Poradnik ZdrowieInternista › Bóle stóp

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Bóle stóp

Około 6 lat temu zacząłem odczuwać bóle stóp. Reumatolog po badaniach stwierdził zwyrodnieniowe zapalenie stawów (RZS wykluczono). Mimo stosowania różnych leków bóle występują z różnym natężeniem. Obecnie dostałem skierowanie na fizjoterapię i działanie pola magnetycznego oraz ćwiczenia skierowane w stronę zwiększenia krążenia. Po tych zabiegach odczuwam zmniejszenie bólu stóp. Uświadomiło to mi, że prawdopodobnie bóle spowodowane są sprawami krążeniowymi czego nie sugerował ani lekarz rodzinny ani reumatolog. Mam leczone nadciśnienie tętnicze, wyniki badań nie pokazują przekroczonego poziomu cholesterolu. Czy moje obawy są słuszne i czy leczenie powinno pójść w tym kierunku?

Skoro reumatolog rozpoznał zmiany typowe dla zwyrodnieniowego zapalenia stawów w obrębie stóp i uznał je za przyczynę dolegliwości to należy przyjąć, ze tak jest w istocie. Nie wspomina pan na czym polegają ćwiczenia usprawniające krążenia więc trudno jest mówić o ich roli w zmniejszeniu bólu. Skłonna jestem sądzić, że kompleksowe postępowanie lecznicze spowodowało zmniejszenie dolegliwości bólowych, a zauważył pan poprawę w momencie dołączenia ćwiczeń „poprawiających krążenie” i połączył je przyczynowo. Typowe bóle związane z upośledzeniem krążenia w kończynach dolnych są raczej zlokalizowane w łydkach, nasilają się w trakcie chodzenia i często występują u osób palących papierosy. natomiast zmiany zwyrodnieniowe częściej występują u osób z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia. Nadciśnienie jako schorzenie nie powoduje bólów stop, a jeżeli poziom cholesterolu jest prawidłowy to tym bardziej nie należy wiązać tych spraw ze sobą. Zachęcam do przestrzegania zaleceń swojego lekarza prowadzącego.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.