Cukrzyca typu 2: przyczyny, objawy i leczenie cukrzycy insulinoniezależnej

9 komentarze
Autor: ap

Cukrzyca typu 2, insulinoniezależna, nazywana jest również cukrzycą dorosłych. Zdaniem lekarzy, główną przyczyną jej wystąpienia jest niezdrowy tryb życia, a przede wszystkim otyłość. Jakie są objawy tego typu cukrzycy? Jak leczy się cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2 występuje u coraz młodszych pacjentów. Dlaczego? Winna jest otyłość i brak ruchu. Jeśli masz objawy, o których piszemy poniżej, twój poziom cukru o dowolnej porze dnia przekracza 200 mg%, a jego stężenie na czczo (co najmniej 8 godzin po spożyciu posiłku) przekracza 125 mg% oraz dwie godziny po doustnym teście po przyjęciu 75 g glukozy twój poziom cukru jest wyższy bądź równy 200 mg% to masz cukrzycę typu 2.

Cukrzyca typu 2: przyczyny

Cukrzyca typu 2 to choroba dziedziczna - dziedziczy się skłonność do rozwoju choroby (genetyczne zaburzenie wydzielania i/lub działania insuliny), a jej wystąpieniu sprzyja otyłość, która jest przyczyną insulinooporności. Ujawnieniu się cukrzycy typu 2 sprzyja więc wszystko to, co prowadzi do otyłości czyli siedzący tryb życia, niezdrowa dieta ograniczona aktywność fizyczna. Poza tym pojawieniu się cukrzycy typu 2 sprzyjają m.in.:

Jakie mogą być przyczyny cukrzycy? Wyjaśnia diabetolog, Jacek Walewski

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Cukrzyca typu 2: objawy

Objawy cukrzycy typu 2 rozwijają się stopniowo.

Cukrzyca typu 2. Jakie są objawy?

źródło: x-news.pl/TVN Meteo Active

Cukrzyca typu 2: leczenie

W przypadku cukrzycy typu 2 podstawą jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem. Leczenie cukrzycy typu 2 zależy od tego, jaki poziom cukru występuje u pacjenta. Poziomem granicznym jest wynik cukru 300 mg/dl (16,7 mmol/l). Jeśli jest poniżej, zwykle lekarz zaleca lek przeciwcukrzycowy w tabletkach (metformina) i modyfikację diety (ruch i dieta). Gdy poziom cukru przekracza 300 mg/dl (16,7 mmol/l) konieczne jest podawanie insuliny w zastrzykach. Z czasem, po unormowaniu glikemii, można ją odstawić.

Ważne

Ważne

Cukrzyca to choroba, której objawy początkowo mogą być niezauważalne i nieodczuwalne. Dlatego regularna samokontrola glikemii jest integralną częścią leczenia. Pozwala określić czy poziom glukozy we krwi mieści się w zakresie wyznaczonym przez lekarza diabetologa. 

Może także pomóc w:

  • określeniu  prawidłowości i tendencji  zmian poziomu glukozy we krwi z dnia na dzień,
  • ustaleniu i ocenie czynników, które mogą być przyczyną wysokiego (hiperglikemia) lub niskiego (hipoglikemia) poziomu glukozy we krwi,
  • ocenie wpływu diety, ćwiczeń, pracy i stresu na poziom glukozy we krwi,
  • ustaleniu, czy konieczna jest modyfikacja leków lub sposobu leczenia, oraz w kontroli skuteczności wprowadzanych zmian,
  • podejmowaniu decyzji odnośnie postępowania w przypadku choroby.
Polecamy
Powikłania cukrzycy: wczesne (ostre) i późne (przewlekłe)

Powikłania cukrzycy: wczesne (ostre) i późne (przewlekłe)

Powikłania cukrzycy dzieli się na wczesne (ostre) i późne (przewlekłe). Dla osób chorych na cukrzycę, u których poziom cukru we ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zakłócanie snu zwiększa ryzyko wystąpienia CUKRZYCY typu 2

Zakłócanie snu zwiększa ryzyko wystąpienia CUKRZYCY typu 2

Tantalus II - hit w leczeniu CUKRZYCY typu 2

Tantalus II - hit w leczeniu CUKRZYCY typu 2

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 13.03.2017

Komentarze (1 - 9 z 9)
Krzysztof, 29.12.2016 12.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cukrzyce typ 2 da się wyleczyć, wystarczy tylko zbić wagę uprawiając sport i stosować dietę nisko cukrową.
 
Weronika, 04.12.2016 10.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, z powodu ch. wiencowej /11 lat po by-passach/ jestem pod opieka kardiologa, ktorego zaniepokoil mój poziom cukru we krwi /zwykle jest podwyzszony- ponad 120 a najwyzszy jaki mialam to chyba 139/ i przepisal mi glucobay 50. Lekarza rodzinnego poprosilam o skierowanie do poradni diabetologicznej - nie dostalam jednak, poniewaz w zleconym przez niego badaniu poziom cukru byl prawidlowy. Czy to znaczy, ze nie ma powodu do zmartwienia? Czy powinnam przyjmowac glucobay? Jesli nie ma potrzeby, wolalabym unikac dodatkowych lekow. Nie mam typowych objawow cukrzycy, w rodzinie chorowala tylko ciotka. Mam 59 lat.
 
olga, 24.03.2016 11.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ciekawe
 
lorak1960, 21.03.2015 07.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja matka choruje na cukrzycę typu 2, ale zachorowała dopiero po ciąży. Czy jest możliwe, że w jakiś sposób odziedziczyłam po niej tą chorobę? Prawdę mówiąc nigdy nie robiono mi badań pod kątem cukrzycy. Pytam, ponieważ ostatnio zauważyłam u siebie niepokojące objawy: częste oddawanie moczu, nieprzyjemy oddech, pogorszenie wzroku, tzn widoczne przy mocnym świetle półprzezroczyste punkty. Jakieś dwa lata temu chorowałam na grzybicę skóry i zauważyłam, że teraz znowu ta przypadłość wraca.
 
Edward, 09.02.2015 14.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CHORUJĘ NA CUKRZYCĘ TYPU II .OD 31 PAŹDZIERNIKA OTRZYMUJĘ INSULINĘ ,,NOVO MIX 30".PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ,,CZY TO MOŻE WPŁYWAĆ NA PRZYROST WAGI
 
..., 19.10.2014 19.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czy przy cukrzycy typu 2 można stosować tabletki odchudzające, jeśli tak to jakie? mam cukrzyce typu2 biore amaryl-3 ciśnienie różne 145/8o a często normalne 128/8o. czy mogę stosować tabletki odchudzające?
 
Przemek, 05.09.2014 08.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dzień dobry-jestem dość młodym człowiekiem lecz już powiedzmy z dosyć powaznymi problemami zdrowotnymi.Jestem osobą z olbrzymią otyłościa( waga ok.150kg-wzrost 179cm)-biorę od czasu leki od nadciśnienia-które mam bardzo wysokie.Ponadto podczas pobytu w szpitalu (mialem skierowanie od endokrynologa-bo było podejrzenie śpiączki cukrzycowej)wykryto u mnie zaburzenie indeksu glikemicznego-dostałem też lek Glucobay-ale powiedziano mi że nie mam cukrzycy- z kolei będąc z wizytą u innych lekarzy -stwierdzali że jednak ją mam-stąd moje pytanie-ten lek Glucobay-ma jakieś powiązania z cukrzycą czy nie? Bo to niby ta cukrzyca typu 2-a nie ta co wstrzykiwanie insuliny czy jakoś tak. Po za tym chciałbym dodać-że pojawił się u mnie od niedawna problem nietrzymania moczu w nocy-ostatnio coraz bardziej się nasilający.Prosiłem doktora o skierowanie do jakieoś urologa-ale powiedział że jest to wynik cukrzycy-no i w sumie mnie to bardzo zaskoczyło bo liczyłem ze może jakoś wskaże mi poradę tak żeby te objawy ustąpiły a tu nic.Dodam tylko że mam ogromne pragnienie na picie czegokolwiek- a przede wszystkim na picie zimnej wody lub napojów w dużych ilościach-nie wiem skąd to się wzięło ale tak już jest.Być może to wynik otyłości,nadciśnienia albo tej cukrzycy.Na koniec dodam że miałem też problem z bólem w jądrach-ok.2 lat temu-a będąc u urologa(ok.2 lat temu)-gdzie jeszcze nie miałem tak wielkiego problemu z nietrzymaniem moczu-lekarz urolog stwierdził że prawdopodobną przyczyną tego bólu-jest moja otyłość-która powoduje że ból kręgosłupa-a taki mam i to bardzo mocny do dzisiaj-powoduje to że tem ból promieniuje aż do kończyn dolnych-stąd moje np.bolesne skurcze(zaburzenia krążenia) także w nocy .Po za tym jestem ostatnio coraz bardziej zmęczony-i bardzo chce mi się spać-potrafię zasnąć-nawet po niewielkim wysiłku(i tu też dziwny problem bo liczyłem że jak zwiększę wysiłek to i samopoczucie będę miał lepsze a to tymczasem mnie osłabia-i znowu tyję).W tamtym roku(2007) bedąc w miejscu zatłoczonym stojąc w kolejce zemdlałem-już takie coś miałem w przeszłości;że w jakimś tłumie szybko podnosi mi się ciśnienie,robi się duszno a ja się robię blady,tracę oddech....itd...Czyli od dłuższego czasu narzekam na ogólne osłabienie,bóle głowy,problemy z oddychaniem,nietrzymanie moczu(moczenie nocne),silne bóle kręgosłupa,skurcze w kończynach dolnych -i co ja teraz powinienen zrobić
 
Zosia, 15.08.2014 14.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
bardzo często czuję zapach amoniaku w moczu, znajoma powiedziała że czuje ten zapach gdy ze mną przebywa. Czym to jest spowodowane? Czy ma to związek z cukrzycą? Cukrzycę wykryto u mnie w ubiegłym roku /mam 40 lat/ chociaż od czasu, gdy byłam w ciąży / 15 lat temu/ miałam podwyższony poziom glukozy we krwi /119 - 140/. Dziś na czczo wartość 125, dwie godz. po posiłku 168. Nie występuje u mnie nigdy nagły spadek poziomu glukozy. Zawsze jest podwyższony. Leczenie polega na ćwiczeniach oraz diecie, bez leków.
 
monika, 18.07.2014 18.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ostatnio robilam sobie badania cukru. Na czczo mam ok. 98- 112, po jedzeniu i odczekaniu dwoch godzina mam ponad 200. Od ponad dwoch lat biore tabletki antykoncepcyjne Novynette, czy mozliwe jest aby od chormonow miec podwyzszony cukier? Czy to cukrzyca? Czy jak je na dobre odstawie to cukier sie unormuje??? Co dalej robic?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Stopa cukrzycowa: groźne powikłanie cukrzycy. Jak leczyć stopę cukrzycową? Stopa cukrzycowa: groźne powikłanie cukrzycy. Jak leczyć stopę cukrzycową?

Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, dotyczy od kilku do kilkunastu procent...

więcej

114

GLIKEMIA POPOSIŁKOWA - normy. Prawidłowa glikemia poposiłkowa GLIKEMIA POPOSIŁKOWA - normy. Prawidłowa glikemia poposiłkowa

Glikemia poposiłkowa oznacza stężenie glukozy we krwi po spożyciu posiłku. Jeśli jest ono znacznie...

więcej

112

STAN PRZEDCUKRZYCOWY, czyli o krok od cukrzycy STAN PRZEDCUKRZYCOWY, czyli o krok od cukrzycy

Stan przedcukrzycowy to ostatni moment, by przeciwdziałać cukrzycy. Cukier w górnej granicy normy...

więcej

111

CUKRZYCA: przyczyny, objawy, leczenie CUKRZYCA: przyczyny, objawy, leczenie

Cukrzyca (diabetes mellitus) to przewlekła choroba metaboliczna wynikająca z zaburzonego...

więcej

109

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Podróżowanie w ciąży, o ile przebiega prawidłowo, kobieta jest zdrowa i nie ma obciążonego wywiadu położniczego nie jest przeciwwskazane. Należy się jednak liczyć z ryzykiem powikłań zakrzepowych,...

W zależności od zaawansowania zmian oraz stanu pacjenta można rozważyć w tej chorobie terapię ogólną, między innymi: sterydami, chlorochiną, sulfonami lub fototerapią. Leczenie zawsze dobierane jest...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.