Zespół ANTYFOSFOLIPIDOWY (zespół Hughesa): przyczyny, objawy, leczenie

2012-05-21 13:58 Natasza Socha-Chyrzyński

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) to schorzenie układowe tkanki łącznej. Związane jest ono z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego i wytworzeniem przeciwciał przeciwko strukturom własnych tkanek. Dochodzi wtedy do stanów zakrzepowych lub samoistnych poronień. Jakie są przyczyny i objawy zespołu antyfosfolipidowego? Leczenie zespołu Hughesa.

Zespół antyfosfolipidowy (zespół Hughesa) u kobiet utrudnia donoszenie ciąży - może powodować poronienie. Częstość utraty dziecka u chorych niepoddanych leczeniu wynosi nawet 80 proc. Zespół antyfosfolipidowy dwukrotnie częściej atakuje kobiety.

Zespół antyfosfolipidowy: objawy

Typowe objawy dla zespołu antyfosfolipidowego to:

  • zakrzepica (głównie żylna, zwłaszcza żył głębokich kończyn dolnych)
  • nieprawidłowości neurologiczne - objawy udaru mózgu lub napadów przemijającego niedokrwienia. Z narządów zmysłów zakrzepica dotyczyć może oka i objawia się przemijającymi zaburzeniami widzenia
  • niepowodzenia położnicze - stany przedrzucawkowe, niewydolności łożyska, ograniczenie wzrostu płodu
  • ból stawów
  • zmiany na skórze - siność siatkowata, owrzodzenia podudzi i zmiany martwicze w obrębie palców

Zespół antyfosfolipidowy: diagnoza

Kryteria kliniczne uwzględniają epizody zakrzepicy naczyń, niepowodzenia położnicze, a kryteria laboratoryjne dotyczą występowania w surowicy krwi substancji, takich jak antykoagulant toczniowy, przeciwciała antykardiolipinowe oraz przeciwciała przeciwko beta-2-mikroglobulinie. Rozpoznanie choroby następuje wtedy, gdy spełnione jest minimum jedno kryterium kliniczne i laboratoryjne.

Zespół antyfosfolipidowy: leczenie

Po pojawieniu się symptomów zakrzepicy żylnej lub tętniczej stosuje się postępowanie przeciwzakrzepowe. Nie ma natomiast zgodności, co do leczenia kobiet w ciąży. Gwałtownie przebiegający zespół antyfosfolipidowy wymaga plazmaferezy i megadawek cyklofosfamidu, a także podania dożylnie immunoglobulin i heparyny.

Ważne

Bardzo rzadką sytuacją kliniczną jest tzw. katastrofalny zespół antyfosfolipidowy, podczas którego dochodzi do jednoczesnej niewydolności kilku narządów, najczęściej nerek, płuc i serca. Stan taki spowodowany jest rozwojem zakrzepicy w obrębie małych naczyń. Objawy pojawiają się nagle. Występuje gorączka, duszność, obrzęki, zaburzenia przytomności pacjenta. Dochodzi do rozwoju niewydolności oddechowej, krążenia i niewydolności nerek. Istnieje wtedy duże ryzyko zgonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE