Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

61 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jakie są normy CRP?

CRP (białko C-reaktywne) to białko osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy, które są produkowane przez wątrobę, a ich stężenie zwiększa się w przypadku infekcji. Stężenie CRP we krwi w trakcie infekcji może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu jednego dnia.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe, bakteryjne). Określenie poziomu białka C-reaktywnego jest podejmowane w celu monitorowania leczenia chorób autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty), niektórych nowotworów (np. białaczka), w różnego rodzaju infekcjach, zapaleniu trzustki, przy wykrywaniu odrzucania przeszczepów i w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego (choroby sercowo-naczyniowe, np. zawał serca). Koszt badania wykonywanego prywatnie waha się od 10 do 15 zł w zależności od laboratorium.

Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

Norma, czyli wartość prawidłowa białka CRP powinna mieścić się w przedziale 0,08 do 3,1 mg/l, jednak u palaczy, osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym może wynosić <10 mg/l.

  • CRP powyżej 3,1 do 10 mg/l z bardzo dużym prawdopodobieństwem wiąże się z obecnością reakcji zapalnej (najczęściej spowodowanej zakażeniem) w organizmie
  • CRP < 40 mg/l – oznacza łagodne zapalenia, infekcje wirusowe, ciążę
  • CRP < 200 mg/l – oznacza infekcje bakteryjne,
  • CRP < 500 mg/l – pojawia się w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych i oparzeń

Ważne

Ważne

Warto zaznaczyć, że na stężenie CRP ma wpływ zarówno rasa, wiek, płeć jak i pora roku, a także takie czynniki jak nadciśnienie, cukrzyca i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Wpływ leków na wynik CRP

Niektóre leki mogą obniżać CRP - należą do nich leki stosowane w walce z cholesterolem:

Aspiryna, nawet w dużych dawkach, nie wpływa na poziom CRP.

statyny (obniżają wynik nawet o 20-30 procent) oraz fibraty, a także betablokery, stosowane m. in. w chorobach serca, nadczynności tarczycy czy jaskrze.

 

CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Stężenie CRP pozwala również ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe, pod warunkiem, że badanie wykonuje się w okresie wolnym od jakiejkolwiek choroby wywołującej reakcję zapalną, gdyż wynik CRP będzie wówczas niediagnostyczny.

  • CRP <1 mg/l – małe ryzyko sercowo-naczyniowe
  • CRP 1-3 mg/l – umiarkowane ryzyko sercowo-naczyniowe
  • CRP >3 mg/l – duże ryzyko sercowo-naczyniowe

Warto wiedzieć

Ważne

High-Sensitivity CRP (hs CRP)

High-Sensitivity CRP to badanie CRP, które pozwala na precyzyjne oznaczanie niskich stężeń CRP nie przekraczających wartości dodatnich dla stanów zapalnych wykrywanych normalnym testem CRP. Uzyskany w teście hs CRP wynik oznaczenia CRP wyższy niż 10 mg/l stanowi przesłankę wdrożenia diagnostyki w kierunku chorób innych niż sercowo-naczyniowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 16.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 61)
lola, 30.07.2017 11.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
a ja własnie z polecenia pediatry kupiłam test na CRP w aptece, bo poszłam z dzieckiem na wizyte prywatną bo mała miała gorązke i nie chciała jesć. lekarz mówi ze chciałby poziom crp zobaczyc bo nie chce bez potrzeby i od razu dawac antybiotyku wiec albo przyjde jutro z wynikiem bo trezba isc do laboratorium albo zapytac w aptece. lekarz przy mnie ten test dziecku zrobił i dobrze bo wynik wyszedł ponad 100!!! skierowanie do szpitala, okazało się ze to poczatek anginy a na migdałach jeszcze nic wtedy nie było. niech każdy robi jak chce, ja uważam ze takie badania szybkie powinny byc w kazdym gabinecie
 
rtyuiop, 19.04.2017 11.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
He he, śmieszne te komentarze. Niby pseudo pacjenci polecają lub nie coś o czym nie mają zielonego pojęcia, alboooo mają dużo pojęcia ale nie są to rzetelni pacjenci polecający produkt, tylko ... No właśnie kto? ;)
 
AnkaSi, 10.04.2017 20.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
diagnosta - ma racje. Oczywiście że CRP jest podstawowym badaniem do różnicowania infekcji! przy wirusowych CRP prawie wcale sie nie podnosi, natomiast infekcje bakteryjne powodują bardzo dynamiczny wzrost CRP! w przypadku infekcji dróg odechowych najczesciej mamy do czynienia z wirusami a niestety nagminnie podaje się na nie nieskuteczne antybiotyki. Jeżeli infekcje wywołuje bakteria (np. Chamydia pneumoniae, mycoplasma czy paciorkowce) wtedy CRP rośnie. BADANIE WYKONUJE SIE PRZY OBJAWACH KLINICZNYCH - o chyba jest jasne, jak ktoś jest chory to badanie służy do oceny zasadności antybiotykoterapii. To ze CRP podnsi sie również w stanach zapalnych nie ma tu znaczenia. W przychodniach od lat się robi testy point of care na CRP, te same de facto jakie są w aptekach. Mi nie raz taki test 'ratował skóre' szłam do lekarza z kaszlem - antybiotyk a test CRP był na poziomie poniżej 8. wiec to nie była żadna bakteria, po co jeść tą chemie skoro tylko bardziej zaszkodzi.
 
calibra, 27.03.2017 09.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam jestem palaczem z nie wielka nadwaga u mnie CRP wynosi 8 i mam pytanie co to dla mnie oznacza i czy powinienem zaczac sie martwic
 
Ja, 06.03.2017 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Widzę, że tutaj jakaś dyskusja marketingowa się wywiązała. Tak, tak - marketingowa, ponieważ w każdym poście wskazujecie stronę dystrybutora celem marketingowym. Poza tym nazywanie siebie diagnostą wksazywałoby na chociaż odrobinę wiedzy. Jakim cudem test CRP różnicuje etiologię infekcji? Wystarczy przeczytać powyższy artykuł, aby wiedzieć, że podwyższony poziom CRP może wskazywać na występowanie stanu zapalnego, powstałego na wskutek różnych zdarzeń/chorób, w tym infekcji bakteryjnych, ale wcale nie musi. Przyczyn podwyższonego poziomu CRP może być wiele (choroby sercowo-naczyniowe, zapalenie trzustki, niektóre nowotwory itd.). Normy CRP również mogą być różne. Wpływ na wynik może mieć również sposób pobierania krwi, sterylność itp. Skąd niby u licha pacjent ma wiedzieć po samodzielnym zbadaniu, że wszystko zrobił ok i że jest zdrowy? Że test zadziałał prawidłowo? A żaden lekarz nie będzie opierał diagnozy o wynik badania samodzielnie przeprowadzonego przez pacjenta w domu, skoro nawet szpital czy przychodnia nie wierzy w badania wykonane w innym ośrodku.
 
Ola, 28.02.2017 15.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Skąd wiesz, że to ten sam test jaki oferuje lekarz? Jeżeli tak jest, to zapewne kupiłaś go nielegalnie, ponieważ testy które wykonują lekarze może wykonać tylko personel przeszkolony i tylko lekarz może interpretować wyniki. jak można samemu sprawdzić skąd się wziął zbyt duży poziom CRP, albo być pewnym normy nie mając choćby podstawowej wiedzy medycznej.
 
Ja, 28.02.2017 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie ma testów domowych do badania CRP. Który Urząd wydał zezwolenie na samodzielne badanie poziomu CRP przez pacjenta bez nadzoru lekarza? I co może jeszcze sam pacjent wie z jakiej przyczyny poziom CRP wzrósł?, albo nie pójdzie do lekarza bo CRP wyjdzie niskie? A może wogóle już pacjent sam sobie wypisze antybiotyk. Ludzie nie słuchajcie/nie czytajcie bzdur. To zwykłe naciągactwo.
 
Bambi, 17.02.2017 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakiś czas temu natknełam się w aptece na test domowy do badania CRP a że często choruje i niestety zdarza mi się jeszcze czesciej ze bez badań lekarz przepisuje mi antybiotkk kupiłam. Okazało się,że to ten sam test dostepny jest również odpłatnie u lekarza. Wykrywa CRP w z tego co pamieta 4 zakresah nawet do ponad 100 więc mozna sprawdzić czy to faktycznie bakteria.
 
dawid27839, 20.09.2016 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CRP nie wolno lekceważyć, jest markerem stanów zapalnych. metod diagnozowania CRP jest wiele. Najlepiej zrobić badanie w laboratorium medycznym. Alternatywą jest test domowy, ale dobrej jakości. Ostatnio natrafiłem na taki: https://labhome.pl/produkt/test-crp/ Wynik jest półilościowy
 
krzychu, 17.03.2016 19.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wypróżnij się, ale tak porządnie. mi zawsze pomaga. pozdrawiam
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

363

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

298

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

293

Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby

Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem...

więcej

287

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Raczej nie ma szans na ciążę. Bardziej prawdopodobna wydaje się niekorzystna interakcja obu czynników na funkcje wątroby.

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.