Jak mężczyzna powinien dbać o swoje jądra

2019-01-25 11:40

Od tego, jak traktujesz swoje jądra, zależy nie tylko twoja płodność, ale także potencja. W jądrach bowiem produkowane są zarówno plemniki, jak i męskie hormony, m.in. testosteron. Warto wiedzieć, co szkodzi jądrom i jak o nie dbać.

Jak mężczyzna powinien dbać o swoje jądra
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co szkodzi jądrom?
  2. Jądra - korzystne chłodne kąpiele
  3. Jądra - regularne badania
  4. Jądra - ćwiczenia poprawiające pracę jąder
  5. Masaż receptorów poprawi pracę jąder
Gadaj Zdrów: "Mężczyźni przychodzili w perukach z powodu wstydu"

Jądra w dużym stopniu decydują o kondycji seksualnej mężczyzny oraz jego możliwościach reprodukcyjnych. To w jądrach wytwarzane są plemniki oraz męskie hormony, m.in. testosteron. Dlatego tak ważne jest, aby właściwie dbać o jądra - unikać ich przegrzewania, nie narażać na ucisk, a także wspomagać ich funkcjonowanie poprzez zdrową dietę i sport. Brak troski o zdrowie jąder może bardzo negatywnie odbić się nie tylko na ich funkcjach reprodukcyjnych, ale także powodować problemy z seksem.

Co szkodzi jądrom?

Przede wszystkim powinieneś pamiętać, że jądra nie lubią gorąca. Najlepiej funkcjonują w temperaturze o ok. 4 st. C niższej od ciepłoty ciała. Z tego powodu niewskazane jest noszenie obcisłych bokserek i spodni, które ciasno przylegając do ciała, powodują nadmierny ucisk i przegrzanie tych okolic.

Jądrom szkodzi też siedzący tryb życia. Jeśli siedzisz po kilka, kilkanaście godzin dziennie rób regularne przerwy na rozprostowanie nóg. Unikaj ponadto trzymania laptopa na kolanach, ponieważ rozgrzany sprzęt podwyższa temperaturę okolic krocza.

Inne czynniki negatywnie wpływające na kondycję jąder to wielogodzinne moczenie w gorącej wodzie, upał i przegrzane pomieszczenia. Duże znaczenie ma także dieta i używki - alkohol, papierosy i śmieciowe jedzenie bardzo źle wpływają na pracę jąder. Trzeba spożywać produkty bogate w cynk, selen, witaminę C, E oraz kwas foliowy. Wszystkie te składniki odpowiadają za prawidłową budowę i ruchliwość plemników, a także warunkują optymalny poziom testosteronu w organizmie.

Czytaj też: Choroby, które wpływają na NIEPŁODNOŚĆ u mężczyzn

Jądra - korzystne chłodne kąpiele

Istnieje kilka sposobów na to, aby zmniejszyć negatywne skutki ewentualnego przegrzania jąder. Starą, ale skuteczną metodą jest zanurzanie ich dwa razy dziennie (rano i wieczorem) na kilka minut w chłodnej wodzie. Ten sposób medycyna naturalna zaleca zwłaszcza zawodowym kierowcom (np. TIR-owcom). Można to robić w misce, ale też w wannie czy pod prysznicem.

Podczas codziennej kąpieli warto też stosować naprzemienne zimne i ciepłe strumienie wody nakierowane na genitalia. Ale uwaga, nie mogą być ani lodowate, ani gorące!

Czytaj też: Plemniki: ich kondycji sprzyja niższa temperatura

Jądra - regularne badania

Nie zapominaj też o regularnym samobadaniu jąder. Powinno się je wykonywać co najmniej raz w miesiącu, najlepiej po kąpieli lub prysznicu. Jak je przeprowadzić?

Jedną ręką podnieś członka, drugą chwyć jądro między kciuk i pozostałe palce. Dokładnie przetocz palcami po powierzchni jądra sprawdzając, czy nie są wyczuwalne żadne niepokojące zgrubienia (wyjątkiem są nasieniowody umiejscowione w górnej tylnej części jąder, które pod palcami mogą wydawać się nieco twardsze niż reszta skóry). Zwróć też uwagę na to, czy kształt albo wielkość jąder się nie zmieniły. Jeśli zauważysz jakąkolwiek budzącą wątpliwości zmianę, udaj się do lekarza.

Jądra - ćwiczenia poprawiające pracę jąder

Oto proste ćwiczenia, które pobudzą jądra do efektywniejszej pracy: 

W pozycji leżącej na plecach:

  • przebiegnij szybko palcami po wewnętrznej stronie uda, jednego i drugiego, w górę i w dół, ok. 10 razy
  • delikatnie pociągaj za skórę jąder, po ok. 5 razy
  • podłóż pod jądra dłonie i leciutko je podrzucaj, jakbyś bawił się piłką

W pozycji stojącej:

  • rozstaw nogi na szerokość bioder i wykonaj kilka skłonów w bok, do prawej i do lewej nogi
  • masuj okolice pępka, raz w jedną, raz w druga stronę, po ok. 10 razy
  • wykonaj ok. 10 podskoków na lekko ugiętych nogach
Zrób to koniecznie
  • Uprawiaj sport - nie musi być wyczynowy, ważne, abyś codziennie znalazł przynajmniej pół godziny na ruch.
  • Zakładaj luźną, przewiewną odzież, szczególnie w ciepłe pory roku (dotyczy to także bielizny).
  • Pogryzaj pestki dyni i pestki słonecznika, bo zawierają dużo cynku poprawiającego gospodarkę hormonalną jąder.
  • Rzuć palenie, które zabija męskie hormony.
  • Zrezygnuj z sauny i gorących kąpieli.

Masaż receptorów poprawi pracę jąder

Na twoim ciele znajduje się wiele punktów (nie myl ich ze strefami erogennymi), które, odpowiednio pobudzone dotykiem, mogą znacznie poprawić pracę twoich narządów płciowych, zwłaszcza jąder.

  • Kciukiem i palcem wskazującym uciskaj swoją małżowinę uszną (mniej więcej pośrodku), do twoich jąder dopływa wtedy sygnał, że mają produkować więcej hormonów.
  • Zegnij nogę w kolanie i punktowo, palcem wskazującym, ostukuj miejsce w jego zgięciu - w ten sposób zwiększasz "frywolność" swojego członka.
  • Uciskaj punkt znajdujący się w odległości ok. 3 – 5 cm powyżej podstawy penisa - zwiększasz wtedy aktywność jąder.

Polecany artykuł:

Sposoby na powiększenie penisa