Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

30 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami alodynia, przeczulica lub hiperalgezja. Zawsze jednak chodzi o zespół nietypowych wrażeń czuciowych w postaci mrowienia, drętwienia, uczucia przebiegających prądów, wibracji czy nawet pieczenia.

Parestezje pojawiają się pozornie bez żadnego powodu, czasem pod wpływem obojętnego bodźca (na przykład delikatnego dotyku) i są zupełnie nieadekwatne do jego charakteru lub intensywności. Parestezje mogą pojawić się na całym ciele, jednak zdecydowanie najczęściej odczuwamy je jako mrowienie w kończynach – w palcach, na powierzchni rąk, w ramionach lub nogach. Pojawiają się nieoczekiwanie, zdawałoby się – bez żadnego powodu. Zazwyczaj też szybko znikają. Zapamiętujemy je jako uczucie dość nieprzyjemne, lecz na ogół nie nazywamy go bólem. Znamy je, bo na pewno zdarzało nam się odczuć drętwienie, gdy pozostawaliśmy w jednej pozycji  – siedząc lub stojąc – przez dłuższy czas: zbyt długo siedzieliśmy w kucki albo z noga założoną na nogę. Nie przywiązujemy więc do nich wagi. Jeśli jednak drętwienie pojawia się często, przychodzi nagle, w dodatku bez wyraźnej widocznej przyczyny, świadczy zapewne o poważnej chorobie. Nie należy go lekceważyć.

Przyczyny parestezji

Przyczyn parestezji jest wiele i właśnie ta różnorodność jest kłopotliwa dla postawienia prawidłowej diagnozy. Mogą być one spowodowane przez urazy nerwów. Wiadomo na przykład, że uraz w okolicy szyi powoduje mrowienie lub drętwienie skóry w rękach; uraz w dole pleców skutkuje podobnymi odczuciami w nogach. Przyczyną nieprzyjemnych odczuć może być też  ucisk nerwów kręgosłupa (choćby spowodowany przepukliną krążka międzykręgowego), ucisk nerwów obwodowych, będący wynikiem powiększenia naczyń krwionośnych, nowotworem lub infekcją.

Mrowienie i drętwienie może też wskazywać na miażdżycę, która ogranicza lub wręcz całkowicie odcina dopływ krwi do tętnic. Ale może być też wynikiem zwykłego zimą niewielkiego odmrożenia. Parestezje mogą być też sygnałem, że w naszym ustroju pojawiły się niedobory określonych substancji: pierwiastków (wapnia, potasu, magnezu i sodu) i witamin (choćby witaminy B12). Te same objawy czucia opacznego mogą być skutkiem stosowania niektórych leków, a też zatrucia organizmu np. ołowiem, alkoholem, nikotyną. Parestezje wreszcie mogą być spowodowane przez postępujące choroby: kamice, cukrzycę, półpaśca, niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, niedotlenienie mózgu, wylew, migrenę lub popularny ostatnio, ze względu na powszechną długotrwałą pracę przy komputerze – zespół cieśni nadgarstka. Dość częstymi schorzeniami, których objawem są dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz dyskopatie.

Przyczyną dolegliwości są zatem najczęściej choroby ogólnoustrojowe, które w swej pierwotnej postaci wcale nie dotyczą wprost układu nerwowego. Jednak zaburzenia czucia można by określić jako ich konsekwencje lub powikłanie. Dlatego też pierwszej pomocy należy szukać u internisty, który odnajdzie przyczynę, w dalszej natomiast kolejności może skierować na konsultacje do neurologa czy neurochirurga.

Ważne

Ważne

Bezwzględnie trzeba szukać natychmiastowej pomocy medycznej  jeśli drętwieniu lub mrowieniu towarzyszą: osłabienie lub paraliż, utrata przytomności lub oszołomienie, a także jeśli parestezje są naturalną i dostrzegalną konsekwencją urazów głowy, szyi, pleców, zwłaszcza gdy nastąpiła dłuższa utrata kontroli nad rękami i nogami lub kłopotom tym towarzyszy jąkanie lub zaburzenia  widzenia.

Jak diagnozuje się parestezję?

Diagnoza parestezji opiera się na wywiadzie, który pozwoli określić, jakie bodźce wpływają bezpośrednio na wystąpienie objawów, a zatem, jaka choroba, uraz czy dolegliwość, pozornie z nimi niezwiązana, może być ich przyczyną. Lekarz może zlecić więc przeprowadzenie rezonansu magnetycznego, angiogramu, badania rtg i usg, elektromiografii, tomografii komputerowej głowy i kręgosłupa.

Leczenie parestezji

Podstawą leczenia parestezji jest zwalczenie lub zneutralizowanie powodu nieprzyjemnych objawów, czyli leczenie choroby podstawowej. Pierwszym więc zadaniem dla osób chorych na cukrzycę jest unormowanie poziomu cukru we krwi, dla innych – uzupełnienie niedoborów pierwiastków odpowiednimi suplementami diety, wyeliminowanie dolegliwości ze strony kręgosłupa itp. Równolegle stosuje się leczenie objawowe, polegające na stosowaniu kremów znieczulających.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Niedoczulica – gdy ogień nie parzy

Niedoczulica – gdy ogień nie parzy

Drętwienie palców: przyczyny

Drętwienie palców: przyczyny

ZABURZENIA CZUCIA to choroba neurologiczna

ZABURZENIA CZUCIA to choroba neurologiczna

Przeczulica (hiperestezja): przyczyny, objawy, leczenie

Przeczulica (hiperestezja): przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 19.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 30)
tak, 18.02.2017 09.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tężyczka. Niedobory witamin i składników mineralnych na poziomie molekularnym - do stwierdzenia podczas badań w szpitalu. Fajnie byłoby, żeby interniści kierowali na takie badania...
 
