Onkolog: czym się zajmuje i jakie choroby leczy specjalista w dziedzinie onkologii?

2021-04-09 14:15

Onkolog jest lekarzem zajmującym się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób nowotworowych. Przeczytaj, z jakimi objawami udać się do onkologa i jakie konkretnie choroby leczy specjalista w dziedzinie onkologii.

Onkolog: czym się zajmuje i jakie choroby leczy specjalista w dziedzinie onkologii?
Autor: thinkstockphotos.com Odpowiednio wczesna wizyta u onkologa może skutkować całkowitym wyleczeniem choroby.

Onkolog - wizytę u tego specjalisty przeżywamy bardzo silnie, ponieważ choroba nowotworowa budzi w nas duży strach. Tymczasem nowotwory, odpowiednio szybko wykryte, mogą być w 100% wyleczalne. W procesie powrotu do zdrowia pomaga nam właśnie specjalista w dziedzinie onkologii. Onkolog rozpoznaje i leczy stany przednowotworowe i nowotwory oraz ich powikłania.

Przeczytaj, kiedy warto odwiedzić onkologa i jakie konkretnie choroby on leczy. Warto również wiedzieć, że na wizytę u onkologa nie potrzeba skierowania.

Spis treści

  1. Onkolog: z jakimi objawami odwiedzić tego lekarza?
  2. Jakie choroby leczy onkolog?
  3. Jak wygląda wizyta u onkologa?
  4. Jak przebiega leczenie u onkologa?

Onkolog: z jakimi objawami odwiedzić tego lekarza?

Trudno wymienić wszystkie objawy, które mogą wskazywać na wizytę u onkologa - w końcu choroba nowotworowa może dotyczyć wielu narządów. Dlatego wskazana jest tzw. czujność onkologiczna - uważne obserwowanie, samobadanie swojego ciała. Każda zmiana w wyglądzie skóry lub funkcjonowaniu organizmu może być niepokojąca. Wśród tych najczęstszych objawów wymienić warto:

Jakie choroby leczy onkolog?

Liczba nowotworów leczonych przez onkologa jest bardzo długa. Należą do nich m. in.:

Wśród najlepiej rokujących nowotworów znajdują się: rak tarczycy, rak piersi, rak jądra.

Jak wygląda wizyta u onkologa?

Wizyta u onkologa nie różni się od wizyt u innych specjalistów jeśli chodzi o sam jej przebieg, wywołuje jednak w nas wiele emocji. Dlatego też warto udać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby, która sprawi, że stanie się dla nas łatwiejsza. Przed wizytą przygotujmy listę przyjmowanych leków, spiszmy swoje objawy i historię chorób. Po przeprowadzonym wywiadzie onkolog zadecyduje o dalszym leczeniu.

Wśród zlecanych przez onkologa badań znajdują się m. in.: RTG i USG konkretnych narządów, tomografia komputerowa, mammografia, rezonans magnetyczny, endoskopia.

Jak przebiega leczenie u onkologa?

Lista chorób leczonych przez onkologa jest bardzo długa, zróżnicowane jest też więc leczenie. W każdym jednak przypadku onkolog planuje proces leczenia onkologicznego - zarówno pod względem farmako-, jak i chemio- i radioterapii. Wdraża też ten proces w życie. Pobiera również potrzebny do badań materiał i ocenia wyniki, przeprowadza drobne interwencje chirurgiczne. Onkolog reaguje na postępy w procesie leczenia choroby nowotworowej, a także dostosowuje leczenie do wynikłych ewentualnych nieprawidłowości. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje również na zabiegi chirurgiczne, bierze udział w opiece paliatywnej, współpracuje z psychoonkologami.

Warto wiedzieć

Leczeniem chorób nowotworowych zajmują się:

  • Onkolog kliniczny - dawniej, gdy rynek leków przeciwnowotworowych nie był tak rozwinięty, kwestia leczenia nowotworów leżała przede wszystkim po stronie chirurgów. Z czasem wykształciła się jednak specjalizacja onkologii klinicznej - tytułujących się nią lekarzy określamy najczęściej właśnie jako "onkologów", a zajmują się całościowo pojętą opieką nad pacjentami z chorobą nowotworową - poza interwencjami chirurgicznymi.
  • Radioterapeuta - lekarz zajmujący się planowaniem radioterapii, współpracujący z elektroradiologiem, technikiem elektroradiologiem, i fizykiem medycznym.
  • Chirurg-onkolog - kwalifikuje pacjentów do zabiegów, planuje i wykonuje zabiegi chirurgiczne.

Specjalizacje medyczne - test wiedzy

Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: