Długotrwałe stosowanie antykoncepcji [Porada eksperta]

2017-02-14 13:49 dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Witam! Mam 23 lata, od 5 lat zażywam tabletki antykoncepcyjne Dayllete. Chciałabym się dowiedzieć, czy przy tak długim stosowaniu nie powinnam już zrezygnować ze stosowania tego rodzaju antykoncepcji? Nie planuje w najbliższym czasie ciąży i nie zauważyłam zewnętrznych skutków ubocznych. Jednak martwię się, czy nie będę miała problemów w przyszłości. Co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Czy powinnam dać organizmowi już spokój z tymi tabletkami?

Dzień dobry! Jeżeli nie planuje Pani w najbliższym czasie ciąży a antykoncepcja jest potrzebna, proponuję jej nie odstawiać. Nie należy robić tzw. przerw paromiesięcznych w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, gdyż ponowny powrót do jej stosowania łączy się ze wzrostem ryzyka zakrzepowo-zatorowego. Proponuję wykonać badania enzymów wątroby i układu krzepnięcia, celem wykluczenia działań niepożądanych. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Lekarz specjalista-położnik Ursynowskiego Centrum Zabiegowego i Poradni Ginekologiczno-Położniczej SPZOZ Warszawa-Ursynów, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz redaktor działu Nauka i dydaktyka kwartalnika „Położna. Nauka i praktyka” PZWL. Przyjmuje w Centrum Medycznym Polmed.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE