Zaburzenia równowagi - przyczyny. Jakie choroby objawiają się zaburzeniami równowagi?

2021-11-10 14:09

Zaburzenia równowagi, to uczucie niestabilności, nieprawidłowego położenia w przestrzeni, któremu zwykle towarzyszą zawroty głowy. Zaburzenia równowagi mogą być sygnałem zarówno niegroźnych schorzeń, jak i poważnych, niebezpiecznych chorób, których wczesne rozpoznanie wpływa na poprawę późniejszego rokowania co do zdrowia i życia chorego. Sprawdź, jakie choroby objawiają się zaburzeniami równowagi.

Zaburzenia równowagi - przyczyny. Jakie choroby objawiają się zaburzeniami równowagi?
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Zaburzenia równowagi - choroby układu przedsionkowego
 2. Zaburzenia równowagi - choroby ogólnoustrojowe
 3. Zaburzenia równowagi - zaburzenia psychiczne

Zaburzenia równowagi mogą mieć postać wirowanie otoczenia, własnego ciała lub głowy, uczucia zapadania się bądź chwiania, kołysania, unoszenia, zataczania, wrażenie chodzenia po wacie, osłabienia nóg. Zaburzeniom równowagi zwykle towarzyszą zawroty głowy. U niektórych osób mogą się także pojawić nudności, czasem wymioty, osłabienie lub przytępienie słuchu i szum w uszach. Objawy te mogą być wynikiem:

 • nieprawidłowej pracy układu równowagi (układu przedsionkowego), który obejmuje błędnik, nerw przedsionkowy, jądra przedsionkowe i zespół ośrodków oraz połączeń między nimi w móżdżku, pniu i korze mózgu, narząd wzroku oraz receptory czucia głębokiego (proprioreceptory) umiejscowione w stawach, ścięgnach, mięśniach, więzadłach i torebkach stawowych
 • chorób ogólnoustrojowych
 • chorób psychicznych
Poradnik Zdrowie: zatoki a ból głowy

Zaburzenia równowagi - choroby układu przedsionkowego

  Zaburzenia równowagi wskazują przede wszytkom na choroby błędnika, który odpowiada za zmysł równowagi i orientacji w terenie. Mogą to być choroba lokomocyjnazapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego, zapalenie błędnika, guzy kąta mostkowo-móżdżkowego

   Zaburzenia równowagi - choroby ogólnoustrojowe

   Zaburzenia równowagi to dolegliwość często zgłaszana przez pacjentów, równie często jak bóle głowy, bóle krzyża, bezsenność, kaszel czy zaburzenia trawienne.

   Polecany artykuł:

   6 ćwiczeń na równowagę

    Zaburzenia równowagi - zaburzenia psychiczne

    Nerwowość, bóle żołądka, serca, mdłości, zaburzenia równowagi, lęki mogą mieć związek nerwicą, a nawet depresją.