Cukrzyca

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna związana z zaburzeniami gospodarki wodorowęglanowej w organizmie. Charakteryzuje się przewlekłą hiperglikemią będącą wynikiem zaburzeń wydzielania lub działania insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę. Częstsze oddawanie moczu, wzmożone pragnienie i wysokie stężenie cukru we krwi świadczą o rozwoju choroby. Jednak często przez lata cukrzyca nie daje żadnych charakterystycznych objawów.

Bez przekłamań, obietnic bez pokrycia, z konkretnymi rozwiązaniami - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) opracowało szczegółowe zalecenia dla chorych na cukrzycę. Można skorzystać z praktycznych podpowiedzi, a nawet gotowego jadłospisu. Dowiesz się także dokładnie, co możesz jeść, a czego absolutnie nie.
Cukrzyca to grupa chorób objawiających się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, będącym skutkiem różnych problemów z insuliną. Bywa też objawem innych schorzeń, głównie trzustki oraz guzów neuroendokrynnych (NET), zlokalizowanych najczęściej w układzie pokarmowym. Nie oznacza to jednak, że mając wysoki cukier trzeba zaraz "szukać raka".
Świat od dawna chce rozwiązać insulinowy problem. Doustny, tani preparat to marzenie naukowców i milionów pacjentów. Prof. Matt Wheeler zapewnia, że taki sen się wkrótce ziści i przedstawia pierwszą zmodyfikowaną krowę, której mleko zawiera ludzką insulinę. Kiedy pacjenci będą mogli raczyć się takim białym napojem? To, niestety, potrwa.
Cukrzyca to trudny i podstępny przeciwnik. Długo nie daje żadnych wyraźnych objawów, dewastując organizm. Niszczy serce, nerki, wzrok czy układ nerwowy. Nic w tym dziwnego, że chcielibyśmy prostych recept, jak łatwo, szybko, najlepiej samodzielnie, ją rozpoznać. W medycynie jednak podejrzane drogi na skróty mogą sprowadzić na manowce.
Gotowanie to zdrowy i polecany sposób obróbki termicznej, ale w przypadku osób chorujących na cukrzycę ma swoją ciemniejszą stronę. Chociaż sama utrata składników odżywczych jest niewielka, to składnikom o wysokiej zawartości węglowodanów skacze w jej efekcie jeszcze indeks glikemiczny (IG). Znajdzie się jednak rada, by jeść zupy i się tym nie martwić.
Postaw na nerki. Twoje ciało to system naczyń połączonych. Bez tego genialnego filtra żaden organ nie może dobrze funkcjonować, a ty w pełni cieszyć się życiem. Nerki często nie mówią wyraźnie, że coś im dokucza. Trzeba więc mieć na nie oko. Proste badania znacząco ułatwiają kontrolę. Są szczególnie ważne, gdy masz cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze.
Powszechna jest wiedza, że króla rock and rolla zabił alkohol, narkotyki i leki przeciwbólowe. Niewątpliwie sporo w tym prawdy, chociaż mało kto wie, jak schorowanym i cierpiącym człowiekiem był Elvis Presley. Zmagał się z wieloma chorobami, w tym cukrzycą, podobnie zresztą, jak jego mama. Biografia Sally A. Hoedel rzuca nowe światło na całą historię.
O nowoczesnych zastrzykach na odchudzanie słyszeli chyba już wszyscy. O tabletkach już niekoniecznie, chociaż te są dostępne w Polsce (nazwa handlowa Rybelsus). Zawierają semaglutyd, czyli tę samą substancję czynną, co modne zastrzyki. "Rozpęta się kolejna wojna między chorymi na cukrzycę i osobami otyłymi, bo to lek na cukrzycę". No nie do końca.
Ponad 100 lat temu insulina po raz pierwszy uratowała ludzkie życie i uczyniła ze śmiertelnej cukrzycy typu 1 chorobę przewlekłą. Konieczność codziennego przyjmowania zastrzyków jednak znacząco obniża jakość życia, stąd naukowcy od lat nie szczędzą wysiłków, by znaleźć sposób na jej poprawę. Sporo wskazuje na to, że są o krok od sukcesu.
Problem z dostępem do nowoczesnych zastrzyków stosowanych w leczeniu cukrzycy i otyłości oraz powikłanej nadwagi to nie jest sprawa polska. Wręcz przeciwnie – z regularnymi trudnościami z zaopatrzeniem boryka się niemal cała Europa. Ostatnio szczególnie odczuwalne niedobory są u nas, ale też w Austrii, Finlandii, Grecji czy Szwecji. Do tematu odniosła się niedawno Europejska Agencja Leków (EMA).
Świadomość objawów może uchronić przed niebezpiecznymi powikłaniami choroby. W przypadku cukrzycy pomocna może okazać się reguła 4T, która wskazują na wczesne oznaki schorzenia. Na czym polega i dlaczego warto ją znać?
Pompa insulinowa to urządzenie wykorzystywane do ciągłego podawania insuliny. Jest wygodna w stosowaniu i podnosi jakość codziennego funkcjonowania diabetyków. Na czym polega działanie pompy insulinowej i co warto o niej wiedzieć?

Cukrzyca to stosunkowo często diagnozowana choroba, zaliczana do grona chorób metabolicznych. Liczba chorych wciąż rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzielimy na cztery rodzaje – typ 1, typ 2, cukrzycę ciążową i inne specyficzne typy cukrzycy. Przyczyny występowania choroby do końca nie zostały poznane, jednak główną rolę odgrywają czynniki genetyczne i środowiskowe.

Cukrzyca typu 1 (10 proc. wszystkich rozpoznań) to choroba autoimmunologiczna - w wyniku niszczenia przez przeciwciała dochodzi do uszkodzenia komórek beta trzustki, które wydzielane są przez insulinę. Z kolei cukrzyca typu 2 (90 proc. wszystkich rozpoznań) jest chorobą nabytą. Może być wynikiem insulinooporności komórek i tkanek lub wynikiem niedostatecznego wytwarzania insuliny przez trzustkę. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zaliczymy nadwagę, otyłość, płeć (bardziej narażone są kobiety), stres, nieprawidłową dietę, przyjmowanie niektórych leków czy cukrzycę ciążową.

Jednym z głównych objawów choroby jest wysokie stężenie glukozy we krwi, które powoduje kłopoty w przemianie tłuszczowców. Cukrzyca typu 1 i 2 objawia się wzmożonym głodem i pragnieniem, osłabieniem, suchością w ustach, częstszym oddawaniem moczu, problemami z koncentracją i drażliwością.

Cukrzyca przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów i często rozpoznawana jest podczas rutynowych badań kontrolnych. Dlatego tak ważne jest, by osoby powyżej 45. roku życia badania przesiewowe w kierunku cukrzycy przeprowadzały raz na trzy lata. Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki jest oznaczenie stężenie glukozy na czczo.