Jakie badania wykonać, by wykluczyć raka jajnika i macicy? [Porada eksperta]

2017-02-14 20:48 dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Jakie badania wykonuje się, aby zdiagnozować lub wykluczyć raka jajnika, raka macicy?

1. Rak błony śluzowej trzonu macicy występuje przede wszystkim po menopauzie, a 25% przypadków zdarza się u kobiet przed menopauzą. Objawy raka trzonu macicy mają najczęściej charakter nieregularnych i obfitych ropnych upławów, plamień i krwawień u kobiet przed menopauzą, a u kobiet starszych niepokojącym symptomem mogą być krwawienia po ustąpieniu miesiączki. W diagnostyce wstępnej stosuje się badanie USG transwaginalne. W celu potwierdzenia rozpoznania konieczne jest pobranie materiału do badania histopatologicznego w trakcie zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy bądź histeroskopii.

2. Rak jajnika na początku choroby jest bezobjawowy – kiedy już daje objawy, są mało charakterystyczne, że łatwo pomylić je z problemami gastrycznymi. Kobiety skarżą się na zaparcia, wzdęcia, bóle w podbrzuszu, uczucie pełności w brzuchu. W diagnostyce podstawowej stosujemy badanie ginekologiczne, USG ginekologiczne oraz test ROMA czyli połączone dwa testy markerów nowotworowych: Ca 125 i HE4. Często zaleca się przeprowadzenie dodatkowych badań: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, urografię, RTG klatki piersiowej. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Lekarz specjalista-położnik Ursynowskiego Centrum Zabiegowego i Poradni Ginekologiczno-Położniczej SPZOZ Warszawa-Ursynów, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz redaktor działu Nauka i dydaktyka kwartalnika „Położna. Nauka i praktyka” PZWL. Przyjmuje w Centrum Medycznym Polmed.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE