Palec młotkowaty - leczenie. Na czym polega operacja palca młotkowatego?

2017-07-14 16:01 Monika Majewska

Palce młotkowate to obok halluksów jedne z najczęściej występujących deformacji stóp. W przypadku ich pojawienia się należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie schorzenie może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy. Jakie są przyczyny powstawania palców młotkowatych? Na czym polega operacja zniekształconych palców?

Palce młotkowate (ang. hammer toe) to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym (tzw. staw PIP) stopy. Jednocześnie dochodzi także do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym.

Palca młotkowatego nie należy mylić z palcem młoteczkowatym - zniekształceniem polegającym na ustawieniu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym dalszym (tzw. stawie DIP), które często jest wynikiem urazu.

Palec młotokowaty - przyczyny

Palce młotkowate pojawiają się zazwyczaj u osób, które noszą obuwie o niewłaściwym fasonie czy rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk kości palców stóp. Równie często występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy (czyli u kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie). Tworzeniu się palców młotkowatych sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Wówczas duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Przyczyną schorzenia mogą być także wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Dolegliwość może być także skutkiem uszkodzenia stawów w przebiegu reumatoidalnego zapalenie stawów, choroby Charcota-Mariego-Tootha lub cukrzycy. Warto wiedzieć, że powstawaniu zniekształcenia palców sprzyja nadwaga.

Palec młotokowaty - objawy

Palec stopy zostaje wygięty ku dołowi, a na jego czubku często pojawia się odcisk, który jest wynikiem obcierania się palca o przednią część buta. Nagniotek (lub modzel) może powstać również tam, gdzie palec łączy się ze stopą. W związku z tym przy próbie ruchu pojawia się ból, który może promieniować nawet do śródstopia i skutecznie ograniczać ruch. Ponadto pojawiają się zaczerwienienie i obrzęk w obrębie przykurczonych stawów. Zniekształceniu temu często towarzyszy nakładanie się palców. Innym schorzeniem, które często współistnieje z palcem młotkowatym, jest paluch koślawy (haluks).

Palec młotokowaty - leczenie. Na czym polega operacja?

W początkowym stadium choroby lekarz może zalecić wykonywanie ćwiczeń, które poprawiają zakres ruchu przykurczonych palców lub zalecić noszenie specjalnych aparatów. Jednak najczęściej, z powodu rozwoju deformacji, wykonywany jest zabieg operacyjny.

W trakcie operacji lekarz przecina skórę oraz głębiej położone tkanki miękkie i wycina zajętą procesem chorobowym tkankę kostną nasady kości paliczka. Następnie w miejsce usuniętej tkanki kostnej zostaje wprowadzony implant. Najczęściej jest to implant ze stopu niklu z tytanem, który zmienia swój kształt pod wpływem temperatury i łączy fragmenty kostne. Chodzenie jest możliwe mniej więcej na drugi dzień po operacji.

Ważne

W przypadku palca młotkowatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Niezoperowany palec może doprowadzić do wrastania paznokcia, powstawania modzeli, pęcherzy i odcisków. Jednak najgroźniejszymi powikłaniami schorzenia mogą być podwichnięcie, a później zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego oraz postępujące zmiany zwyrodnieniowe w stawach stopy, a w końcu w stawach całej nogi.

Palec młotokowaty - zapobieganie

Po operacji lekarz może zalecić noszenie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych lub ortez, takich jak: podkładki żelowe pod przodostopie, osłonki na palce, wałek podpalcowy. Korzystnie są także ćwiczenia rozciągające palców.

Aby zapobiec deformacji palca, należy nosić wygodne obuwie z szerokim i wysokim czubkiem, które nie będzie uciskać na palce. Najlepiej, aby miało grubą i miękką podeszwę, a obcas nie wyższy niż 3 cm.

SPRAWDŹ>> Jak odpowiednio dobrać BUTY, aby były wygodne i zdrowe dla stóp?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kaja Więsek
|

Moim zdaniem operacja to ostateczność. Warto próbować wszystkich innych sposobów, tak żeby jej uniknąć. Masaże, fizjoterapia, wkładki indywidualne a dopiero później operacja. Może w końcu znajdziemy to co na nas zadziała, za nim dokonamy tak poważnej ingerencji. Np. na moją siostrę zadziałały wkładki indywidualne, zrobiła je w Instytucie Podologicznym, tam dostosowali wszystko do jej stóp, na szczęście to na nią zadziałało

Ilona Poniatowiak
|

najlepiej to wybrać się do podologa, ja się leczę w Instytucie Podologicznym w Tarnowie i jestem zadowolona z efektów

Hirka
|

Masz rację, trzeba myśleć zawczasu. Ja wiem jak męczyła się moja mama , miała bardzo brzydkie stopy, te wystajace haluksy i do tego okropnie wyglądajace palce brr. wiem że często są to dziedziczne sprawy, a że ogolnie mam bardzo podobny układ stopy do mamy, to już teraz ćwiczę stopy. Są fajne ćwiczenia na youtube https://www.youtube.com/wat... . kupiłam też aparat na noc marcin i tam dołaczona jest taka guma do ćwiczeń, bardzo przydatna rzecz! Ja na pewno nei dopuszczę żeby moje stopy wyglądały jak mojej mamy !

Kaja
|

Ale wiecie że najczęstszą przyczyną powstawania tych młotkowatych palcy, są haluksy? Że jedno ciągnie drugie? Kiedy zaczynają się nam rozwijać haluksy trzeba szybko działać- żeby własnie zapobiec powstaniu tej okropnej wady. Najlepiej stosować szyny na noc, mogą być Marciny te zwykłe polskie, nie muszą być jakieś cuda wianki za grube pieniądze. I pamiętajcie że trzeba stopy ćwiczyć- zawsze to powtarzam, lenistwo na bok i ćwiczymy stópki!!

z
|

jestem już rok po operacji palców młotkowych nogi mam trzy druty w palcach tytanowe. myślałam że będzie lepiej lecz palce mnie bolą te druty mi przeszkadzają nie mogę chodzić w butach czy je można wyjąć po takim czasie co robić ?

Aldona
|

Mirka też miałam operację w poradni stopy. Jestem bardzo zadowolona z leczenia w tej klinice. Jedyne co mi przeszkadzało to to że przez ok 2-3 miesiące operowane palce mi trochę puchły. Bałam się że tak zostanie. Ale teraz mija właśnie pół roku po operacji i wszystko jest super.

Mirka
|

Miałam palce młotkowate w obu stopach. Nie dość że były zagięte to jeszcze za długie. Kupienie butów to był istny koszmar. Zawsze coś było nie tak. Poszłam na konsultację do poradni chorób stopy. Tam lekarz powiedział mi, że jedynym rozwiązaniem jest operacja. Po miesiącu byłam już po operacji. Wszytsko ładnie się zagoiło.Teraz zakup butów to przyjemność. Mogę w końcu wybierać takie jak mi się podobają. Wszystkim polecam pozbycie się tego problemu raz na zawsze.

Rosa1974
|

Jakiś czas temu byłam na zabiegu, dosyć szybko wróciłam do sprawności, więc polecam, nie ma sensu z tym zwlekać :) Mogę polecić HalluxCenter w Poznaniu, świetne miejsce :)

Nikola
|

Ja na szczęści mam już to za sobą. Miałam problem w drugim i trzecim palcu u jednej stopy. Na operację zgłosiłam się do Poradni Chorób Stopy. Tam właśnie miałam użyte implanty o których mowa jest w tekście. Wiem, że w niektórych miejscach używają jeszcze do tego drutów dlatego zgłosiłam się do Poradni Stopy. Na drugi dzień chodziłam już w specjalnym bucie.

Marzanna
|

Ból stóp może skutecznie obrzydzić życie - wiem z doświadczenia. Lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. W Polsce niestety nie ma zbyt wielu lekarzy od samych stóp, więc musiałam jechać aż do Poznania na zabieg. Na szczęście dr Marcin Popow nie stosuje drutów ani gipsu, więc od razu można było chodzić. A ceny są nieco niższe niż w innych klinikach.