Jakie są szanse na donoszenie ciąży po wcześniejszych poronieniach? [Porada eksperta]

2017-02-14 19:43 dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Jestem po 2 poronieniach, ostatnie było w październiku 2016. Dostałam zastrzyk anty D ponieważ mam ABrh-. Choruję także na niedoczynność tarczycy i biorę Eutyrox N25. Mieszkam w UK i lekarze tutaj nie znaleźli przyczyny poronienia. Teraz znów jestem w ciąży. Co powinnam robić? Jaka jest szansa, że znów poronię? Bardzo proszę o pomoc.

Przede wszystkim proszę wykonać badanie poziomu TSH - w ciąży poziom powinien wynosić poniżej 2. Jeżeli zostały wykluczone przyczyny poronień m.in. zakażenia, wady macicy, czy zaburzenia hormonalne, prawdopodobnie przyczyną poronienia były przypadkowe błędy genetyczne. Niestety z każdym kolejnym poronieniem wzrasta ryzyko, że kolejna ciąża też nie zakończy się pomyślnie, jednak nie jest to regułą. Jeżeli ma pani prawidłową gospodarkę hormonalną, zaszła w ciążę naturalnie, to nie ma powodów do podawania leków na podtrzymywanie ciąży. Proszę pamiętać o substytucji kwasem foliowym, jodem i witaminą D3. Wskazany jest też zdrowy tryb życia i ograniczenie stresu. Życzę wszystkiego najlepszego. Pozdrawiam

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Alina Krychowska-Ćwikła

Lekarz specjalista-położnik Ursynowskiego Centrum Zabiegowego i Poradni Ginekologiczno-Położniczej SPZOZ Warszawa-Ursynów, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej na Wydziale Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz redaktor działu Nauka i dydaktyka kwartalnika „Położna. Nauka i praktyka” PZWL. Przyjmuje w Centrum Medycznym Polmed.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE