też bakteria Helicobacter pylori. Żeby to sprawdzić, można nawet w domu zrobić prost test (Helico-test do kupienia w aptekach). Chorobę wrzodową z powodzeniem leczy się farmakoterapią.

21 proc. mężczyzn chodzi do lekarza raz w roku lub rzadziej

Aż 7 na 10 mężczyzn boi się utraty stabilności finansowej swojej rodziny w wyniku ich ewentualnej choroby. Tymczasem co piąty z nich do lekarza udaje się raz w roku lub rzadziej. A powinni odwiedzać go regularnie gdyż 2/3 mężczyzn w wieku 38 lat ma nadwagę lub otyłość, a co czwarty nadciśnienie, które prowadzi do wielu powikłań w układzie krążenia. Ponad 56 proc. z nich ma zbyt wysoki poziom cholesterolu - wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”.

Źródło: http://www.lifestyle.newseria.pl

Chrapanie

Chrapanie bywa poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza gdy towarzyszy mu tzw. bezdech senny. Następstwem bezdechu jest małe wysycenie krwi tlenem, które prowadzi do przejściowego niedotlenienia serca i mózgu. Niedotlenienie zaś sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej, może też być przyczyną zawału, udaru i nadciśnienia tętniczego. Zarówno chrapanie, jak i bezdech senny można obecnie skutecznie leczyć.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć dwa podłoża: psychiczne i fizyczne. Przewlekłe zmęczenie, depresja czy stres to częste przyczyny kłopotów z erekcją. Niedomaganie ciała w postaci cukrzycy, która uszkadza nerwy, oraz miażdżyca, która blokuje dopływ krwi do prącia – to najczęstsze powody tych zaburzeń. Erekcję osłabia też nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów.

Depresja

Depresja to choroba, na którą mężczyźni chorują nieco rzadziej niż kobiety, ale zazwyczaj choroba przybiera znacznie cięższą postać. Panowie w chwilach znacznego obniżenia nastroju, spadku samooceny, bezsenności nie szukają pomocy u specjalisty. Uważają, że sami sobie poradzą.

Pomimo złego samopoczucia uciekają w kolejne obowiązki służbowe lub nadużywają alkoholu. Depresja jest chorobą podstępną i nie należy jej lekceważyć, gdyż w przypadku męskiej depresji istnieje wyższe niż u kobiet ryzyko popełnienia samobójstwa. Dostępne obecnie leki są skuteczne w 80% przypadków.

Odwapnienie kości

Osteoporoza występuje rzadko u mężczyzn, ponieważ ich kości mają większą gęstość niż kości pań. Ale co ósmy mężczyzna jest narażony na odwapnienie kości z powodu diety ubogiej w wapń i witaminę D3, nałogowe palenie i nadużywanie alkoholu.

Słabym punktem panów są także stawy, a to dlatego, że w młodości są one częściej niż u kobiet narażone na urazy i przeciążenia. Zmiany zwyrodnieniowe zwykle dotyczą stawów kolanowych i barkowych. Problemom zapobiegnie odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Łysienie

Łysienie samo w sobie nie jest chorobą, to niekiedy nawet atut męskiej urody, ale łysienie nazywane androgenowym świadczy o zaburzeniach równowagi hormonalnej i nadprodukcji enzymu, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron – hormon, który sprawia, że mieszki włosowe stopniowo się kurczą i tracą zdolność tworzenia nowych włosów. Taki rodzaj łysienia możewystąpić nawet ok. 18. roku życia.

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna czyli nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha to patologiczne zjawisko, które lekarze nazywają otyłością brzuszną. Dotyczy 40% mężczyzn. To właśnie ona jest przyczyną choroby wieńcowej, bezdechu sennego, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu oraz cukrzycy.

Jeżeli otyłość brzuszna nie przerodziła się jeszcze w otyłość olbrzymią, ratunkiem będzie zmiana diety i znaczna aktywność fizyczna. Mniej kalorii, więcej ruchu – to recepta nie tylko na poprawę sylwetki, ale i na profilaktykę groźnych chorób.

Czytaj też:

Jak szybko zrzucić brzuch? 9 najważniejszych zasad

Odstający brzuch - jak się go pozbyć?

Kalendarz badań mężczyzny

20 lat 30-40 lat 40-50 lat 50-65 lat 65 lat
morfologia z OB raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku
pomiar ciśnieniatętniczego raz w roku 2, 3 razyw roku 2, 3 razyw roku 2, 3 razyw roku 2, 3 razyw roku
badanie ogólnemoczu raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku
stężenie cholesteroluwe krwi co 5 lat raz w roku co 3 lata co 3 lata co 3 lata
RTG klatki piersiowej 1 raz według zaleceńlekarza med. pracy według zaleceńlekarza med. pracy co 2 lata co 2 lata
stężenie glukozywe krwi co 5 lat raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku
EKG co 3 lata co 1-3 lata raz w roku raz w roku
badanie okulistyczne co 4 lata co 1-2 lata raz w roku raz w roku raz w roku
badanie słuchu 1 raz według zaleceń lekarza laryngologa według zaleceń lekarza laryngologa według zaleceń lekarza laryngologa według zaleceń lekarza laryngologa
badaniestomatologiczne raz w roku co 6 mies co 6 mies co 6 mies co 6 mies
stężenie PSA raz w roku raz w roku raz w roku
stężenieelektrolitów we krwi co 3 lata co 3 lata co 3 lata co 3 lata co 3 lata
USG jamy brzusznej co 3-5 lat co 3-5 lat co 2-3 lat co 2-3 lat
USG prostaty+badanie per rectum raz w roku raz w roku
badanie gęstościkości (densytometria) co 3 lata co 2 lata
hormony tarczycy raz w roku raz w roku
kolonoskopia co 5-8 lat co 3 lata
badanie na obecnośćkrwi w kale raz w roku raz w roku raz w roku
samokontrolastanu skóry razw miesiącu razw miesiącu razw miesiącu razw miesiącu razw miesiącu

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk zazwyczaj ma podłoże psychologiczne. W 90% przypadków można zwalczyć tę przypadłość, pijąc zioła lub przyjmując tabletki zalecone przez androloga albo seksuologa. Są też specjalne prezerwatywy i ćwiczenia. Wielu panom pomaga również wieczorna lampka wina lub kieliszek koniaku.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

POChP to wielkie zagrożenie dla palaczy. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, trzeba zrezygnować z papierosów. Po 10 latach abstynencji możliwość rozwoju tej wyniszczającej płuca i cały organizm choroby będzie taka sama, jak u osób, które nigdy nie paliły. Palacze powinni regularnie robić RTG płuc. W profilaktyce schorzenia ważna jest też dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, ale wzbogacona o antyoksydanty (beta-karoten, witaminy C i E), które hamują działanie wolnych rodników. W profilaktyce ważny jest też sulforafan: działa antyrakowo, a naturalnie występuje m.in. w brokułach.

Zapalenie lub przerost prostaty

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) leży pod pęcherzem moczowym i niczym kołnierz otacza początkowy odcinek cewki. Ten niewielki gruczoł jest bardzo ważny, gdyż produkuje wydzielinę, dzięki której plemniki mogą się dobrze odżywiać, być sprawne i szybko przemieszczać się do celu. Gdy prostata zaczyna przerastać (ok. 50. roku życia), pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu. Ostry ból w kroczu świadczy o zapaleniu prostaty i wymaga pomocy urologa. Szczególną opieką prostatę powinni otoczyć panowie, których matki, siostry, ciotki oraz ciotki ze strony ojca chorowały na raka piersi lub jajnika i u których wykryto nosicielstwo mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2. To ważne, bo skłonność do zachorowania na raka prostaty może być dziedziczna i sięgać 7 procent.

Schorzenia genetyczne

Choroby genetyczne są przekazywane obu płciom, ale niektóre z nich dziedziczą wyłącznie męscy potomkowie. To dziedziczenie recesywne związane z płcią. Gen odpowiedzialny za dziedziczenie przez mężczyzn chorób genetycznych znajduje się tylko w chromosomie płciowym X. Wadliwy gen kobieta może otrzymać w chwili swojego poczęcia, czyli w momencie połączenia się jajeczka z plemnikiem, z których rozwinął się jej organizm. Kiedy osiągnie wiek rozrodczy, będzie przekazywała ten gen dzieciom. Inną przyczyną przekazywania wadliwych genów może być mutacja w komórce jajowej zdrowej kobiety. Do schorzeń genetycznych dziedziczonych przez mężczyzn należy dystrofia mięśniowa Duchenne'a (prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni), zespół łamliwego chromosomu X, daltonizm, rybia łuska, hemofilia, zespół Klinefeltera, zespół Huntera (mukopolisacharydoza typu II).

Nowotwory

Młodzi mężczyźni (22-44 lata) chorują na raka 2 razy rzadziej niż kobiety. Wśród osób w średnim wieku zachorowania utrzymują się na tym samym poziomie, natomiast po 65. r. ż. panowie na nowotwory chorują rzadziej niż ich rówieśnice. Najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak płuca. Kolejne miejsca zajmują rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%) i rak pęcherza moczowego (7%). Wśród najczęściej pojawiających się nowotworów jest też rak żołądka, nerki, krtani, białaczki i chłoniaki. U młodych mężczyzn groźny jest rak jądra. Najważniejszą formą profilaktyki są regularne badania. Pozwalają szybko zdiagnozować problem i zwiększają szansę na pokonanie raka.

miesięcznik "Zdrowie"