Torbiel na jajniku po poronieniu. Jak przebiega leczenie? [Porada eksperta]

2017-02-14 15:53 dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

26 stycznia przeszłam poronienie samoistne w 5 tyg. ciąży. Na wizycie kontrolnej po tygodniu lekarz stwierdził, że na jajniku powstała torbiel. Kazał się tym nie przejmować, ale jakie rozwiązanie w moim przypadku byłoby najlepsze? Dodam, że to moja pierwsza ciąża była i obyło się bez zabiegu łyżeczkowania.

Prawdopodobnie w jajniku powstała tzw. torbiel ciałka żółtego. Torbiele te mają tendencję do samoistnego zanikania w czasie cyklu miesiączkowego. Lekarz ginekolog zazwyczaj zaleca obserwację zmiany, polegającą najczęściej na kolejnym badaniu ultrasonograficznym między piątym a siódmym dniem cyklu menstruacyjnego. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Lekarz specjalista-położnik Ursynowskiego Centrum Zabiegowego i Poradni Ginekologiczno-Położniczej SPZOZ Warszawa-Ursynów, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz redaktor działu Nauka i dydaktyka kwartalnika „Położna. Nauka i praktyka” PZWL. Przyjmuje w Centrum Medycznym Polmed.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE