Poradnik ZdrowieInternista › Trombofilia

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Trombofilia

Lekarz podejrzewa u mnie trombofilię - co to za choroba?

Trombofilia jest schorzeniem polegającym na zwiększonej skłonności do powstawania zakrzepów. W warunkach prawidłowych istniej równowaga pomiędzy zespołem wielu biologicznie czynnych substancji znajdujących się we krwi (białka, enzymy itp.), które działają w kierunku krzepnięcia lub w kierunku przeciwstawnym. Zaburzenie tej równowagi może powstać jako objaw pewnych schorzeń, niekiedy do takiego stanu mogą doprowadzić pewne leki. Jedną z przyczyn wywołujących skłonność do zakrzepów jest niedobór białka C, które w prawidłowych warunkach przeciwdziała nadmiernej skłonności do powstawania zakrzepów. Niewielki niedobór białka C nie powoduje powstania skłonności do zakrzepicy, zwykle towarzyszy mu jeszcze innych czynnik – taki jak na przykład unieruchomienie, jakieś schorzenie. W rzadkich przypadkach niedobór białka C jest stanem wrodzonym – wtedy pacjenci muszą otrzymywać preparaty uzupełniające owe niedobory. W przypadku podejrzenia trombofilii jest więc ważne ustalenie jakie czynniki do niej usposabiają i w miarę możliwości ich usunięcie lub zmniejszenie ujemnego oddziaływania na organizm.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.