Postępowanie po porodzie w przypadku ciąży z cukrzycą [Porada eksperta]

2018-02-14 14:04

Witam! Jestem w 37 tygodniu ciąży. Chciałabym się dowiedzieć po jakim czasie od momentu urodzenia dziecka powinnam wykonać test obciążenia glukozą 75 g, by wiedzieć czy mam cukrzycę czy nie (jaki wynik jest w normie, który wskazuje że nie mam cukrzycy). Interesuje mnie także jaką dietę powinnam stosować po urodzeniu dziecka do momentu wykonania testu obciążenia glukozą. Czy powinna być ona taka jak w ciąży, czy jednak inna (jeśli tak to jaka)? Czy norma cukru mierzona glukometrem 1,5 h po posiłku nadal powinna wynosić od 60-120?

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Dzień dobry!

Rozumiem, że ma pani cukrzycę ciążową. Klasyczny test obciążenia glukozą 75g powinna Pani wykonać po zakończeniu połogu czyli 6-12 tygodni po porodzie. Do tego czasu powinna Pani stosować dietę cukrzycową tak, jak do tej pory.

Według norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia, u osób zdrowych maksymalne stężenie glukozy we krwi dwie godziny po posiłku powinno wynieść nie więcej niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Dodatkowo proszę pamiętać, że kobiety które w ciąży chorowały na cukrzycę bardziej obciążone są rozwojem cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie a zatem oznaczanie glikemii na czczo w laboratorium wykonuje się co 2–3 lata.

Zachęcam także do karmienia piersią pociechy. Karmiące kobiety szybciej wracają do dobrej kondycji fizycznej, szybciej powracają do masy ciała sprzed ciąży. Prawdopodobnie karmienie piersią zmniejsza też u kobiet po cukrzycy ciążowej ryzyko zachorowania na jawną cukrzycę.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta