Przychodzi facet do lekarza

2019-05-27 9:28

Mężczyzna jest silny, nie narzeka. Niestety, twardziele też chorują. Niektóre schorzenia u panów występują częściej, a niektóre w groźniejszej niż u kobiet postaci. Na co mężczyźni chorują najczęściej?

Z badań ankietowych wynika, że mężczyźni do 35. roku życia raczej dobrze oceniają swój stan zdrowia. Jednak w wieku przechodzenia na emeryturę uważa tak jedynie co piąty, a co trzeci ocenia swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły.

Co się dzieje w ciągu tych 30 lat wieku średniego, że u progu starości wielu mężczyzn ma zrujnowane zdrowie? Zapewne wpływa na to niedostatek ruchu, zła dieta, stres, hołdowanie nałogom… Taki styl życia sprzyja chorobom cywilizacyjnym, które dziesiątkują mężczyzn w średnim i starszym wieku: schorzeniom układu krążenia, układu ruchu, otyłości, cukrzycy, nowotworom.

A przecież w ciągu tych kilkudziesięciu lat, jakie dzielą męską młodość od wieku dojrzałego, pojawiają się na pewno sygnały, że kondycja słabnie i zdrowie zaczyna szwankować. Jest czas, by temu zaradzić. Warto więc być czujnym na niepokojące objawy, a przede wszystkim starać się zapobiegać rozwojowi chorób.

Nadciśnienie i miażdżyca

Na choroby układu krążenia zapadają coraz młodsi i aktywni zawodowo mężczyźni. Największym problemem, który ma związek ze stylem życia, jest nadciśnienie tętnicze i miażdżyca. Ta druga jest chorobą całego organizmu, ponieważ blaszki miażdżycowe, zbudowane z cholesterolu i soli wapnia, odkładają się we wszystkich tętnicach.

Blaszki zmniejszają wewnętrzny przekrój tętnic, przez co krew z trudem dociera do poszczególnych narządów. Z czasem tętnice mogą ulec całkowitemu zatkaniu, co przy współistniejącym zwykle nadciśnieniu zwiększa prawdopodobieństwo zawału i udaru mózgu oraz prowadzi do wielu innych problemów zdrowotnych i psychicznych (m.in. problemów z erekcją, zmian zwyrodnieniowych w mózgu itp.).

Nerki

Panowie trzy razy częściej niż panie chorują na nerki. Zwykle cierpią z powodu tzw. kamieni, czyli złogów tworzących się ze skrystalizowanych soli – w 80 procentach przypadków soli wapnia. Większość kamieni, zwłaszcza tych znaczniejszych rozmiarów, pozostaje w nerkach, ale część przemieszcza się do moczowodów i pęcherza, czemu towarzyszy niezwykle silny ból.

Aby kamienie nie powstawały, należy pić dziennie co najmniej 2 litry wody niegazowanej (niskowapniowej) oraz ograniczyć pokarmy, z których mogą powstać kamienie, np. nabiał, mięso, czekoladę, cytrusy, szczaw i rabarbar.

Wrzody żołądka

Ponad połowa dorosłych mężczyzn cierpi z powodu wrzodów trawiennych. Wrzody żołądka dokuczają osobom nerwowym, żyjącym w ciągłym stresie, nieregularnie się odżywiającym, ale także nadużywającym leków z kwasem acetylosalicylowym, palącym i w nadmiarze pijącym alkohol.

Przyczyną wrzodów może być też bakteria Helicobacter pylori. Żeby to sprawdzić, można nawet w domu zrobić prost test (Helico-test do kupienia w aptekach). Chorobę wrzodową z powodzeniem leczy się farmakoterapią.

21 proc. mężczyzn chodzi do lekarza raz w roku lub rzadziej

Aż 7 na 10 mężczyzn boi się utraty stabilności finansowej swojej rodziny w wyniku ich ewentualnej choroby. Tymczasem co piąty z nich do lekarza udaje się raz w roku lub rzadziej. A powinni odwiedzać go regularnie gdyż 2/3 mężczyzn w wieku 38 lat ma nadwagę lub otyłość, a co czwarty nadciśnienie, które prowadzi do wielu powikłań w układzie krążenia. Ponad 56 proc. z nich ma zbyt wysoki poziom cholesterolu - wynika z Raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”.

Źródło: http://www.lifestyle.newseria.pl

Chrapanie

Chrapanie bywa poważnym zagrożeniem dla zdrowia, zwłaszcza gdy towarzyszy mu tzw. bezdech senny. Następstwem bezdechu jest małe wysycenie krwi tlenem, które prowadzi do przejściowego niedotlenienia serca i mózgu. Niedotlenienie zaś sprzyja rozwojowi choroby wieńcowej, może też być przyczyną zawału, udaru i nadciśnienia tętniczego. Zarówno chrapanie, jak i bezdech senny można obecnie skutecznie leczyć.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji mogą mieć dwa podłoża: psychiczne i fizyczne. Przewlekłe zmęczenie, depresja czy stres to częste przyczyny kłopotów z erekcją. Niedomaganie ciała w postaci cukrzycy, która uszkadza nerwy, oraz miażdżyca, która blokuje dopływ krwi do prącia – to najczęstsze powody tych zaburzeń. Erekcję osłabia też nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów.

Depresja

Depresja to choroba, na którą mężczyźni chorują nieco rzadziej niż kobiety, ale zazwyczaj choroba przybiera znacznie cięższą postać. Panowie w chwilach znacznego obniżenia nastroju, spadku samooceny, bezsenności nie szukają pomocy u specjalisty. Uważają, że sami sobie poradzą.

Pomimo złego samopoczucia uciekają w kolejne obowiązki służbowe lub nadużywają alkoholu. Depresja jest chorobą podstępną i nie należy jej lekceważyć, gdyż w przypadku męskiej depresji istnieje wyższe niż u kobiet ryzyko popełnienia samobójstwa. Dostępne obecnie leki są skuteczne w 80% przypadków.

Odwapnienie kości

Osteoporoza występuje rzadko u mężczyzn, ponieważ ich kości mają większą gęstość niż kości pań. Ale co ósmy mężczyzna jest narażony na odwapnienie kości z powodu diety ubogiej w wapń i witaminę D3, nałogowe palenie i nadużywanie alkoholu.

Słabym punktem panów są także stawy, a to dlatego, że w młodości są one częściej niż u kobiet narażone na urazy i przeciążenia. Zmiany zwyrodnieniowe zwykle dotyczą stawów kolanowych i barkowych. Problemom zapobiegnie odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Łysienie

Łysienie samo w sobie nie jest chorobą, to niekiedy nawet atut męskiej urody, ale łysienie nazywane androgenowym świadczy o zaburzeniach równowagi hormonalnej i nadprodukcji enzymu, który przekształca testosteron w dihydrotestosteron – hormon, który sprawia, że mieszki włosowe stopniowo się kurczą i tracą zdolność tworzenia nowych włosów. Taki rodzaj łysienia może
wystąpić nawet ok. 18. roku życia.

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna czyli nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha to patologiczne zjawisko, które lekarze nazywają otyłością brzuszną. Dotyczy 40% mężczyzn. To właśnie ona jest przyczyną choroby wieńcowej, bezdechu sennego, nadciśnienia, wysokiego poziomu cholesterolu oraz cukrzycy.

Jeżeli otyłość brzuszna nie przerodziła się jeszcze w otyłość olbrzymią, ratunkiem będzie zmiana diety i znaczna aktywność fizyczna. Mniej kalorii, więcej ruchu – to recepta nie tylko na poprawę sylwetki, ale i na profilaktykę groźnych chorób.

Czytaj też:

Jak szybko zrzucić brzuch? 9 najważniejszych zasad

Odstający brzuch - jak się go pozbyć?

Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk zazwyczaj ma podłoże psychologiczne. W 90% przypadków można zwalczyć tę przypadłość, pijąc zioła lub przyjmując tabletki zalecone przez androloga albo seksuologa. Są też specjalne prezerwatywy i ćwiczenia. Wielu panom pomaga również wieczorna lampka wina lub kieliszek koniaku.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

POChP to wielkie zagrożenie dla palaczy. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, trzeba zrezygnować z papierosów. Po 10 latach abstynencji możliwość rozwoju tej wyniszczającej płuca i cały organizm choroby będzie taka sama, jak u osób, które nigdy nie paliły. Palacze powinni regularnie robić RTG płuc. W profilaktyce schorzenia ważna jest też dieta uboga w tłuszcze zwierzęce, ale wzbogacona o antyoksydanty (beta-karoten, witaminy C i E), które hamują działanie wolnych rodników. W profilaktyce ważny jest też sulforafan: działa antyrakowo, a naturalnie występuje m.in. w brokułach.

Zapalenie lub przerost prostaty

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) leży pod pęcherzem moczowym i niczym kołnierz otacza początkowy odcinek cewki. Ten niewielki gruczoł jest bardzo ważny, gdyż produkuje wydzielinę, dzięki której plemniki mogą się dobrze odżywiać, być sprawne i szybko przemieszczać się do celu. Gdy prostata zaczyna przerastać (ok. 50. roku życia), pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu. Ostry ból w kroczu świadczy o zapaleniu prostaty i wymaga pomocy urologa. Szczególną opieką prostatę powinni otoczyć panowie, których matki, siostry, ciotki oraz ciotki ze strony ojca chorowały na raka piersi lub jajnika i u których wykryto nosicielstwo mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2. To ważne, bo skłonność do zachorowania na raka prostaty może być dziedziczna i sięgać 7 procent.

Schorzenia genetyczne

Choroby genetyczne są przekazywane obu płciom, ale niektóre z nich dziedziczą wyłącznie męscy potomkowie. To dziedziczenie recesywne związane z płcią. Gen odpowiedzialny za dziedziczenie przez mężczyzn chorób genetycznych znajduje się tylko w chromosomie płciowym X. Wadliwy gen kobieta może otrzymać w chwili swojego poczęcia, czyli w momencie połączenia się jajeczka z plemnikiem, z których rozwinął się jej organizm. Kiedy osiągnie wiek rozrodczy, będzie przekazywała ten gen dzieciom. Inną przyczyną przekazywania wadliwych genów może być mutacja w komórce jajowej zdrowej kobiety. Do schorzeń genetycznych dziedziczonych przez mężczyzn należy dystrofia mięśniowa Duchenne'a (prowadzi do osłabienia i zaniku mięśni), zespół łamliwego chromosomu X, daltonizm, rybia łuska, hemofilia, zespół Klinefeltera, zespół Huntera (mukopolisacharydoza typu II).

Nowotwory

Młodzi mężczyźni (22-44 lata) chorują na raka 2 razy rzadziej niż kobiety. Wśród osób w średnim wieku zachorowania utrzymują się na tym samym poziomie, natomiast po 65. r. ż. panowie na nowotwory chorują rzadziej niż ich rówieśnice. Najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak płuca. Kolejne miejsca zajmują rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%) i rak pęcherza moczowego (7%). Wśród najczęściej pojawiających się nowotworów jest też rak żołądka, nerki, krtani, białaczki i chłoniaki. U młodych mężczyzn groźny jest rak jądra. Najważniejszą formą profilaktyki są regularne badania. Pozwalają szybko zdiagnozować problem i zwiększają szansę na pokonanie raka.

Kalendarz badań mężczyzny

20 lat 30-40 lat 40-50 lat 50-65 lat 65 lat
morfologia z OB raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku
pomiar ciśnienia
tętniczego
raz w roku 2, 3 razy
w roku
2, 3 razy
w roku
2, 3 razy
w roku
2, 3 razy
w roku
badanie ogólne
moczu
raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku
stężenie cholesterolu
we krwi
co 5 lat raz w roku co 3 lata co 3 lata co 3 lata
RTG klatki piersiowej 1 raz według zaleceń
lekarza med. pracy
według zaleceń
lekarza med. pracy
co 2 lata co 2 lata
stężenie glukozy
we krwi
co 5 lat raz w roku raz w roku raz w roku raz w roku
EKG co 3 lata co 1-3 lata raz w roku raz w roku
badanie okulistyczne co 4 lata co 1-2 lata raz w roku raz w roku raz w roku
badanie słuchu 1 raz według zaleceń lekarza laryngologa według zaleceń lekarza laryngologa według zaleceń lekarza laryngologa według zaleceń lekarza laryngologa
badanie
stomatologiczne
raz w roku co 6 mies co 6 mies co 6 mies co 6 mies
stężenie PSA raz w roku raz w roku raz w roku
stężenie
elektrolitów we krwi
co 3 lata co 3 lata co 3 lata co 3 lata co 3 lata
USG jamy brzusznej co 3-5 lat co 3-5 lat co 2-3 lat co 2-3 lat
USG prostaty
+badanie per rectum
raz w roku raz w roku
badanie gęstości
kości (densytometria)
co 3 lata co 2 lata
hormony tarczycy raz w roku raz w roku
kolonoskopia co 5-8 lat co 3 lata
badanie na obecność
krwi w kale
raz w roku raz w roku raz w roku
samokontrola
stanu skóry
raz
w miesiącu
raz
w miesiącu
raz
w miesiącu
raz
w miesiącu
raz
w miesiącu

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.