Zapach potu - jaką chorobę może oznaczać zapach potu?

Zapach potu może sugerować różne choroby, m.in. cukrzycę, niewydolność nerek, wątroby, a nawet nowotwory. Wówczas woń potu jest zmieniona i może przypominać zapach np. acetonu lub zgniłych owoców, octu czy moczu. Nie należy lekceważyć tego objawu, gdyż zwykle wskazuje on na zaawansowaną postać choroby. Sprawdź, jaką chorobę może oznaczać zapach potu.

Zapach potu może się zmieniać pod wpływem stosowanej diety, palenia papierosów czy przyjmowanych leków. Jednak czasami nieprzyjemna woń potu może oznaczać chorobę. Specjaliści przypuszczają, że choroby zaburzają procesy chemiczne zachodzące w organizmie, na skutek czego zmienia się m.in. woń potu - staje się charakterystyczna dla danego schorzenia. Z tego powodu naukowcy na całym świecie pracują nad produkcją tzw. sztucznych nosów (receptorów węchowych), które umożliwią analizę składu powietrza wydychanego przez chorego, a także woń, jaką wydziela jego ciało, a co za tym idzie - wczesną diagnostykę wielu schorzeń.

Nie tylko zapach potu zwiastuje groźne choroby. TE ZMIANY NA USTACH mogą również zwiastują choroby! ZOBACZ: Zmiany na ustach (krostki, grudki, pęcherzyki). 8 najczęstszych przyczyn [ZDJĘCIA]

Zapach potu - aceton

Zapach potu, który przypomina aceton lub gnijące owoce, oznacza nierozpoznaną lub źle leczoną cukrzycę. Gdy cukier w nadmiarze gromadzi się we krwi (bo z powodu braku insuliny nie może zostać dostarczony do komórek ciała), dochodzi do wytworzenia się tzw. ciał ketonowych: kwasu acetooctowego, kwas betahydroksymasłowego oraz acetonu - stąd nieprzyjemny zapach potu. Należy pamiętać, że ciało pachnące acetonem świadczy o głębokich zaburzeniach cukrzycowych, które wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej.

Pot o zapachu moczu, amoniaku

Tzw. zapach mocznicowy (foetor uraemicus) wskazuje na zaawansowaną niewydolność nerek. W tym przypadku objawami towarzyszącymi będą m.in. zmiana ilości oddawanego moczu (początkowo będzie to wielomocz, a potem skąpomocz), osłabienie i męczliwość, dolegliwości ze strony układu kostnego, suchość skóry, ziemiste zabarwienie skóry.

Poznaj sprawdzone sposoby na nadmierne pocenie

Mysi zapach potu

Pot o mysim zapachu wskazuje na fenyloketonurię - uwarunkowaną genetycznie chorobę metaboliczną, w przebiegu której dochodzi do gromadzenia się w narządach fenyloalaniny - substancji, która doprowadza do ich dysfunkcji. Objawy choroby pojawiają się już u niemowlęcia. Są to m.in. sporadyczne wymioty, wysypki skórne, drgawki, zwiększone lub zmniejszone napięcie mięśniowe. Ponadto charakterystyczne są jasna karnacja i włosy.

Pot o zapachu świeżej wątróbki

Po o zapachu świeżej wątróbki może świadczyć o niewydolności wątroby. W przebiegu choroby pojawiają się m.in. bóle brzucha, zwłaszcza po prawej stronie, nieprzyjemne odbijane po jedzeniu, brak łaknienia, wzdęcia. Następnie pojawia się żółtaczka i dochodzi do powiększenia wątroby.

Pot o zapachu nieświeżego piwa

Pot o zapachu nieświeżego piwa może wskazywać na gruźlicę. Wówczas charakterystycznym objawem jest utrzymujący się kaszel – początkowo suchy, a następnie z odkrztuszaniem plwociny, któremu mogą towarzyszyć bóle w klatce piersiowej i spadek masy ciała.

Pot o zapachu świeżego chleba

Pot o zapachu świeżego chleba może zwykle oznacza dur brzuszny, który najczęściej występuje w Afryce, Azji południowo-wschodniej oraz na Dalekim Wschodzie. Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne - gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie, osłabienie i utrata apetytu. Później na klatce piersiowej i brzuchu pojawia się wysypka w postaci bladoróżowych plamek (zwana różyczką durową).

Zapach potu - na jakie jeszcze choroby może wskazywać?

Zapach surowego mięsa może oznaczać żółtą febrę. Jeśli ciało pachnie jak świeżo wyrwane pióra, może to sugerować różyczkę. Natomiast zapach octu podobno pojawia się u osób chorych na schizofrenię.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
chuj cie to
|

kobita mi mowi, ze smierdze cebula

k
|

używasz dezodorantów? jak często się myjesz i czy regularnie zmieniasz ubrania?
powinieneś myć się rano przed pracą, następnie użyć antyperspirantu (najskuteczniejsze są moim zdaniem w sztyfcie), no i co dziennie zakładać świeżo wyprane ciuchy. jak to nie pomoże to idź do lekarza.

On
|

Za ktora granica?

anela
|

Miałeś badana kreatynine bo bez tego badania by nie mogli ci podać kontrastu podczas tomografii...proste. a nie dlatego ze myślą ze coś z nerkami.

em
|

Panie. Szkoda kasy i czasu na badania co półroku na taki wielki wachlarz. Ja myślę, że czas przestać szukać na siłę, a jak nie, to nie szukaj u psychiatry, bo wtedy to juz wcale energii Ci zabraknie. Rusz sie 2 razy w tygodniu na basen albo siłownię.

Ewelina
|

Zbadaj proszę poziom TSH i anty-TPO.
Ja mam chorobę Hashimoto (tarczyca). To choroba autoimmunologiczna.

Nabytek
|

Witam . Mam problem w pracy z powodu zapachu mojego Ciała ;/ Jedynie co czuje to zapach moczu, lecz nie mam pojęcia skąd się on wydobywa. Miałem robione badania i niby wszystko ok, niby coś tam tylko było źle z Ciśnieniem ale tak to ok. P.S. Zaufany kolega z pracy tylko mi powiedział że śmierdzę (Ogólnie) nie mówił jaki zapach itp. bo też mi głupio było się zapytać. Z tego co się dzisiaj dowiedziałem to grozi mi zwolnienie raczej z tego powodu.... ;/ Jedynie to mam czasami bóle brzucha i jelit ( + z tego powodu chyba Nerwice, Załamke) P.S. W pracy noszę ciężkie przedmioty ( Ściany ), nie wiem czy to jakieś pomocne info ale proszę o pomoc!!!! ;/

Katarzyna
|

Wiam.moja tesciowa ma problem. Czuc nieustanny odor mocznika i padliny mimo tego ze sie kąpie. Pachnie tak jakby nie myla sie prze miesiac i nie zmieniala bielizny. Poza tym ciężko jest namówić ja na wizytę u lekarza. Prosze o pomoc.

Agnieszka
|

Z ust i cale cialo smierdza mi jak to okresla rodzina....jak biale lilie. Takie biale lilie jak stawia sie przy grobach. Mam problem z ciaglym zmeczeniem. Swedzacymi wysypkami kolo uszu. Jestem nerwowa,placzliwa tyje jak wsciekla. I co to ma byc??

Amelia
|

A co do leczenia prywatnie w klinikach za granicą, też polecam, wręcz zachęcam, zwłaszcza 'wew'. Wydajcie kupę pieniędzy zupełnie niepotrzebnie :D ogólnie najlepiej by było jakby każdy poleczył się trochę za granicą, zweryfikowalibyście trochę swoje podejście jakbyście już wiedzieli o czym mówicie. Pozdrawiam.