Woda w kolanie to zmora Polaków. Ortopeda mówi, jak się z nią rozprawić

2023-11-13 13:56

Woda w kolanie a cukier w kostkach – tak ponoć często mówi pacjent któremu spuchło kolano, gdy zgłasza się do lekarza. Pojęcie "woda w kolanie" jest terminem potocznym i objawem wielu różnych problemów. To od diagnozy przede wszystkim zależy dalsze postępowanie, ale jak uspokaja nasz ekspert dr n. med. Albert Stachura, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, niemal zawsze nowoczesna medycyna pozwala na szybkie, skuteczne rozwiązania.

Woda w kolanie to zmora Polaków. Ortopeda mówi, jak się z nią rozprawić
Autor: GettyImages

Czym faktycznie woda w kolanie może być? Najczęściej jest to płyn stawowy produkowany w nadmiarze przez błonę maziową. Może to też być krew. Masz objawy wskazujące, że w twoim kolanie zbiera się płyn? Nie próbuj samodzielnie szukać przyczyny, diagnozę zostaw lekarzowi i raczej nie zwlekaj z wizytą radzi dr Stachura.

Zdrowe bieganie

Dlaczego w kolanie zbiera się płyn?

Nadmierna produkcja płynu stawowego przez błonę maziową stawu może być reakcją na:

  • przeciążenie,
  • uszkodzenie wewnętrznych struktur stawu (np. łąkotki),
  • zmiany zwyrodnieniowe stawu,
  • choroby metaboliczne (np. dnę moczanową),
  • choroby reumatyczne.

Jeśli to krew, to najpewniej wynaczyniła się w wyniku:

  • urazu torebki stawowej,
  • uszkodzenia więzadła krzyżowego,
  • złamania powierzchni stawu. 

Co robić, gdy spuchnie nam kolano? 

W zasadzie zawsze powinniśmy się skonsultować z ortopedą. Zanim do niego dotrzemy, możemy:

  • przyjąć niesterydowe leki przeciwzapalne,
  • chłodzić staw,
  • odciążyć go (np. za pomocą usztywnienia, stabilizatora).

Różnorodność przyczyn tego objawu, od zapalenia przez uszkodzenia, a na chorobach nowotworowych skończywszy, nie pozwala na bagatelizowanie spuchniętego kolana. Tu konieczna jest precyzyjna diagnostyka i na jej podstawie określenie dalszego sposobu postępowania.

Woda w kolanie - skuteczne leczenie

Nie bój się ortopedy i nie słuchaj opowieści o miesiącach uciążliwych zabiegów jako standardzie leczenia. Współczesna ortopedia wykorzystuje najnowsze osiągnięcia techniki po to, aby szybko i precyzyjnie rozpoznać przyczynę.

- Na następnym etapie, czyli już w leczeniu konkretnego przypadku, możemy stosować nowoczesne techniki, również te małoinwazyjne - zapewnia dr Stachura i dodaje:

- W zależności od przyczyny indywidualnie dobieramy metody leczenia a te najnowocześniejsze, którymi dysponuje współczesna ortopedia, pozwalają zazwyczaj w bardzo krótkim czasie powrócić do pełnej sprawności.

Dr n. med. Albert Stachura,  specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Dr n. med. Albert Stachura, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Ponad 20-letnie doświadczenie zdobywał w ośrodkach krajowych i zagranicznych w tym m.in. w Annecy, Nicei, Oxfordzie, Bostonie, Koloni. Specjalizuje się w zabiegach protezoplastyk stawów biodrowego, kolanowego, ramiennego oraz w zabiegach małoinwazyjnych i rekonstrukcyjnych układu kostno-szkieletowego.