Jak tyjesz? Wskaźnik tkanki tłuszczowej WHR

Wskaźnik WHR (z ang. Waist to Hip Ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder określa rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmach osób z nadwagą i otyłością. Dzięki WHR można ustalić typ otyłości: „jabłko” czy „gruszka”. Skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź na jaki typ otyłości chorujesz.

Jak tyjesz? Wskaźnik tkanki tłuszczowej WHR
Autor: thinkstockphotos.com Jak tyjesz? Wskaźnik tkanki tłuszczowej WHR

Spis treści

  1. Wskaźnik WHR – jak wyznaczyć parametry talia-biodro?
  2. Wskaźnik WHR – jak interpretować wyniki?
  3. Otyłość typu „jabłko” - cechy charakterystyczne:
  4. Otyłość typu „gruszka” - cechy charakterystyczne:
  5. Leczenie otyłości

Wskaźnik WHR, który jest wynikiem działania: WHR = obwód talii : obwód bioder , często nazywa się także tzw. wskaźnikiem talia-biodro. Każda osoba z nadwagą lub otyłością tyje, czyli przybiera na wadze w inny sposób. Wskaźnik WHR stosuje się więc, aby określić rozlokowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała, ustalenie typu otyłości a następnie wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Według wskaźnika WHR otyłość dzieli się na dwa główne typy:

Wskaźnik WHR – jak wyznaczyć parametry talia-biodro?

Do wyznaczenia parametrów talia-biodro wystarczy zwykły, domowy centymetr krawiecki. Aby ustalić WHR, zależnie od płci, mierzy się jednak inne miejsca na ciele.

U kobiet:

  • talię wyznacza linia w połowie odległości między dolnym łukiem żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej,
  • biodra wyznacza linia prowadząca przez największą wypukłość mięśni pośladka.

U mężczyzn:

  • talię wyznacza linia pępka,
  • biodra wyznacza linia na górnym końcu kości udowej.

Uzyskane parametry talii i bioder zależą nie tylko od rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała, ale także od szerokości miednicy oraz zawartości jelit i żołądka. Dlatego wskaźnik WHR warto ustalać rano, po pełnym wypróżnieniu, a wyniki skonsultować z lekarzem obesitologiem, czyli specjalistą leczenia nadwagi i otyłości.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Wskaźnik WHR – jak interpretować wyniki?

Dla kobiet:

  • WHR > 0,8 - to otyłość typu "jabłko"
  • WHR < 0,8 - to otyłość typu "gruszka"

Dla mężczyzn:

  • WHR > 1 – to otyłość typu "jabłko"
  • WHR < 1 – to otyłość typu "gruszka"
Ważne

Wskaźnika WHR NIE stosuje się:

  • u osób z BMI (wskaźnikiem masy ciała ) w normie, czyli od 18,5 do 24,9
  • u kobiet w ciąży

Otyłość typu „jabłko” - cechy charakterystyczne:

  • występuje częściej u mężczyzn oraz u kobiet podczas menopauzy i po menopauzie,
  • rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wynika z czynników genetycznych,
  • tkanka tłuszczowa gromadzi się nie tylko pod skórą, ale przede wszystkim wokół narządów wewnętrznych w obszarze jamy brzusznej, przez co ramiona są szerokie i zaokrąglone, talia jest słabo zarysowana, albo w ogóle jej nie widać,
  • groźniejsza dla zdrowia, niż otyłość typu „gruszka”, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń będących powikłaniami choroby otyłości, m.in. zaburzeń przemiany materii i zaburzenia gospodarki lipidowej, chorób układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, zawału serca i udaru mózgu,
  • łatwiejsza w leczeniu – nadmiar tkanki tłuszczowej ulega szybszej redukcji podczas terapii odchudzającej.

Czytaj też: Otyłość brzuszna - musisz ją pokonać!

Otyłość typu „gruszka” - cechy charakterystyczne:

  • występuje częściej u kobiet i to już w młodym wieku,
  • rozmieszczenie tkanki tłuszczowej wynika z czynników hormonalnych i genetycznych,
  • tkanka tłuszczowa zbiera się pod skórą, głównie dolnych partiach ciała: w okolicy bioder, pośladków i ud, a często także i łydek; górna partia ciała pozostaje szczupła – talia jest średnio lub bardzo wcięta, ramiona wąskie i lekko opadające, u kobiet niewielki biust (miseczka A lub B),
  • mniej ryzykowna jeśli chodzi o pojawienie się schorzeń metabolicznych i układu krążenia, ale często wiąże się z występowaniem żylaków podudzi, choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych i biodrowych, a także chorób dróg żółciowych.

Czytaj też: Otyłość pośladkowo-udowa, czyli otyłość typu gruszka

Leczenie otyłości

Nadwagę i otyłość leczy się przede wszystkim tzw. metodą zachowawczą, czyli przy pomocy odpowiedniej, dobranej indywidualnie dla każdego pacjenta diety redukcyjnej (odchudzającej) i form aktywności ruchowej. Leczenie dietetyczne można wesprzeć farmakoterapią. Natomiast przy leczeniu otyłości III stopnia tzw. olbrzymiej wykorzystuje się tzw. operacje bariatryczne. O wyborze rodzaju terapii decyduje lekarz. Wskaźnik WHR i typ otyłości nie jest jedynym wyznacznikiem. Decydując się na terapię lekarz bierze także pod uwagę wagę pacjenta, jego BMI (Body mass Index - wskaźnik masy ciała) oraz inne schorzenia, które u niego występują.

Warto wiedzieć

Istnieje także trzeci typ otyłości – tzw. otyłość uogólniona. Występuje u osób, które mają problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała już od dzieciństwa. Przy otyłości uogólnionej nadmiar tkanki tłuszczowej rozkłada się równomiernie na całym ciele.

Zrób to koniecznie

Szukasz obesitologa, czyli specjalisty leczenia nadwagi i otyłości z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością? Zajrzyj na stronę: www.certyfikacjaptbo.pl