Miażdżyca - objawy. Sprawdź, jakie mogą być objawy miażdżycy

2020-06-08 13:47 Anna Ławniczak

Objawy miażdżycy pojawiają się bardzo wcześnie. Tyle tylko, że je ignorujemy. Gdybyśmy choć odrobinę przejęli się objawami miażdżycy i zmienili tryb życia, moglibyśmy uchronić się przed rozwojem choroby. Jakie objawy miażdżycy powinny nas zaniepokoić?

Pierwsze objawy miażdżycy można dostrzec, jeśli mamy wiedzę o chorobie i słuchamy swego ciała. Miażdżyca rozwija się cicho i dyskretnie. Ale istnieją charakterystyczne objawy, które sugerują miażdżycę i nie należy ich lekceważyć. Zwłaszcza, gdy są jeszcze łagodne. Skontrolowanie wtedy poziomu cholesterolu, wykonanie EKG i zbadanie wydolności organizmu pokaże, jakie miażdżyca poczyniła szkody w naszym organizmie. Na każdym etapie choroby można jeszcze tak zmienić dietę i życie, by hamować jej postępowanie.

Spis treści

  1. Pierwsze objawy miażdżycy
  2. Objawy miażdżycy - jak sprawdzić, czy chorujemy
  3. Objawy zaawansowanej miażdżycy

Pierwsze objawy miażdżycy

Kiedy zadyszani wpadamy do autobusu, do którego trzeba było trochę podbiec, lub długo nie możemy uspokoić oddechu po wdrapaniu się na trzecie piętro, mówimy: nie mam kondycji. I tak po części jest. Ale powinniśmy sobie także zadać pytanie: czy nie mam miażdżycy?

Także luki w pamięci czy złą koncentrację tłumaczymy stresem i zmęczeniem, a wtedy również powinniśmy się zastanowić, czy to nie jest objaw miażdżycy. Zadyszka po stosunkowo niedużym wysiłku fizycznym jest jednym z pierwszych objawów miażdżycy. Także ból łydek po niezbyt męczącym spacerze może sugerować problemy z naczyniami, bo taka reakcja mięśni na wysiłek może być konsekwencją złego krążenia.

Blaszki miażdżycowe odkładają się bowiem najczęściej w:

  • tętnicach wieńcowych zaopatrujących serce,
  • naczyniach szyjnych transportujących krew do mózgu (stąd te kłopoty z pamięcią),
  • tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Objawy miażdżycy - jak sprawdzić, czy chorujemy

Nie ma jednego miarodajnego badania, które może stwierdzić jednoznacznie, czy mamy miażdżycę. Ale jeśli mamy podwyższony poziom cholesterolu, a zwłaszcza nieprawidłowy poziom jego frakcji LDL, oraz wysoki poziom trójglicerydów - miażdżyca jest bardzo prawdopodobna.

Czasem o podwyższonym poziomie cholesterolu i możliwej miażdżycy mogą świadczyć złogi cholesterolowe pod skórą (tzw. kępki żółte), czyli żółte zgrubienia w okolicy powiek, czasem guzki w ścięgnach nadgarstków czy ścięgnie Achillesa.

Zaawansowaną miażdżycę można wykryć, wykonując też USG naczyń (zwłaszcza dopplerowskie) oraz za pomocą tomografii komputerowej lub koronarografii.

Objawy zaawansowanej miażdżycy

Zwężenie tętnic skłania serce do mocniejszego pompowania krwi, by doprowadzić ją do wszystkich organów. Po pewnym czasie takiej pracy mięsień sercowy rozrasta się i ma większe zapotrzebowanie na utlenowaną krew. Ale zwężonymi naczyniami nie może ona dostrzec do niego w wystarczającej ilości, co powoduje niedotlenienie serca. Objawem tego jest ból w klatce piersiowej, zwany bólem wieńcowym. Pojawienie się takich dolegliwości świadczy o znacznym zaawansowaniu miażdżycy i powinno skłonić do natychmiastowego podjęcia leczenia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
niekochana
|

Masz 100% rację

Sharkey
|

Większość przypadków cukrzycy typu 2mozna również wyleczyć i kontrolować, z tym że żaden lekarz tego nie MÓWI bo lepiej się kloc, dalej się o obzerac i chlac jak wcześniej siedząc na fotelu całe popoludnia. Internet nie kłamie, tylko trzeba uważać co i gdzie szukać. Bądźcie zdrowi!

Wieslaw
|

Od strony Poradnikzdrowie.pl oczekiwałbym bardziej przemyślanego artykułu i jakiejś aktualizacji choćby o wiedzę Jerzego Zięby bo data na 2013 rok to historia pan Jerzy proponuje wyleczyć miażdżycę biorąc wit B6 , B12 , kwas foliowy -- zatrzyma rozwój choroby i wit. K2MK7, wit D, wit A z czasem powoduje , że blaszka miażdżycowa zanika . Drugi sposób to Hleatacja o tym napiszcie .

Anna
|

Miałam koleżanke ,która też leki brala garściami na różne dolegliwości .Lekarze nie patrzeli co bierze i tylko dokładali kolejne leki.Kobieta w końcu zapadla na śpiączke już myśleli że ją nie uratują,ale udało się ,niestety do końca życia będzie na tlenie i najmniejsza czynność sprawia jej trudności.Trzeba więc ograniczać leki do minimum ,albo niech lekarz sprawdza co bierzemy,żeby leki nie koligowaly ze sobą.

zwyczajny
|

Kochaj żonę jeszcze bardziej, to wystarczy. Pozdrawiam.

Albea
|

Miażdżyca jest uleczalna, tylko nie przez lekarzy. Poczytaj w Internecie i posłuchaj - Jerzy Zięba + o witaminie K2MK7 i D3.

basior
|

Nie ma reguły. 1 na 3 przypadki śmiertelnych zejść, nie dają wcześniejszych symptomów mogących rozpoznać chorobę. Po prostu może być tak, że ktoś wyglądający jak okaz zdrowia, odwala kitę na serce. Możesz być fit, być od urodzenia szczupły, stawać na głowie, biegać, jeść zieleninę i pierdzieć konwalią, a i tak nie ma pewności, czy nie dostanie się zawału. Za miażdżycę odpowiedzialny jest odkładający się w arteriach - WAPŃ, a nie cholesterol. Jeżeli organizm ma tendencję do odkładania wapnia w naczyniach krwionośnych, to rodzina może zacząć trenować śpiewanie "Anielskiego orszaku". Polecam film "Zawał. Cichy zabójca".

_ja
|

Skoro nie ma miarodajnego badania na miażdżycę to nie dziwi mnie, że lekarze ignorują objawy pacjentów. Kiedy miażdżyca jest już zaawansowana, to dopiero jest "ojej" i seria leków, które i tak nic nie pomogą. Moja mama ma miażdżycę mózgu, bierze garść leków od 40 r.ż i a pewnie i tak skończy jak roślinka bez świadomości... bo jest coraz gorzej (ma 62 lata). Moim zdaniem na miażdżycę nie ma mocnych.... ma się ją i tyle, genetyczne uwarunkowania przyspieszają i wzmacniają... niestety.

wa
|

błąd w żywieniu!!!!! dietetycznie nie znaczy zdrowo.
Polecam diete optymalną dr Kwaśniewskiego

Henryk
|

Komentując dalej ten artykuł,- żona bierze leki drżenie głowy ustało ale pojawił się kolejny syndrom miażdzycy świst w uszach i kolejne leki . Ma dopiero 56lat -jak tak dalej będzie to będzie garściami leki brać mimo prawidłowych diet . A lekarze?- zapisują leki i tyle.