Zespół ANTYFOSFOLIPIDOWY (zespół Hughesa): przyczyny, objawy, leczenie

2012-05-21 13:58

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) u kobiet utrudnia donoszenie ciąży - może powodować poronienie. Częstość utraty dziecka u chorych niepoddanych leczeniu wynosi nawet 80 proc. Zespół antyfosfolipidowy dwukrotnie częściej atakuje kobiety.

Zespół antyfosfolipidowy: objawy

Typowe objawy dla zespołu antyfosfolipidowego to:

  • zakrzepica (głównie żylna, zwłaszcza żył głębokich kończyn dolnych)
  • nieprawidłowości neurologiczne - objawy udaru mózgu lub napadów przemijającego niedokrwienia. Z narządów zmysłów zakrzepica dotyczyć może oka i objawia się przemijającymi zaburzeniami widzenia
  • niepowodzenia położnicze - stany przedrzucawkowe, niewydolności łożyska, ograniczenie wzrostu płodu
  • ból stawów
  • zmiany na skórze - siność siatkowata, owrzodzenia podudzi i zmiany martwicze w obrębie palców

Zespół antyfosfolipidowy: diagnoza

Kryteria kliniczne uwzględniają epizody zakrzepicy naczyń, niepowodzenia położnicze, a kryteria laboratoryjne dotyczą występowania w surowicy krwi substancji, takich jak antykoagulant toczniowy, przeciwciała antykardiolipinowe oraz przeciwciała przeciwko beta-2-mikroglobulinie. Rozpoznanie choroby następuje wtedy, gdy spełnione jest minimum jedno kryterium kliniczne i laboratoryjne.

Zespół antyfosfolipidowy: leczenie

Po pojawieniu się symptomów zakrzepicy żylnej lub tętniczej stosuje się postępowanie przeciwzakrzepowe. Nie ma natomiast zgodności, co do leczenia kobiet w ciąży. Gwałtownie przebiegający zespół antyfosfolipidowy wymaga plazmaferezy i megadawek cyklofosfamidu, a także podania dożylnie immunoglobulin i heparyny.

Ważne

Bardzo rzadką sytuacją kliniczną jest tzw. katastrofalny zespół antyfosfolipidowy, podczas którego dochodzi do jednoczesnej niewydolności kilku narządów, najczęściej nerek, płuc i serca. Stan taki spowodowany jest rozwojem zakrzepicy w obrębie małych naczyń. Objawy pojawiają się nagle. Występuje gorączka, duszność, obrzęki, zaburzenia przytomności pacjenta. Dochodzi do rozwoju niewydolności oddechowej, krążenia i niewydolności nerek. Istnieje wtedy duże ryzyko zgonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza