Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

34 komentarze
Autor: Małgorzata Raczkowska

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami alodynia, przeczulica lub hiperalgezja. Zawsze jednak chodzi o zespół nietypowych wrażeń czuciowych w postaci mrowienia, drętwienia, uczucia przebiegających prądów, wibracji czy nawet pieczenia.

Parestezje pojawiają się pozornie bez żadnego powodu, czasem pod wpływem obojętnego bodźca (na przykład delikatnego dotyku) i są zupełnie nieadekwatne do jego charakteru lub intensywności. Parestezje mogą pojawić się na całym ciele, jednak zdecydowanie najczęściej odczuwamy je jako mrowienie w kończynach – w palcach, na powierzchni rąk, w ramionach lub nogach. Pojawiają się nieoczekiwanie, zdawałoby się – bez żadnego powodu. Zazwyczaj też szybko znikają. Zapamiętujemy je jako uczucie dość nieprzyjemne, lecz na ogół nie nazywamy go bólem. Znamy je, bo na pewno zdarzało nam się odczuć drętwienie, gdy pozostawaliśmy w jednej pozycji  – siedząc lub stojąc – przez dłuższy czas: zbyt długo siedzieliśmy w kucki albo z noga założoną na nogę. Nie przywiązujemy więc do nich wagi. Jeśli jednak drętwienie pojawia się często, przychodzi nagle, w dodatku bez wyraźnej widocznej przyczyny, świadczy zapewne o poważnej chorobie. Nie należy go lekceważyć.

Przyczyny parestezji

Przyczyn parestezji jest wiele i właśnie ta różnorodność jest kłopotliwa dla postawienia prawidłowej diagnozy. Mogą być one spowodowane przez urazy nerwów. Wiadomo na przykład, że uraz w okolicy szyi powoduje mrowienie lub drętwienie skóry w rękach; uraz w dole pleców skutkuje podobnymi odczuciami w nogach. Przyczyną nieprzyjemnych odczuć może być też  ucisk nerwów kręgosłupa (choćby spowodowany przepukliną krążka międzykręgowego), ucisk nerwów obwodowych, będący wynikiem powiększenia naczyń krwionośnych, nowotworem lub infekcją.

Mrowienie i drętwienie może też wskazywać na miażdżycę, która ogranicza lub wręcz całkowicie odcina dopływ krwi do tętnic. Ale może być też wynikiem zwykłego zimą niewielkiego odmrożenia. Parestezje mogą być też sygnałem, że w naszym ustroju pojawiły się niedobory określonych substancji: pierwiastków (wapnia, potasu, magnezu i sodu) i witamin (choćby witaminy B12). Te same objawy czucia opacznego mogą być skutkiem stosowania niektórych leków, a też zatrucia organizmu np. ołowiem, alkoholem, nikotyną. Parestezje wreszcie mogą być spowodowane przez postępujące choroby: kamice, cukrzycę, półpaśca, niedoczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, niedotlenienie mózgu, wylew, migrenę lub popularny ostatnio, ze względu na powszechną długotrwałą pracę przy komputerze – zespół cieśni nadgarstka. Dość częstymi schorzeniami, których objawem są dolegliwości bólowe i zaburzenia czucia są choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz dyskopatie.

Przyczyną dolegliwości są zatem najczęściej choroby ogólnoustrojowe, które w swej pierwotnej postaci wcale nie dotyczą wprost układu nerwowego. Jednak zaburzenia czucia można by określić jako ich konsekwencje lub powikłanie. Dlatego też pierwszej pomocy należy szukać u internisty, który odnajdzie przyczynę, w dalszej natomiast kolejności może skierować na konsultacje do neurologa czy neurochirurga.

Ważne

Ważne

Bezwzględnie trzeba szukać natychmiastowej pomocy medycznej  jeśli drętwieniu lub mrowieniu towarzyszą: osłabienie lub paraliż, utrata przytomności lub oszołomienie, a także jeśli parestezje są naturalną i dostrzegalną konsekwencją urazów głowy, szyi, pleców, zwłaszcza gdy nastąpiła dłuższa utrata kontroli nad rękami i nogami lub kłopotom tym towarzyszy jąkanie lub zaburzenia  widzenia.

Jak diagnozuje się parestezję?

Diagnoza parestezji opiera się na wywiadzie, który pozwoli określić, jakie bodźce wpływają bezpośrednio na wystąpienie objawów, a zatem, jaka choroba, uraz czy dolegliwość, pozornie z nimi niezwiązana, może być ich przyczyną. Lekarz może zlecić więc przeprowadzenie rezonansu magnetycznego, angiogramu, badania rtg i usg, elektromiografii, tomografii komputerowej głowy i kręgosłupa.

