Palec młotkowaty - leczenie. Na czym polega operacja palca młotkowatego?

2017-07-14 16:01

Palce młotkowate to obok halluksów jedne z najczęściej występujących deformacji stóp. W przypadku ich pojawienia się należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie schorzenie może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy. Jakie są przyczyny powstawania palców młotkowatych? Na czym polega operacja zniekształconych palców?

Palec młotkowaty - leczenie
Autor: thinkstockphotos.com Na czym polega operacja palca młotkowatego?

Spis treści

  1. Palec młotokowaty - przyczyny
  2. Palec młotokowaty - objawy
  3. Palec młotokowaty - leczenie. Na czym polega operacja?
  4. Palec młotokowaty - zapobieganie

Palce młotkowate (ang. hammer toe) to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym (tzw. staw PIP) stopy. Jednocześnie dochodzi także do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym.

Palca młotkowatego nie należy mylić z palcem młoteczkowatym - zniekształceniem polegającym na ustawieniu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym dalszym (tzw. stawie DIP), które często jest wynikiem urazu.

Palec młotokowaty - przyczyny

Palce młotkowate pojawiają się zazwyczaj u osób, które noszą obuwie o niewłaściwym fasonie czy rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk kości palców stóp. Równie często występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy (czyli u kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie). Tworzeniu się palców młotkowatych sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Wówczas duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Przyczyną schorzenia mogą być także wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Dolegliwość może być także skutkiem uszkodzenia stawów w przebiegu reumatoidalnego zapalenie stawów, choroby Charcota-Mariego-Tootha lub cukrzycy. Warto wiedzieć, że powstawaniu zniekształcenia palców sprzyja nadwaga.

Palec młotokowaty - objawy

Palec stopy zostaje wygięty ku dołowi, a na jego czubku często pojawia się odcisk, który jest wynikiem obcierania się palca o przednią część buta. Nagniotek (lub modzel) może powstać również tam, gdzie palec łączy się ze stopą. W związku z tym przy próbie ruchu pojawia się ból, który może promieniować nawet do śródstopia i skutecznie ograniczać ruch. Ponadto pojawiają się zaczerwienienie i obrzęk w obrębie przykurczonych stawów. Zniekształceniu temu często towarzyszy nakładanie się palców. Innym schorzeniem, które często współistnieje z palcem młotkowatym, jest paluch koślawy (haluks).

Palec młotokowaty - leczenie. Na czym polega operacja?

W początkowym stadium choroby lekarz może zalecić wykonywanie ćwiczeń, które poprawiają zakres ruchu przykurczonych palców lub zalecić noszenie specjalnych aparatów. Jednak najczęściej, z powodu rozwoju deformacji, wykonywany jest zabieg operacyjny.

W trakcie operacji lekarz przecina skórę oraz głębiej położone tkanki miękkie i wycina zajętą procesem chorobowym tkankę kostną nasady kości paliczka. Następnie w miejsce usuniętej tkanki kostnej zostaje wprowadzony implant. Najczęściej jest to implant ze stopu niklu z tytanem, który zmienia swój kształt pod wpływem temperatury i łączy fragmenty kostne. Chodzenie jest możliwe mniej więcej na drugi dzień po operacji.

Ważne

W przypadku palca młotkowatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Niezoperowany palec może doprowadzić do wrastania paznokcia, powstawania modzeli, pęcherzy i odcisków. Jednak najgroźniejszymi powikłaniami schorzenia mogą być podwichnięcie, a później zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego oraz postępujące zmiany zwyrodnieniowe w stawach stopy, a w końcu w stawach całej nogi.

Palec młotokowaty - zapobieganie

Po operacji lekarz może zalecić noszenie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych lub ortez, takich jak: podkładki żelowe pod przodostopie, osłonki na palce, wałek podpalcowy. Korzystnie są także ćwiczenia rozciągające palców.

Aby zapobiec deformacji palca, należy nosić wygodne obuwie z szerokim i wysokim czubkiem, które nie będzie uciskać na palce. Najlepiej, aby miało grubą i miękką podeszwę, a obcas nie wyższy niż 3 cm.

SPRAWDŹ>> Jak odpowiednio dobrać BUTY, aby były wygodne i zdrowe dla stóp?