Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz dobry - HDL powinno się robić raz w roku. Jeśli cholesterol jest podwyższony, to znak, że grozi ci miażdżyca. Dowiedz się, jakie są normy dla cholesterolu i o czym świadczy jego nadmiar we krwi.

Badanie biochemiczne, oznaczające cholesterol całkowity, LDL i HDL należy do tzw. profilu lipidowego. Badając tzw. zły cholesterol LDL można wykryć zagrożenie miażdżycą, chorobą wieńcową i zawałem serca. Dobry cholesterol HDL (im go więcej, tym lepiej) jest potrzebny do wytwarzania witaminy D, kwasu żółciowego i hormonów płciowych.

Cholesterol: normy

W zależności od tego, w jakim laboratorium wykonujesz badania, wyniki mogą być podane w mg/dl (miligramach na decylitr) lub w mmol/l (milimolach na litr). Poniżej prawidłowe wyniki.

 • cholesterol całkowity: 138-200 mg/dl (3,6-5,2 mmol/l); wartości graniczne - 200-250 mg/dl (5,2-6,5 mmol/l), wartości nieprawidłowe - powyżej 250 mg/dl (> 6,5 mmol/l)
 • LDL: poniżej 135 mg/dl (3,5 mmol/l); wartości graniczne - 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l); wartości nieprawidłowe - powyżej 155 mg/dl (4,0 mmol/l)
 • HDL - wartości prawidłowe dla mężczyzn: 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l); dla kobiet: 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l)

  Cholesterol całkowity powyżej normy

  Wzrost stężenia cholesterolu całkowitego występuje w:

  Nadmiar cholesterolu całkowitego może również wynikać z wrodzonej choroby wątroby - hiperlipoproteinemii, polegającej na zbyt dużej produkcji cholesterolu.

  Cholesterol całkowity poniżej normy

  Spadek cholesterolu całkowitego poniżej normy wywołują:

  Polecamy
  jesz co lubisz dash

  Autor: Time S.A

  Pamiętaj, że odpowiednio dobrana dieta obniży stężenie „złego” cholesterolu i pomoże w walce z chorobami układu krążenia. Skorzystaj z JeszCoLubisz - innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie i ciesz się indywidualnie dobranym planem oraz stałą opieką dietetyka. Zadbaj o swoje zdrowie i zmniejsz ryzyko miażdżycy, zawału serca czy udaru.

  Co musisz wiedzieć o cholesterolu?

  Cholesterol nie rozpuszcza się we krwi. Dlatego, by mógł się przemieszczać wraz z nią, musi się połączyć ze specjalnymi białkami transportującymi. Drobiny, które w taki sposób powstają, są fachowo nazywane lipoproteinami (tłuszcze to lipidy, białka - proteiny). Lipoproteiny różnią się między sobą gęstością, czyli stosunkiem tłuszczu do białka w każdej cząsteczce. Te o małej gęstości - zawierające więcej tłuszczu - zostały oznaczone symbolem LDL ( z ang. low density lipoproteins), a te o dużej gęstości - z większą ilością białka - oznaczono symbolem HDL (z ang. high density lipoproteins).

  Zadaniem cząsteczek LDL jest dostarczanie cholesterolu do komórek, które pobierają go tyle, ile potrzebują. Nadwyżkę odbierają z komórek cząsteczki HDL i transportują z powrotem do wątroby. Tutaj część jest wykorzystywana m.in. do produkcji kwasu żółciowego, a resztę - jeśli nie jest zbyt duża - organizm rozkłada i wydala. HDL wykonuje więc dobrą robotę, dlatego popularnie nazywa się go dobrym cholesterolem. Z kolei LDL dostarcza do komórek czasem tak dużo cholesterolu, że jego część odkłada się w ścianach tętnic i dlatego popularnie mówi się o nim zły cholesterol.

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Jestem, więc myślę
  |

  Zmień nick`a, bo z pewnością nie masz z nim nic wspólnego.
  Nadal nie myśl, nadal nie poszerzaj horyzontów myślowych, nadal nie łaknij wiedzy, twój wybór.
  Ale na litość boską, nie używaj tego nick`a, możesz zmienić na "niemyśląca" i będzie pasować do ciebie.

  Ktoś, kto "idzie" po najmniejszej linii oporu, po wyświechtanych ścieżynach, bez zastanowienia i pomyślenia, bez interesowania się niczym, oprócz siebie to z pewnością jest ignorant, przeciwieństwo myślenia!

  Jestem, więc myślę
  |

  Właśnie! Trafiłeś w samo SEDNO lekarskiej nieodpowiedzialności i olewajstwa chorych ludzi...

  niki
  |

  to swieta prawda za nic nie odpowiadaja nawet jak sie pomylą to nic im nie zrobisz

  Gosia
  |

  Mam Laboratoryjny Poradnik z 1982 r. i normy Cholesterolu dla osób dorosłych były w granicach 150-250 a normy glukozy we krwi to 70-120 kto zaniża normy i robi z nas chorych?????????

