Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

48-letni Adam Konkol od lat zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ma za sobą trzy udary, a ciężka wada serca uniemożliwia mu stosowanie wszelkich dostępnych metod leczenia. Złośliwy nowotwór płuc to poważna sprawa, a jednak artysta znajduje w sobie siły do walki o zdrowie. "Planuję żyć co najmniej 116 lat".
Autyzm, padaczka, opóźnienie psychoruchowe - problemy rozwojowe naszych dzieci niejednokrotnie są uwarunkowane genetycznie, a spóźniona diagnostyka sprawia, że nieraz przez lata nieznana jest pierwotna przyczyna nieprawidłowości. To ma się częściowo zmienić dzięki rozszerzeniu koszyka świadczeń gwarantowanych o dwa nowe badania.
"Taka uroda". "Przejdzie z wiekiem". "Podczas dojrzewania to normalne" - niełatwo uwierzyć, że to wciąż obowiązujący pogląd, a konsekwencje niezrozumienia sytuacji często ponosimy przez całe życie. To jest choroba i to się leczy. Im szybciej, tym lepiej.
Choroby warunkowane genetycznie to niechciany "spadek", jaki możemy dostać, niekiedy zupełnie nieświadomie, po naszych przodkach. Niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia, inne "po prostu" uciążliwe. Naukowcy ustalili, jakie choroby genetyczne najczęściej doskwierają Polakom.
Ra trzustki jest siódmą najczęstszą przyczyną śmierci z powodów chorób onkologicznych. Często nawraca i może zabić nawet zanim dojdzie do rozsiewu choroby. Teraz jednak naukowcy pracują nad lekiem mającym zapobiegać jego rozwojowi. Testy kliniczne na ludziach ruszyły.
Krzysztof Zanussi miał pojawić się w sobotę 20 kwietnia na projekcji filmu "Morderstwo w Catamout" w ramach festiwalu Script Fiesta, ale życie napisało zupełnie inny scenariusz. Plany pokrzyżował słynnemu reżyserowi wypadek i jego bardzo poważne, zagrażające życiu konsekwencje.
Przeznaczone jest dla samej królowej, więc musi mieć unikalne zalety. Bywa wykorzystywane w kosmetykach, ale warto poczuć jego moc od środka. Wiele osób nie wie, jak je stosować. Podpowiadamy.
Przynajmniej raz w roku trzeba kontrolować wzrost u osób dorosłych. Jeśli masz skończone 50 lat, to już konieczność. To jasne, już nie urośniesz, ale niestety możesz się skurczyć. Zbyt szybka utrata wzrostu może być sygnałem poważnej choroby, zagrażającej życiu, a kontrola wysokości ciała ważnym badaniem przesiewowym.
Myśli ci się jakoś gorzej? Koncentracja już nie ta, jakby przybyło lat? Jeśli masz za sobą COVID-19, to, niestety, nic dziwnego. Od dawna specjaliści mówią o negatywnym wpływie koronawirusa na nasze mózgi. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska na platformie X omawia smutne wyniki badań naukowych na ten temat. "To nas kosztuje lata".
Epizod komunikacyjny, upadek z niedużej wysokości, choćby z drabinek czy drzewa, uraz podczas wakacyjnych wygłupów - nadchodzi sezon, w którym można sobie narobić poważnych kłopotów, zapominając, że nie jesteśmy ze stali i lekceważąc pozornie nieistotny uraz brzucha. Coś ci dokucza po lewej stronie? Sprawa może być poważna.
Stosowany jest w celu łagodzenia m.in. bólów migrenowych, mięśniowych i stawowych, gorączki, bolesnych miesiączek czy nerwobólów. Ten popularny lek wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale jak każdy środek może powodować skutki uboczne. Z najnowszych badań wynika, że jego zażywanie nie pozostaje bez wpływu na serce.
Na całym świecie, w tym w Polsce, przybywa pacjentów, którzy zmagają się z nowotworami. Przybywa też metod leczenia i diagnozowania – przynajmniej w teorii. Bo w praktyce pacjenci wciąż nierzadko czekają na dostęp do badań albo na refundację.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.