Leczenie parestezji

Podstawą leczenia parestezji jest zwalczenie lub zneutralizowanie powodu nieprzyjemnych objawów, czyli leczenie choroby podstawowej. Pierwszym więc zadaniem dla osób chorych na cukrzycę jest unormowanie poziomu cukru we krwi, dla innych – uzupełnienie niedoborów pierwiastków odpowiednimi suplementami diety, wyeliminowanie dolegliwości ze strony kręgosłupa itp. Równolegle stosuje się leczenie objawowe, polegające na stosowaniu kremów znieczulających.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Niedoczulica – gdy ogień nie parzy

Niedoczulica – gdy ogień nie parzy

Drętwienie palców: przyczyny

Drętwienie palców: przyczyny

Przeczulica (hiperestezja): przyczyny, objawy, leczenie

Przeczulica (hiperestezja): przyczyny, objawy, leczenie

ZABURZENIA CZUCIA to choroba neurologiczna

ZABURZENIA CZUCIA to choroba neurologiczna

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 19.08.2015

Komentarze (1 - 10 z 34)
jola, 05.06.2017 20.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kup sobie sobie wałek rehabilitacyjny pod głowę, miałam to samo i mi przeszło.
 
Genka, 12.05.2017 12.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy po zazyciu pregabaliny nie czulas jakbys byla pijana.
 
P, 11.03.2017 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dyskopatia szyjna, wdowi garb. czeste migreny, brak czucia w całej prawej rece... do tego ostatnio zaczelo się mrowienie w prawej stopie, a dokładnie w 2 najmniejszych paluchach. masakra :/ :[ 16.03 neurolog !
 
Gosia, 07.03.2017 22.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja mam mrowienie i rwące bóle całej połowy ciała łącznie z połową głowy nieprzerwanie od 10 miesięcy. Czasem bardziej mrowienie, czasem mniej, ale cały czas jest to odczucie. Krew ok, ob 3, tarczyca ok, elektrolity ok, rezonans głowy ok, w rezonansie odcinka szyjnego stwierdzono niewielką dyskopatię, która nie może dawać objawów też w nodze. Na dzień dzisiejszy nie wiem co mi jest. Jutro wizyta u neurologa. Ciekawe jakie badania będę miała tym razem.
 
tak, 18.02.2017 09.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tężyczka. Niedobory witamin i składników mineralnych na poziomie molekularnym - do stwierdzenia podczas badań w szpitalu. Fajnie byłoby, żeby interniści kierowali na takie badania...
 
Aga, 13.02.2017 17.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jeden z objawów rzs. Należałoby skonsultować się z reumatologiem
 
2aneta, 12.12.2016 14.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj! Mam od niedawno to samo. Lekarz skierowal mnie na badania tezyczkowe.Mam tez duzy niedobor witaminy Di ide w kierunku nadczynnosci tarczycy. Mam nadzieje ze to chwilowe....pozdr Aneta
 
Jola Musiał, 05.12.2016 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja już nie mam siły.to trwa 3 lata.mrowienie całego ciała,ból tępy,czasami piekący-tak jak przyjdzie się z mrozu-szczypanie,ale przeważnie tępy-ud,przedramion.Byłam na badaniach w szpitalu-polineuropatia,bolerioza sm-wykluczone.biorę b12 w zastrzykach.Nikt nie umie mi pomóc.może ktoś z Was do mnie napisze-jolmus66wp.pl.prosze,może macie podejrzenie-dlaczego?
 
józef, 17.09.2016 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłem u wielu "fachowców" i lekarzy. Nacierania, leki, zastrzyki -wszystko łagodziło ,doprowadziło do wrzodów żołądka i znów choroba wracała. A żarcie leków będących lekami na inne leki rujnowało mój budżet domowy . Dopiero picie octu jabłkowego [początkowo 3x dziennie po 1 łyżeczce od herbaty w 1/2 szklanki wody lub herbatki ziołowej ] początkowo przez 3 m-ce , a teraz 1 tydzień w miesiącu pozwoliło mi zapomnieć o chorobie już od 3 lat . I to nie tylko tej ale i nadciśnieniu ,wrzodach, reumatyzmie , miażdżycy .Do lekarz chodzę 1 na pół roku [ mam 67 lat ] i niezmiennie twierdzi, że wszystko[ o dziwo ] jest o key .
 
tomek, 26.08.2016 15.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy postawili u ciebie jakąś diagnozę. Ja już wariuje mam to samo połowa ciała odczucie mrowienia. Proszę odpisz na priv tomczu78@gmail.com
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia Parestezje czyli MROWIENIE lub DRĘTWIENIE oznaczają zaburzenia czucia

Parestezje mają też polską, wiele tłumacząca nazwę: czucie opaczne. Określa się je też nazwami...

więcej

126

Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika? Jakie objawy wskazują na chorobę błędnika? Jak rozpoznać zaburzenia błędnika?

Jakie objawy wskazują na choroby błędnika? Pierwsze objawy choroby błędnika to zawroty głowy. Na...

więcej

114

Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie Tężyczka jawna i utajona - przyczyny, objawy i leczenie

Tężyczka to choroba, w przebiegu której dochodzi m.in. do mrowienia lub drętwienia twarzy i...

więcej

109

NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego? NEUROBORELIOZA - objawy. Jak rozpoznać boreliozę układu nerwowego?

Neuroborelioza to choroba, której objawy są bardzo podobne do objawów depresji. Atakuje ona układ...

więcej

108

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Tak, jednym z powikłań przyjmowania doustnie tabletek antykoncepcyjnych są bóle żołądka. Radzę powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu i zastanowić się nad zamianą drogi podania hormonów.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.