Aga, 13.02.2017 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jeden z objawów rzs. Należałoby skonsultować się z reumatologiem
 
2aneta, 12.12.2016 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj! Mam od niedawno to samo. Lekarz skierowal mnie na badania tezyczkowe.Mam tez duzy niedobor witaminy Di ide w kierunku nadczynnosci tarczycy. Mam nadzieje ze to chwilowe....pozdr Aneta
 
Jola Musiał, 05.12.2016 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja już nie mam siły.to trwa 3 lata.mrowienie całego ciała,ból tępy,czasami piekący-tak jak przyjdzie się z mrozu-szczypanie,ale przeważnie tępy-ud,przedramion.Byłam na badaniach w szpitalu-polineuropatia,bolerioza sm-wykluczone.biorę b12 w zastrzykach.Nikt nie umie mi pomóc.może ktoś z Was do mnie napisze-jolmus66wp.pl.prosze,może macie podejrzenie-dlaczego?
 
józef, 17.09.2016 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłem u wielu "fachowców" i lekarzy. Nacierania, leki, zastrzyki -wszystko łagodziło ,doprowadziło do wrzodów żołądka i znów choroba wracała. A żarcie leków będących lekami na inne leki rujnowało mój budżet domowy . Dopiero picie octu jabłkowego [początkowo 3x dziennie po 1 łyżeczce od herbaty w 1/2 szklanki wody lub herbatki ziołowej ] początkowo przez 3 m-ce , a teraz 1 tydzień w miesiącu pozwoliło mi zapomnieć o chorobie już od 3 lat . I to nie tylko tej ale i nadciśnieniu ,wrzodach, reumatyzmie , miażdżycy .Do lekarz chodzę 1 na pół roku [ mam 67 lat ] i niezmiennie twierdzi, że wszystko[ o dziwo ] jest o key .
 
tomek, 26.08.2016 15.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy postawili u ciebie jakąś diagnozę. Ja już wariuje mam to samo połowa ciała odczucie mrowienia. Proszę odpisz na priv tomczu78@gmail.com
 
EWA Gracja 23.07 2016, 23.07.2016 21.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
PRAWIE KAŻDEJ NOCY BUDZI MNIE BÓL I DRĘTWIENIE LEWEJ NOGI OD STOPY DO KOLANA. PRZY TYM BRAK CZUCIA POTEM BÓL. POMAGA MI ROZGRZANIE NOGI PODUSZKĄ ELEKTRYCZNĄ. Czego te objawy mogą być przyczyną? Do jakiego specjalisty należy się zgłosić i jak to leczyć.Proszę o odpowiedż.
 
Hania, 12.07.2016 12.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mrowieją mi nogi i tracę równowagę, po zgięiu nogi przechodzi nawet w ciągu minuty, mam kłopoty z kręgosłupem zapisałam się do neurologa i muszę czekać
 
aasdc, 07.05.2016 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam od kilkunastu tygodni takie odczucia: nie czuję faktury dotykanej powierzchni, w ogóle jak coś dotykam, to mam wrażenie jakby wszystkie kończyny były ścierpnięte, czuję tylko kłucie i zimno/ciepło. czasami mam problem z precyzyjnym chwyceniem przedmiotu, rzeczy lecą mi z rąk, bo nie wiem czy je trzymam czy nie. najlepiej da się to określić jakby w całe ciało wbijały się igiełki zamiast odczucia dotyku. powinnam iść do lekarza? to z czasem przechodzi, ale potem wraca i mam problemy z funkcjonowaniem i jest to bardzo przykre uczucie i nieprzyjemne
 
Anna Kowalewska, 11.04.2016 19.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
14. Ja bardzo długo miałam pracę w koszmarnych warunkach. Pracowałam dłońmi, ciągle w tej samej pozycji, do tego dźwigałam naprawdę spore ciężary. W ten sposób nabawiłam się parestezji. Zamiast pójścia od razu do lekarza, chciałam wypróbować najpierw nieco mniej inwazyjnych metod leczenia i tak trafiłam na centrum FIZJOMED w Krakowie, taki ośrodek fizjoterapii i osteopatii. Zdecydowałam się skorzystać z tej drugiej metody i muszę przyznać, że okazała się ona naprawdę skuteczna. Zainteresowanym podrzucam link do ciekawego artykułu o osteopatii w leczeniu zaburzeń czucia właśnie: http://rehabilitacjafizjomed.pl/osteopatia-zaburzenia-czucia/
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

588

Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy Nerwica. Objawy zależą od rodzaju nerwicy

Nerwicy sprzyjają: wrażliwy system nerwowy, ciężkie doznania psychiczne, np. po śmierci bliskiej...

więcej

559

DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję? DEPRESJA: objawy i leczenie. Test: czy masz depresję?

Depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie - tak wynika z danych...

więcej

485

Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy? Zawroty głowy. Jakie mogą być przyczyny zawrotów głowy? O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zawroty głowy trwają chwilę lub kilka dni a nawet tygodni. Zawrotów głowy nie należy bagatelizować,...

więcej

411

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Biopsja szyjki macicy jest zabiegiem o niewielkim ryzyku powikłań w tym zatorowości, można go wykonać w znieczuleniu miejscowym co dodatkowo minimalizuje ryzyko powikłań.

Radzę skonsultować się z pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym. Powinni ocenić, czy jeszcze urośniesz i ile. Zależy to od wielu czynników, najważniejsze to, czy zaczęły już kostnieć chrząstki...

Jeżeli pani zapomniała o przyjęciu 2 lub więcej tabletek (ostatnia tabletka była zażyta 48 lub więcej godzin wcześniej), powinna pani zażyć natychmiast obydwie tabletki (tę zapomnianą i tę właściwą...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.