Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Szacuje się, że z powodu nowotworów krwi tylko w 2024 roku na całym świecie zmarło 720 tys. ludzi. Z kolei z oficjalnych danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wynika, że ogólna liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w 2022 roku wynosiła około 181 300 przypadków. Z kolei przyszłe prognozy przewidują wzrost liczby zachorowań. Okazuje się, że nasz oddech może całkiem sporo powiedzieć o stanie zdrowia.
Alkohol zwiększa ryzyko wielu nowotworów, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo szkodzi jamie ustnej. Nawet umiarkowane picie może przyczyniać się do uszkodzeń błony śluzowej, które z czasem prowadzą do rozwoju raka. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.
Chyba wszyscy wiedzą, jak to jest. Metaliczny lub "dziwny" smak leku można czuć w ustach długo po jego zażyciu. Bywa tak nieprzyjemny, że zbiera się na wymioty. Czy można zapobiegać takim dolegliwościom i skąd się zazwyczaj biorą, pytamy farmaceutkę Paulinę Front.
Nie tak łatwo odpowiedzieć, w jakim wieku dzieci powinny jeść grzyby, bo nawet kilku pytanych przez nas o to lekarzy przyznało, że tak dokładnie nie wiedzą. Nie ma bezwzględnych wytycznych, a rozstrzał między zaleceniami jest ogromny - od kilku miesięcy do 14 lat. Różnice nie dotyczą tylko grzybów leśnych i hodowlanych.
O bólu brzucha można spokojnie niejedną książkę napisać, ale podstawowa wiedza jest potrzebna każdemu. Lekarz rodzinny Michał Domaszewski przypomina, co oznacza ból w konkretnym miejscu. Zwraca też uwagę na nietypowe przyczyny, jak uchyłek Meckela oraz objawy w zaskakującej lokalizacji. Wszystko podane w łatwej do przełknięcia dla pacjenta pigułce.
Starzenie organizmu to naturalny proces, jednak to od nas w dużej mierze zależy, jak będzie przebiegał. Dlatego jeżeli chcesz mieć pewność, że robisz co w twojej mocy, aby zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne jak i psychiczne, które warunkuje to jak się czujesz, funkcjonujesz i starzejesz.
Słuchawki z aktywną redukcją hałasu zyskały ogromną popularność, ale pojawia się pytanie: czy są bezpieczne dla naszych uszu? Ekspert ds. dźwięku sprawdza, czy ich codzienne używanie pomaga, czy jednak może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Wiadomo, że witamina D jest niezastąpiona w łagodzeniu skutków zdrowotnych nadwagi i otyłości. Czy jednak sama może wpłynąć na redukcję wagi? Zdania ekspertów są podzielone w tej sprawie, ale są obserwacje pacjentów, konkretne powody i wreszcie badania, wiążące związek między witaminą D a utratą wagi. Ile można zgubić?
Naukowcy z University of Cologne opracowali nową metodę, dzięki której osoby obciążone genetycznie będą miały szansę dowiedzieć się, czy są narażone na ADPKD. To skrót od najczęściej występującej choroby o charakterze dziedzicznym, która może doprowadzić nawet do niewydolności nerek. Okazuje się, że dzięki badaniu krwi pacjenci wcześniej poznają ryzyko.
Rak kolczystokomórkowy skóry często bywa lekceważony. Może przypominać niewielki strupek, zaczerwienienie lub rankę, która nie chce się zagoić. Wczesne rozpoznanie ma ogromne znaczenie. Sprawdź, jakie objawy powinny wzbudzić twoją czujność.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce nawet 50% dorosłych zgłasza trudności z zasypianiem, a 1 na 10 osób cierpi na przewlekłą bezsenność. W świecie, który nie przestaje działać nawet w nocy, sen staje się towarem deficytowym. Badania naukowe sugerują, w jaki sposób możesz uzyskać dodatkowe 2 godziny snu.
Zastanawiasz się, czy częstotliwość, z jaką chodzisz do łazienki jest normalna? Sprawdź, ile razy dziennie przeciętny dorosły powinien oddawać mocz. Urolodzy podają konkretne wartości, które mogą rozwiać twoje wątpliwości lub skłonić do refleksji.
Ani pacjentka ze Stargardu zakażona cholerą, ani jej bliscy, nie wyjeżdżali za granicę, więc źródło bakterii jest najpewniej w Polsce. Jak to możliwe? W przeszłości cholera zabijała w naszym kraju tysiące ludzi, radziliśmy sobie gorzej niż inne kraje w Europie. Ten scenariusz może się powtórzyć? Jak się chronić?
Celiakia to nie to samo co nietolerancja glutenu, czy alergia na gluten. Niestety wciąż wiele osób myli te pojęcia. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o nazewnictwo, ale o realne bezpieczeństwo wielu chorych. Celiakia wiąże się z bardzo restrykcyjnym podejściem do codziennych wyborów, nie tylko żywieniowych. Poniżej podajemy szczegóły.
Śpiączka, stan wegetatywny czy stan minimalnej świadomości - mogą wyglądać podobnie, ale oznaczają inne stany neurologiczne. Przekonała się o tym rodzina księcia Al‑Waleeda bin Khalida, znanego jako „Śpiący Książę”. Młody arystokrata z Arabii Saudyjskiej "spał" dwie dekady po tragicznym wypadku samochodowym w Londynie. Pomimo najlepszej opieki, najnowocześniejszych terapii i niegasnącej wiary ojca, nigdy nie odzyskał świadomości - choć sporadyczne ruchy dłoni czy głowy dawały nadzieję.
Mój mąż obudził się i nie mógł wstać z łóżka. Ten poranek na zawsze zostanie w mojej pamięci. W jednej chwili skończyło się nasze dawne życie, a zaczęła walka z nieznanym. Nie wiedziałam, co się stało, ale byłam pewna, że od dziś wszystko będzie inaczej.
Glejak nie wybiera. Ani status społeczny, ani sława, ani pieniądze nie dają przewagi w starciu z tym wyjątkowo podstępnym nowotworem mózgu. Zmarła na niego niedawno uwielbiana artystka kabaretowa Joanna Kołaczkowska, wcześniej także m.in. polityk Tomasz Kalita, Ted Kennedy - brat Johna F. Kennedy'ego , syn byłego prezydenta USA - Beau Biden i dziesiątki tysięcy mniej znanych osób. Glejak wielopostaciowy to jeden z najbardziej agresywnych i najtrudniejszych do leczenia nowotworów. Dlaczego jest aż tak zabójczy – i czemu medycyna wciąż przegrywa z tym przeciwnikiem?
Gwałtowna, wodnista biegunka i błyskawiczne odwodnienie organizmu – tak właśnie atakuje cholera. Ta niezwykle groźna choroba, często nazywana „chorobą brudnych rąk”, wywoływana jest przez przecinkowca cholery i rozprzestrzenia się głównie przez zanieczyszczoną wodę. Nieleczona, może stanowić śmiertelne zagrożenie nawet w ciągu kilkunastu godzin. Na szczęście medycyna wie, jak z nią walczyć. Z tego tekstu dowiesz się, jak rozpoznać alarmujące objawy cholery, na czym polega nowoczesne leczenie i jakie kroki podjąć, by skutecznie się przed nią chronić.
Nie każdy ból kończyny to przeciążenie czy uraz. Jeśli utrzymuje się ponad dwa tygodnie, nasila się nocą i nie reaguje na leczenie, może być objawem mięsaka – rzadkiego, ale groźnego nowotworu kości lub tkanek miękkich.
Ta bakteria może przez lata nie dawać objawów, a mimo to prowadzić do nowotworu żołądka. We Wrocławiu i okolicach osoby w wieku 30–35 lat mogą bezpłatnie sprawdzić, czy są zakażone Helicobacter pylori i w razie potrzeby podjąć leczenie.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie stało się faktem. Dzięki odpowiednio stworzonym algorytmom narzędzia są w stanie wychwycić anomalie, czy dostrzec zmiany w badaniach obrazowych. Tym razem badania opublikowane na łamach European Heart Journal poświęcono roli AI w wykrywaniu wad serca. Jak poradziło sobie nowe narzędzie?

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.