Kondycja włosów pozwala rozpoznać pewne choroby!

2020-10-13 11:06

Kondycja włosów wiele mówi o twoim stanie zdrowia. Jakie choroby można rozpoznać na podstawie problemów z włosami i/lub ze skórą głowy? O czym świadczy bujna czupryna, a o czym wypadające włosy?

Kondycja włosów pozwala rozpoznać pewne choroby!
Autor: Getty Images Kondycja włosów pozwala rozpoznać pewne choroby!
Dlaczego wypadają włosy - prawdy i mity

Kondycja włosów może wiele powiedzieć o twoim stanie zdrowia. Jeśli włosy wypadają, są suche, łamliwe, to w pierwszej kolejności możesz podejrzewać brak witamin i mikroelementów. Zazwyczaj za złą kondycją włosów stoją braki takich pierwiastków jak żelazo, siarka, magnez, cynk oraz witamin z grupy B. Warto także wspomnieć, że stan włosów pogarsza stres.

Do przyczyn wypadania włosów zaliczamy także zaburzenia hormonalne, niektóre leki oraz skłonności genetyczne. Ale zła kondycja włosów może świadczyć także o rozwijających się chorobach. Jakich?

Cukrzyca

Pierwszym objawem cukrzycy mogą być wypadające włosy lub włosy w bardzo złej kondycji. Dzieje się tak dlatego, że cukier zagęszcza krew, a to utrudnia jej przepływ. Mieszki włosowe nie mogą więc uzyskać potrzebnych składników odżywczych. Dochodzi także do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które odżywiają mieszki włosowe. Objawem może być także spowolnienie wzrostu włosa.

Anemia

Anemia objawia się poprzez łamliwe włosy, wypadające i bardzo cienkie oraz zmiany na paznokciach. Jej objawem jest także suchość skóry, bladość, osłabienie, zawroty głowy i kołatanie serca. Wszystko przez zbyt niski poziom żelaza we krwi, a więc zmniejszoną ilość krwinek czerwonych. Należy udać się do lekarza, zmienić dietę na bogatą w żelazo, niezbędna okaże się także suplementacja żelaza.

Choroby tarczycy

Bardzo często chorą tarczycę można poznać właśnie po kondycji włosów. W przypadku niedoczynności i nadczynności nieprawidłowe stężenie tyroksyny sprawia, że włosy przestają rosnąć i są bardzo osłabione. Należy wykonać badanie hormonów tarczycy, aby potwierdzić lub wykluczyć schorzenie. 

W przypadku chorej tarczycy mamy do czynienia także z zaburzeniem funkcjonowania gruczołów łojowych. Jeśli cierpimy na niedoczynność tarczycy, to nasze włosy będą matowe, łamliwe i szorstkie z powodu niedoboru łoju. Jeśli natomiast cierpimy na nadczynność, to tego łoju będzie znacznie więcej - dojdzie do nadprodukcji i włosy będą lśniące od łoju. 

Zespół policystycznych jajników

Czyli inaczej PCOS – Policystic Ovary Syndrom to zaburzenie hormonalne występujące tylko u kobiet. Przyczyny choroby nie są do końca poznane, ale jednym z objawów choroby jest wypadanie włosów. Może pojawić się także inny objaw, wręcz przeciwny, a mianowicie nadmierne owłosienie typu męskiego. Do innych objawów zespołu policystycznych jajników zaliczamy zaburzenia nastroju, trądzik, otyłość, problemy ze snem i niepłodność.

Mówiąc o chorobach, które zwiastuje zła kondycja włosów nie sposób nie wspomnieć o chorobach typowo dotyczących skóry głowy i włosów. Zaliczamy do nich:

Łojotokowe zapalenie skóry

To choroba, za którą stoi nadmierna aktywność gruczołów łojowych i zakażenie grzybem drożdżopodobnym – Malassezia furfur. Objawy łojotokowego zapalenia skóry nasila stres i zła dieta. Do objawów zaliczamy łuszczenie się naskórka i charakterystyczny, swędzący rumień. Strupy, które powstają na skórze głowy sprzyjają wypadaniu włosów. Schorzenie jest przewlekłe, leczy się je u dermatologa. 

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to poważna choroba, która pojawić się może niezależnie od wieku. Szacuje się, że bardzo często pojawia się jeszcze przed trzydziestką. Objawem łysienia plackowatego są krótkie, jakby połamane włoski, których końcówka jest grubsza niż nasada. 

Łysienie androgenowe

Za łysieniem androgenowym, bardzo często nazywanym łysieniem typu męskiego stoją uwarunkowania genetyczne. Łysienie androgenowe dotyczy co najmniej 50% mężczyzn w wieku 50 lat oraz 40% kobiet w wieku 70 lat.