Stopa wydrążona – przyczyny, leczenie i zapobieganie

2017-02-28 11:08

Stopa wydrążona to rodzaj deformacji, która może powodować duże dolegliwości. Jednym z czynników prowadzących do powstania stopy wydrążonej jest np. noszenie za małych butów. Co jeszcze powoduje tę deformację? W jaki sposób można zmniejszyć ból? Jak wygląda rehabilitacja stopy wydrążonej?

Stopa wydrążona – przyczyny, leczenie i zapobieganie
Autor: Thinkstockphotos.com Stopa wydrążona – przyczyny, leczenie i zapobieganie

Spis treści

  1. Stopa wydrążona - przyczyny
  2. Stopa wydrążona - objawy. Cechy charakterystyczne stopy wydrążonej
  3. Stopa wydrążona - leczenie

Stopa wydrążona to deformacja polegająca na nadmiernym wysklepieniu stopy na jej środkowym odcinku, czyli między głowami kości śródstopia a guzem piętowym. W efekcie stopa staje się krótsza i wyższa w podbiciu.

Stopa wydrążona - przyczyny

Głównymi czynnikami predysponującymi do powstania stopy wydrążonej są:

Wada może pojawić się już w dzieciństwie, zwykle formuje się podczas tzw. skoków wzrostowych, czyli okresów, w których dziecko intensywnie rośnie. Szczególnie uwagę na stopy dziecka powinno się zwracać między 10. a 14. rokiem życia. Jeśli zauważymy, że podczas swobodnego siadu, gdy stopa jest zupełnie odciążona, wygląda na zgiętą, naprężoną, lub wręcz jeśli pojawi się jakiekolwiek zniekształcenie, albo po prostu dziecko skarży się na ból stóp, jak najszybciej należy zwrócić się do lekarza ortopedy lub neurologa.

Warto wiedzieć

By nie doprowadzić do rozwoju stopy wydrążonej, należy dbać o odpowiednie obuwie dziecka od najmłodszych lat. Buciki nie powinny być za małe, więc raz w miesiącu warto przyjrzeć się, czy przypadkiem paluszki już ich nie wypychają. Warto także regularnie kontrolować rozwój nie tylko stóp, ale całego układu szkieletowego dziecka, czyli systematycznie odwiedzać ortopedę. Pamiętajmy również, by dziecko przyjmowało prawidłową postawę przy biurku, bo skrzywienie kręgosłupa "odbija się" nawet na stopach.

SPRAWDŹ>>Jakie są najlepsze BUTY dla DZIECKA?

Stopa wydrążona - objawy. Cechy charakterystyczne stopy wydrążonej

  • wysklepienie śródstopia, skrócenie długości stopy i podniesienie podbicia
  • przykurcz rozcięgna podeszwowego
  • przykurcz mięśni zginaczy krótkich
  • szponiasto ustawione palce (silnie pozaginane) - objaw ten wynika z niedowładu mięśni krótkich i skrócenia rozcięgna podeszwowego
  • ból stopy, głównie w punktach podparcia
  • liczne odciśnięcia na podbiciu i na palcach
  • zaburzenia lokomocji, gorsza sprawność ruchowa
  • nierównomierne ścieranie podeszwy butów

Stopa wydrążona - leczenie

Leczenie stopy wydrążonej obejmują przede wszystkim fizjoterapię i ćwiczenia korekcyjne, które mają na celu wzmocnienie mięśni stóp, usunięcie przykurczy oraz rozciągnięcie i rozluźnienie stopy.

Wsparciem dla ćwiczeń są:

  • masaże
  • obuwie ortopedyczne
  • wkładki ortopedyczne na stopę wydrążoną, najlepiej indywidualnie wykonane

W przypadku, gdy deformacja jest bardzo zaawansowana, konieczne może być przeprowadzenie operacji, polegającej na korekcji kości, wydłużeniu ścięgien, przycięciu mięśni i obniżeniu sklepienia. Kończynę unieruchamia się na czas od 3 tygodni do 3 miesięcy, a następnie odciąża (przemieszczając się w ortezie) przez ok. 6 miesięcy, aby mięśnie i ścięgna miały czas się wygoić.

Warto wiedzieć

Nieleczona stopa wydrążona może doprowadzić do przeciążenia pięty i głów kości śródstopia, a także do powstawania bolesnych modzeli, odcisków, nagniotków.