Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

54 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest określenie w organizmie osoby badanej poziomu stężenia białka C-reaktywnego. Podwyższony CRP świadczy o toczącym się w organizmie stanie zapalnym. Jakie są normy CRP?

CRP (białko C-reaktywne) to białko osocza z grupy tzw. białek ostrej fazy, które są produkowane przez wątrobę, a ich stężenie zwiększa się w przypadku infekcji. Stężenie CRP we krwi w trakcie infekcji może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w ciągu jednego dnia.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP wykonuje się u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny (infekcje pasożytnicze, grzybiczne, wirusowe, bakteryjne). Określenie poziomu białka C-reaktywnego jest podejmowane w celu monitorowania leczenia chorób autoimmunologicznych (np. toczeń rumieniowaty), niektórych nowotworów (np. białaczka), w różnego rodzaju infekcjach, zapaleniu trzustki, przy wykrywaniu odrzucania przeszczepów i w przypadku zaburzeń w obrębie układu naczyniowego (choroby sercowo-naczyniowe, np. zawał serca). Koszt badania wykonywanego prywatnie waha się od 10 do 15 zł w zależności od laboratorium.

Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

Norma, czyli wartość prawidłowa białka CRP powinna mieścić się w przedziale 0,08 do 3,1 mg/l, jednak u palaczy, osób otyłych, z nadciśnieniem tętniczym może wynosić <10 mg/l.

  • CRP powyżej 3,1 do 10 mg/l z bardzo dużym prawdopodobieństwem wiąże się z obecnością reakcji zapalnej (najczęściej spowodowanej zakażeniem) w organizmie
  • CRP < 40 mg/l – oznacza łagodne zapalenia, infekcje wirusowe, ciążę
  • CRP < 200 mg/l – oznacza infekcje bakteryjne,
  • CRP < 500 mg/l – pojawia się w przypadku ciężkich zakażeń bakteryjnych i oparzeń

Ważne

Ważne

Warto zaznaczyć, że na stężenie CRP ma wpływ zarówno rasa, wiek, płeć jak i pora roku, a także takie czynniki jak nadciśnienie, cukrzyca i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Wpływ leków na wynik CRP

Niektóre leki mogą obniżać CRP - należą do nich leki stosowane w walce z cholesterolem:

Aspiryna, nawet w dużych dawkach, nie wpływa na poziom CRP.

statyny (obniżają wynik nawet o 20-30 procent) oraz fibraty, a także betablokery, stosowane m. in. w chorobach serca, nadczynności tarczycy czy jaskrze.

 

CRP w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych

Stężenie CRP pozwala również ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe, pod warunkiem, że badanie wykonuje się w okresie wolnym od jakiejkolwiek choroby wywołującej reakcję zapalną, gdyż wynik CRP będzie wówczas niediagnostyczny.

  • CRP <1 mg/l – małe ryzyko sercowo-naczyniowe
  • CRP 1-3 mg/l – umiarkowane ryzyko sercowo-naczyniowe
  • CRP >3 mg/l – duże ryzyko sercowo-naczyniowe

Warto wiedzieć

Ważne

High-Sensitivity CRP (hs CRP)

High-Sensitivity CRP to badanie CRP, które pozwala na precyzyjne oznaczanie niskich stężeń CRP nie przekraczających wartości dodatnich dla stanów zapalnych wykrywanych normalnym testem CRP. Uzyskany w teście hs CRP wynik oznaczenia CRP wyższy niż 10 mg/l stanowi przesłankę wdrożenia diagnostyki w kierunku chorób innych niż sercowo-naczyniowe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 54)
Bambi, 17.02.2017 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakiś czas temu natknełam się w aptece na test domowy do badania CRP a że często choruje i niestety zdarza mi się jeszcze czesciej ze bez badań lekarz przepisuje mi antybiotkk kupiłam. Okazało się,że to ten sam test dostepny jest również odpłatnie u lekarza. Wykrywa CRP w z tego co pamieta 4 zakresah nawet do ponad 100 więc mozna sprawdzić czy to faktycznie bakteria.
 
dawid27839, 20.09.2016 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
CRP nie wolno lekceważyć, jest markerem stanów zapalnych. metod diagnozowania CRP jest wiele. Najlepiej zrobić badanie w laboratorium medycznym. Alternatywą jest test domowy, ale dobrej jakości. Ostatnio natrafiłem na taki: https://labhome.pl/produkt/test-crp/ Wynik jest półilościowy
 
krzychu, 17.03.2016 19.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wypróżnij się, ale tak porządnie. mi zawsze pomaga. pozdrawiam
 
ppp, 14.03.2016 13.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem w 17 tygodniu ciąży. Od kilku dni zmagam się z wysypką ciążową. Dermatolog stwierdził, że może to być zapalenie skóry, na które nie można zbyt wiele zaradzić ze względu na mój stan. CRP wyszło mi dziś na poziomie 6,1 mg/l. Niby nie jest jakoś znacznie podwyższone ale zastanawiam się czy wynika to właśnie z tych problemów skórnych oraz czy wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem prowadzącym czy mogę poczekać do kolejnej wizyty 29.03?
 
Pat, 01.03.2016 18.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Oznacza to,że w organizm toczy walkę ze sranem zapalnym. Może być to jakaś infekcja bakteryjna.
 
Pat, 01.03.2016 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To oznacza,że nie masz stanu zapalnego. CRP nie powinno przekraczać 5.
 
Annah, 24.02.2016 23.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
nie moja córcia jak trafiła do szpitala z zapaleniem ucha miała CRP-255.
 
Aga, 02.02.2016 00.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama z crp niewiele ponizej 100 ob na podobnym poziomie od wielu miesiecy szuka pomocy u lekarza rodzinnego...Chodzi rowniez do innych specjalustycznych poradni...lekarz rodzinny rozklada rece... tak,wiec nie dziwie sie ,ze ludzie szukaja pomocy, moze jakiejs podpowiedzi na internecie...
 
kasia, 01.02.2016 20.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tydzień temu wyszłam ze szpitala. Jestem w 24tyg ciąży. Mój wynik crp przy zapaleniu dróg moczowych wynosił 242. Żyję i czuję się wspaniale także ludzie bez paniki przy crp 50 :-P kobieta w cierpliwosc ciąży ma podwyższone crp do 25-40. Crp na poziomie 70 moze wynikać z głupiej opryszczki na ustach.
 
MARI, 15.01.2016 16.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mąż ma wynik crp 173 a ob45 lekarz rodzinny wysłał go do szpitala a w szpitalu do domu bo takich zeczy nie leczy sie w szpitalu może ktoś wie od czegp to sie bierze
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

894

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

689

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

654

CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu? CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu?

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników - diety, aktywności fizycznej, ogólnego stanu...

więcej

609

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Blizny po samouszkodzeniach likwiduje się między innymi miejscowymi retinoidami, peelingami chemicznymi lub laseroterapią. Bardzo ważne jest także intensywne...

Radzę skonsultować się z pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym. Powinni ocenić, czy jeszcze urośniesz i ile. Zależy to od wielu czynników, najważniejsze to, czy zaczęły już kostnieć chrząstki...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.