Poradnik ZdrowiePedagog › Uparty 2,5- latek

Eksperci radzą

Barbara Śreniowska-Szafran - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Pedagog z wieloletnim doświadczeniem

Uparty 2,5- latek

Witam, mam problem z synkiem. Jest strasznie uparty i nie można go w żaden sposób przekonać, np. codziennie daję mu syropek wzmacniający (dodam, że lubi jego smak), 2- 3 dni weźmie bez żadnych sprzeciwów, ale w pewnym momencie zaczyna buntować się i płakać. Nie wiem jak mam namówić, tłumaczenia nic nie dają. To tylko jeden z przykładów, z wieloma rzeczami jest podobnie. Ostatnio też, reaguje bardzo emocjonalnie na moje "nie" i wtedy potrafi rzucić zabawką. Czy pozwalać mu tak rozładowywać swoją złość?

Spokojnie. Dziecko sprawdza swoją siłę, ale także się uczy. Gdy złości się na Twoje „nie”, mów: „złościć - NIE” i rób przy tym jakiś charakterystyczny gest (kiwanie palcem, strzelanie palcami, prychnięcie, nadęcie policzków etc.), by zwrócić uwagę na gest i rozładować napięcie. Ten teatr nie może być zbyt atrakcyjny, bo inteligent będzie powtarzał błędne zachowania, by wywołać ponowne przedstawienie. Nie oczekuj też od tak małego dziecka, że na stałe coś polubi i po kłopocie. Maluch ma tendencję do ciągłych zmian zainteresowań, upodobań i eksperymentów. Tak poznaje świat i odnajduje w nim swoje miejsce. Pozwól mu na to, jeśli sprawy nie są podstawowej wagi (np. w grę wchodzi bezpieczeństwo). A z soczkiem sama zacznij eksperymentować. Może uda się zrobić z niego napój w nowym kolorze, który synek powita z entuzjazmem?

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.