  Dario
  |

  Jak na myslaca osobe, to jakos nie myslisz logicznie. Zieba nie jest zadnym guru, on tez nie jest lekarzem. Ma wiedze tylko dlatego ze sie tym interesuje i znajduje informacje w publikacjach i ksiazkach.
  Z mojego wlasnego doswiadczenia wiem ze zaden lekarz nie jest guru. dla osob ktore nie maja zadnej wiedzy medycznej lekarze sa guru, ale zaden lekarz nie rodzi sie lekarzem, tak samo jak kucharz nie rodzi sie kucharzem, a gotowac potrafi wiekszosc ludzi. Dla mnie dopoki lekarz nie zacznie mowic z sensem i dowodami, to jest zwykly czlowiek i biznesmen. Zdecydowana wiekszosc lekarzy podaza za procedurami jakie izba lekarska im narzucila i nie ma to nic wspolnego z leczeniem. Te procedury maja na celu utrzymywanie pacjentow zeby ci byli przewlekle chorzy. Nie ma juz od dawna leczenia, bo nikt by na pacjentach nie zarobil. Jerzeli lekarz zaczyna sie wylamywac, to zaraz izba lekarska odbiera mu prawa do wykonywania zawodu, tylko ze nie jest mu w stanie odebrac wiedzy i umiejetnosci. Dla mnie lekarz bylby guru, ale musialby brac odpowiedzialnosc za swoje leczenie i w momencie jak ja zachoruje i cos by mi sie stalo, to taki lekarz musialby poniesc konsekwencje leczenia mnie, a jak do tej pory nic takiego nie ma miejsca. Jak elektryk zrobi zla robote i ktos zostanie porazony pradem, to takiego elektryka ktos moze pociagnac do odpowiedzialnosci, a jesli lekarz cos zaleci i cos sie stanie pacjentowi, to nie ma takiej sytuacji zeby lekarz byl pociagniety do odpowiedzialnosci. Jak kierowca spowoduje wypadek to zaraz jest winny i kara, a lekarz to jest taka swieta krowa i nic mu nie zrobia i dalej moze funkcjonowac bo wszystko sie odbylo zgodnie z procedurami.

  Ania50
  |

  Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę google: "Nigdy więcej chorób serca pdf"
  Wyskoczy fragment książki pt: Nigdy więcej chorób serca, którą napisał Noblista Dr Louis Ignarro, który opisuje w swojej książce, jak za pomocą naturalnych metod oczyścić tętnice ze złogów. Po przeczytani tej ksiażki, nie mam problemu z nadciśnieniem.

  Maria
  |

  A co powiecie na temat ziół? Ja obniżyłam cholesterol LDL ziołami Cholegin. Spadł z ponad 190 na 120. Lekarz sam nie uwierzył. Teraz piję zioła profilaktycznie z małymi przerwami. Poprawił mi się też cały układ trawienny. Warto było. Pozdrawiam

  Dr.Frank.....
  |

  W jaki sposób może się odkładać w tętnicach cholesterol jeśli nie ma stanu zapalnego błony tętnicy stanów zapalnych nie powoduje cholesterol lecz wapnia nadmiar oraz aminokwas siarkowy m innymi.cholesterolu nadmiar to znaczy że w organiżmie dzieje się coś niedobrego dlatego wątroba produkuje go więcej,zawałów nie ma z cholesterolu.Proces zawału zaczyna się od stanu zapalnego-miażdżycy.

  Andrzej
  |

  Cholesterol, to bardzo drażliwy temat z powodu rozbieżnych opinii o normach i jego działaniu na organizm. Ludzie naczytali się o teoriach spiskowych, no bo wiadomo, medycyna akademicka i farmacja, to tylko kasa. Jakie to proste - prawda? Ale prawda o naszym organizmie wcale nie jest taka prosta i jeszcze wiele nas w przyszłości zaskoczy. Otrzeźwiejcie trochę i nie róbcie tu za wszystko wiedzących mądrali!

  Myśląca
  |

  Kto to jest ten P. Zięba ? Czy Wam coś na głowę upadło ? Jeden człowiek z niewiadomo kont opowiada własne teorie na temat poważnych chorób i nie wiadomo dlaczego ludzie odstawiają leki , stosują nie zawsze właściwe diety ! Ciekawe skąd u tego " guru" taka wiedza ? No chyba , że .....wszyscy lekarze to idioci....- naprawdę tak myślicie !? Na szczęście każdy odpowiada za siebie ! Ja wolę " męczyć " się łykając jedną tabletkę dożywotnio , niż relaksować się pod ziemią !!!!