Internista: czym się zajmuje lekarz pierwszego kontaktu? Internista a lekarz rodzinny

2021-11-10 13:57

Internista to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób narządów wewnętrznych. To bardzo szeroka specjalizacja - internista często jest pierwszym lekarzem, do którego udają się pacjenci z dolegliwościami dotyczącymi każdego z układów. Przeczytaj, czym zajmuje się internista - lekarz pierwszego kontaktu i jaka jest różnica między internistą a lekarzem rodzinnym.

internista-czym-sie-zajmuje-lekarz-pierwszego-kontaktu-internista-a-lekarz-rodzinny
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jakie choroby leczy internista?
  2. Kim jest lekarz medycyny rodzinnej? Internista a lekarz rodzinny
  3. Jakie uprawnienia ma lekarz POZ?

Internista nazywany jest często lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ to do niego udajemy się, gdy pojawią się niepokojące nas dolegliwości. Internista zajmuje się diagnozowaniem chorób układu krążenia i układów: oddechowego, pokarmowego, kostno-stawowego, moczowego, odpornościowego, a także chorób tarczycy, chorób metabolicznych i chorób alergicznych.

Poradnik zdrowie: Choroby tarczycy

Jakie choroby leczy internista?

Pod opieką internisty znajdują się pacjenci z wieloma przypadłościami. Często lekarz zleca badania krwi i moczu i, jeśli zajdzie taka konieczność, kieruje pacjenta do innego specjalisty (np. kardiologa, endokrynologa czy ginekologa). Niektórzy pacjenci przechodzą pod opiekę innego lekarza, część z nich jednak po konsultacji z nim nadal leczy się u internisty. Wśród chorób, jakimi zajmuje się internista wymienić należy:

"Internus" to po łacinie "wewnętrzny".

Warto wiedzieć

W Polsce przypada 1 lekarz na 434 mieszkańców. Lepiej jest nawet w Rumunii

Z raportu Health at Glance dla organizacji OECD wynika, że 1000 mieszkańców przypada 2,3 lekarza, czyli 1 lekarz na 434 Polaków. To najgorszy wynik w Europie. Lepiej jest nawet w Rumunii (2,7). Na tle państw spoza Europy też nie wypadamy najlepiej.

Znajdujemy się przy końcu rankingu między Meksykiem (2,3) a Koreą (2,2).

Kim jest lekarz medycyny rodzinnej? Internista a lekarz rodzinny

Internista bywa często nazywany lekarzem medycyny rodzinnej, są to jednak dwie różne specjalizacje. Lekarz rodzinny ma uprawnienia do diagnozowania, wykonywania badań i leczenia w zakresie ginekologii, pediatrii, interny i tzw. małej chirurgii. Mówi się także o lekarzu pierwszego kontaktu (POZ - podstawowej opieki zdrowotnej) - to z kolei nazwa funkcji, stanowiska, a nie specjalizacji. Lekarzem pierwszego kontaktu może więc być internista, pediatra lub lekarz bez specjalizacji, ale z uprawnieniami do pracy w POZ.

Warto wiedzieć

Jakie uprawnienia ma lekarz POZ?

O autorze
Anna Sierant
Anna Sierant
Redaktor prowadząca działy Psychologia i Uroda, a także stronę główną w serwisie Poradnikzdrowie.pl. Jako dziennikarka współpracowała m. in. z "Wysokimi Obcasami", serwisami: dwutygodnik.com i entertheroom.com, kwartalnikiem "G'RLS Room". Współtworzyła również magazyn internetowy "Pudrowy Róż". Prowadzi blog jakdziewczyna.wordpress.com.
Specjalizacje medyczne - test wiedzy
Pytanie 1 z 10
W leczeniu nadwagi i otyłości specjalizuje się: