Łysienie androgenowe - męski problem. Przyczyny, objawy łysienia androgenowego

2017-04-13 11:25 Monika Ciura

Łysienie androgenowe jest najczęściej występującym typem łysienia dotykającym przede wszystkim mężczyzn. Co trzeci mężczyzna między 25 a 40 rokiem życia ma problemy z wypadaniem włosów. Jakie są przyczyny łysienia androgenowego u mężczyzn? Dowiedz się, jakie są najskuteczniejsze metody leczenia łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną utraty włosów u mężczyzn (aż w 95% przypadków). Nazywane jest też często łysieniem typu męskiego, ponieważ dużo częściej dotyka mężczyzn niż kobiety oraz wynika z działalności męskich hormonów. Objawy łysienia pojawić się mogą już po 20 roku życia, w takim przypadku mamy do czynienia z ciężką postacią łysienia. Zwykle objawy nasilają się proporcjonalnie wraz z wiekiem, mogą też pojawić się dopiero po 40 roku życia.

Łysienie androgenowe jest chorobą o słabo rozpoznanych przyczynach, wśród których wymienia się dziedziczne genetyczne oraz przyczyny warunkowane czynnikami zewnętrznymi. Jest to przypadłość z którą czasem ciężko się pogodzić i której leczenie ważne jest przede wszystkim ze względu na niską samoocenę osób nią dotkniętych i wynikających z niej problemów natury psychologicznej.

Przyczyny łysienia androgenowego typu męskiego

Bezpośrednią przyczyną wypadania włosów w rejonie skroni i czubka głowy jest działalność androgenów – męskich hormonów odpowiadających za prawidłowy rozwój męskich cech płciowych oraz funkcje seksualne. Podstawowym hormonem należącym do androgenów jest testosteron, który wpływa na kształtowanie płci i wtórnych cech płciowych u mężczyzn. Androgeny regulują porost włosów, stymulując ich rośnięcie na twarzy, są też jednak odpowiedzialne za ich zanik na skroniach i czubku głowy.

Wpływ na tę sytuację ma enzym występujący w gruczołach łojowych przy mieszkach włosowych – 5-alfa-reduktaza. Enzym ten zamienia testosteron w jego aktywną formę – dihydrotestosteron (DHT). DHT jest odpowiedzialny z łysienie androgenowe – pod jego wpływem mieszki włosowe się kurczą, a faza wzrostu włosa się skraca, co w efekcie powoduje rozwój coraz słabszych włosów i ich ostateczny zanik. To niepożądane działanie dihydrotestosteronu jest przypisywane występującej u wielu mężczyzn nadwrażliwości na tę postać hormonu. Nadwrażliwość jest z kolei genetyczna i dziedziczna.

Wśród pośrednich przyczyn wpływających na rozwój łysienia androgenowego wymienia się także: stres i złe warunki życia, palenie papierosów oraz przyjmowanie suplementów zwiększających masę mięśniową, które rozregulowują gospodarkę hormonalną.

  • Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu udowodniły, że przyczyny łysienia mogą być bardziej skomplikowane. Badania genetyczne wskazały 287 rejonów genetycznych powiązanych z tą przypadłością. Dzięki opracowaniu dokładniejszych schematów przewidywania wystąpienia choroby na podstawie markerów genetycznych, będzie można w przyszłości opracować skuteczniejsze metody jej zapobiegania i leczenia.

Objawy łysienia androgenowego typu męskiego

Łysienie androgenowe męskie ma specyficzne objawy, a do jego diagnozy zwykle wystarczy wywiad z pacjentem i badanie kliniczne. W pierwszym etapie łysienia włosy stają się cieńsze i wypadają w rejonie skroni i czoła, w związku z czym następuje stopniowe cofanie się linii włosów na czole.

Następnie włosy zaczynają zanikać w rejonie centralnej części głowy. Owłosienie nie znika zaś z potylicy i tam włosy rosną w normalnym trybie*.

* Źródło: Hagenaars SP, Hill WD, Harris SE, Ritchie SJ, Davies G, Liewald DC, et al. (2017) Genetic prediction of male pattern baldness. PLoS Genet 13(2)

Leczenie łysienia androgenowego typu męskiego

Obecnie w leczeniu łysienia androgenowego męskiego stosuje się metody farmakologiczne i chirurgiczne. Metody farmakologiczne można podzielić na leczenie ogólnoustrojowe i leczenie miejscowe. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze rezultaty można osiągnąć. Leczeniem problemów z wypadaniem włosów zajmuje się lekarz trycholog.

  • Leczenie ogólnoustrojowe – w leczeniu ogólnoustrojowym wykorzystuje się finasteryd, który blokuje powstawanie DHT. Lek podawany jest w postaci tabletek dostępnych na receptę. Efektów spodziewać się można po 6 miesiącach do roku. Leczenie nie zawsze jest skuteczne, powoduje zahamowanie wypadania włosów, a nie ich porost. Najlepsze efekty osiągane są w rejonie centralnym głowy. Lek działa tylko podczas jego regularnego stosowania, po zaprzestaniu zażywania, włosy znowu zaczynają wypadać. Przyjmowanie finasterydu może spowodować skutki uboczne w postaci zaburzeń erekcji i spadku libido.
  • Leczenie miejscowe – do stosowania miejscowego zalecany jest minoksidil. Występuje on w dwóch stężeniach – w stężeniu 2% dostępny jest bez recepty, a w stężeniu 5% na receptę. Lek należy wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Minoksidil poprawia ukrwienie skóry głowy, zwiększa syntezę DNA i w efekcie stymuluje wzrost włosów. Efekty widać po kilku miesiącach, utrzymują się przez 12 miesięcy, a następnie skuteczność leku spada. Po zaprzestaniu stosowania, włosy wracają do poprzedniej kondycji.
  • Leczenie chirurgiczne – przeszczep – w leczeniu chirurgicznym używa się włosów z potylicy, których wzrost nie jest zaburzony, do przeszczepu w rejony łysiejące. Przeszczepy mają formę mini lub mikrotrasplantów o wielkości 1-2 mm lub 0,7-0,9 mm. Podczas zabiegu trwającego do 5 godzin, przeszczepia się kilka tysięcy mieszków włosowych, z których zaczynają wyrastać nowe włosy po 3 miesiącach. Przeszczep włosów jest najskuteczniejszą metodą leczenia, na mieszki włosowe z rejonów potylicy działanie DHT nie ma wpływu, w związku z tym łysienie androgenowe nie powróci.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
DomologiaStosowana
|

Uważam, że wizyta u trychologa może okazać się strzałem w dziesiątkę. Środki z apteki czy drogerii nie zawsze przynoszą poprawę.

Kunde
|

Moi Drodzy!
To że przyczyną łysienia tzw. androgenowego u mężczyzn jest dihydrotestosteron to tylko jedna z teorii i w dodatku nie trzymająca się kupy – bo po pierwsze nie tłumaczy kolejności występowania obszarów skóry głowy ulegających wyłysieniu, po drugie nie tłumaczy dlaczego włosów po transplantacji owy DHT nie niszczy i wreszcie po trzecie nie przynosi ta teoria realnego rozwiązania problemu łysienia dając łysiejącym facetom jedynie złudzenia za grubą kasę w postaci szamponów, wcierek, tabletek – i pewnie o to tutaj chodzi.
Druga teoria – o wiele bardziej moim zdaniem prawdopodobna i przez to mało popularna u różnych znachorów mówi że przyczyną łysienia androgenowego jest zbytnie napięcie skóry głowy wywołane stresem. Jak wiadomo przy każdym włosie jest mięsień gładki odpowiadający za stroszenie włosa. Zapewne mięśnie te są bardziej rozwinięte u samców gatunku ludzkiego niż u samic, różne jest też ich rozmieszczenie w skórze głowy. Permanentne napięcie tego mięśnia powoduje że skróceniu ulega faza wzrostu, włos jest też niedostatecznie odżywiony przez utratę energii i substancji na napinanie mięśnia, nadmierne wydzielanie sebum itp. Ale nie to jest ostatecznie przyczyną miniaturyzacji włosa czyli tzw. łysienia męskiego. Ostateczną przyczyną - będącą następstwem utrwalonego napięcia mięśnia gładkiego stroszącego włosa - jest brak możliwości, po cyklicznym wypadnięciu włosa, jego ponowny pełny rozwój - przez to że nie może on się zagnieździć w tkance podskórnej gdzie brodawka podłącza się do właściwego krwioobiegu. Pozostaje on trzymany przez mięsień stroszący w skórze właściwej i rozpoczyna proces produkcji nowego włosa korzystając ze słabego ukrwienia tej warstwy skóry głowy. Efekty widzimy – rachityczne włoski o słabym zabarwieniu.
W myśl tej teorii należałoby przedefiniować pewne pojęcia – i tak miniaturyzacja włosów określana jako łysienie męskie nie ma podłoża androgenowego (może tylko w tym sensie że androgeny odpowiadają za rozwój mięśni stroszących włosa tzw. pióropusz samców alfa) a mechaniczne, oraz że obserwowana miniaturyzacja włosa nie jest bezpośrednim następstwem miniaturyzacji mieszka w czasie fazy wzrostu wywołanej dihydrotestosteronem, jest natomiast efektem niezagnieżdżenia się brodawki (czy macierzy) włosa w tkance podskórnej aby korzystać z właściwego ukrwienia podczas rozpoczęcia fazy anagenu.
Jeśli chodzi o rozwiązanie problemu dobrym wyjściem wydaje się paraliżowanie nerwów spinających mięśnie gładkie stroszące włosy albo po prostu głęboki relaks  Osoby zainteresowane tą teorią zapraszam do rzeczowej dyskusji.