Zespół ANTYFOSFOLIPIDOWY (zespół Hughesa): przyczyny, objawy, leczenie

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) u kobiet utrudnia donoszenie ciąży - może powodować poronienie. Częstość utraty dziecka u chorych niepoddanych leczeniu wynosi nawet 80 proc. Zespół antyfosfolipidowy dwukrotnie częściej atakuje kobiety.

Zespół antyfosfolipidowy: objawy

Typowe objawy dla zespołu antyfosfolipidowego to:

  • zakrzepica (głównie żylna, zwłaszcza żył głębokich kończyn dolnych)
  • nieprawidłowości neurologiczne - objawy udaru mózgu lub napadów przemijającego niedokrwienia. Z narządów zmysłów zakrzepica dotyczyć może oka i objawia się przemijającymi zaburzeniami widzenia
  • niepowodzenia położnicze - stany przedrzucawkowe, niewydolności łożyska, ograniczenie wzrostu płodu
  • ból stawów
  • zmiany na skórze - siność siatkowata, owrzodzenia podudzi i zmiany martwicze w obrębie palców

Zespół antyfosfolipidowy: diagnoza

Kryteria kliniczne uwzględniają epizody zakrzepicy naczyń, niepowodzenia położnicze, a kryteria laboratoryjne dotyczą występowania w surowicy krwi substancji, takich jak antykoagulant toczniowy, przeciwciała antykardiolipinowe oraz przeciwciała przeciwko beta-2-mikroglobulinie. Rozpoznanie choroby następuje wtedy, gdy spełnione jest minimum jedno kryterium kliniczne i laboratoryjne.

Zespół antyfosfolipidowy: leczenie

Po pojawieniu się symptomów zakrzepicy żylnej lub tętniczej stosuje się postępowanie przeciwzakrzepowe. Nie ma natomiast zgodności, co do leczenia kobiet w ciąży. Gwałtownie przebiegający zespół antyfosfolipidowy wymaga plazmaferezy i megadawek cyklofosfamidu, a także podania dożylnie immunoglobulin i heparyny.

Ważne

Bardzo rzadką sytuacją kliniczną jest tzw. katastrofalny zespół antyfosfolipidowy, podczas którego dochodzi do jednoczesnej niewydolności kilku narządów, najczęściej nerek, płuc i serca. Stan taki spowodowany jest rozwojem zakrzepicy w obrębie małych naczyń. Objawy pojawiają się nagle. Występuje gorączka, duszność, obrzęki, zaburzenia przytomności pacjenta. Dochodzi do rozwoju niewydolności oddechowej, krążenia i niewydolności nerek. Istnieje wtedy duże ryzyko zgonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka