Retinol - wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

2021-09-07 13:11

Retinol (palmitynian retinolu; Retinoli palmitas) to długołańcuchowy alkohol, bardziej rozpoznawalny jako czynna postać witaminy A, niezbędny w procesie widzenia (jest składnikiem rodopsyny), a także wzrostu, rozwoju i utrzymania prawidłowych funkcji nabłonka. Te ostatnie właściwości czynią go kluczowym składnikiem kosmetyków antystarzeniowych (anty-aging). Stosowany na skórę usuwa złuszczenia i pęknięcia naskórka w wyniku działania keratolitycznego, a także wspomaga procesy regeneracyjne.

Retinol - wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wskazania do stosowania retinolu
  2. Dostępne preparaty
  3. Przeciwwskazania do stosowania retinolu
  4. Działania niepożądane retinolu
  5. Interakcje z innymi produktami leczniczymi
  6. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn
  7. Wpływ na ciążę lub laktację
  8. Przechowywanie

Wskazania do stosowania retinolu

  • Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy A, prowadzącego do niedowidzenia zmierzchowego, zapalenia rogówki, czy kseroftalmii (objaw chorobowy polegający na wysychaniu spojówki, rogówki, a nawet całego oka).
  • Uzupełnianie diety w stanach, w których wystąpić może zwiększone zapotrzebowanie na witaminę A, takich jak biegunka, gastrektomia, nadczynność tarczycy, przewlekłe zakażenia, choroby przewodu pokarmowego (celiakia, choroba Crohna), zaburzenia wchłaniania związane z niewydolnością trzustki, ciężki niedobór białek.
  • Leczenie wspomagające w chorobach skóry związanych z niedoborem witaminy A. Maści o takim składzie są zalecane do stosowania w ubytkach naskórka i przy niewielkich uszkodzeniach skóry, w celu ochrony skóry przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych (wiatr, mróz), w tym po przebytych niewielkich odmrożeniach.

Dostępne preparaty

Lek jest dostępny w postaci elastycznych kapsułek, płynu doustnego, a także maści do oczu czy na skórę.

Choroby oczu

Przeciwwskazania do stosowania retinolu

Podstawowe przeciwwskazania to nadwrażliwość na witaminę A oraz hiperwitaminoza A (nadmiar witaminy A). Nie wolno też stosować dużych dawek w:

Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie jednoczesnego podawania z innymi lekami zawierającymi witaminę A ze względu na możliwość przedawkowania.

Działania niepożądane retinolu

W zasadzie nie występują przy podawaniu w zalecanych dawkach. Przyjmowanie witaminy A w większych dawkach może prowadzić do rozwoju hiperwitaminozy A.

Mogą wówczas wystąpić:

Interakcje z innymi produktami leczniczymi

  • Wchłanianie witaminy A może być upośledzone w przypadku równoczesnego stosowania kolestyraminy, kolestypolu, doustnie podanej neomycyny,
  • Doustne środki antykoncepcyjne podwyższają stężenie witaminy A w osoczu. Stosowanie witaminy A równolegle z innymi retinoidami może prowadzić do zwiększenia jej toksyczności,
  • Wysokie dawki witaminy A, powyżej 50 000 IU, w połączeniu z tetracykliną mogą być przyczyną wystąpienia nadciśnienia śródczaszkowego.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn

Retinol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Wpływ na ciążę lub laktację

Należy unikać stosowania nadmiernych dawek witaminy A ze względu na jej potencjalne działanie uszkadzające płód.

Nie wolno stosować witaminy A w dawkach przekraczających 6 000 IU/dobę w okresie ciąży karmienia piersią.

Przechowywanie

Przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Chronić od światła.

Objawy niedoboru witaminy A