Buprenorfina - wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

2021-09-21 16:11

Buprenorfina jest to półsyntetyczny opioid, podawany szczególnie w  postaci transdermalnej, która pozwala ominąć efekt pierwszego przejścia. Buprenorfina jest częściowym agonistą receptorów µ (MOR) oraz antagonistą receptorów δ (DOR) i  κ (KOR). Lek został po raz pierwszy opatentowany w 1965 roku. W postaci pozajelitowej stosowany jest w medycynie od 1978 roku, w postaci tabletki podjęzykowej od 1981 roku, a w latach 90 wprowadzono system transdermalny. Lek można zakupić w aptece za okazaniem recepty.

Buprenorfina
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Skład buprenorfiny
  2. Działanie buprenofiny
  3. Zastosowanie buprenofiny
  4. Wskazania do stosowania buprenofiny
  5. Przeciwwskazania do stosowania buprenofiny
  6. Dawkowanie buprenofiny
  7. Środki ostrożności
  8. Działania niepożądane buprenofiny
  9. Interakcja z innymi lekami oraz chorobami
  10. Ciąża oraz karmienie piersią
  11. Przechowywanie leku

Skład buprenorfiny

Tabletka (Bunondol 0,2 /0,4 mg) zawiera:

  • substancję czynną: w postaci buprenorfiny chlorowodorku;
  • substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K-25, magnezu stearynian.

System transdermalny (Transtec 35 μg/h,20 mg; Transtec 52,5 μg/h, 30 mg; Transtec 70 μg/h, 40 mg) zawiera:

  • substancje czynną buprenorfiny (Buprenorphinum);
  • substancje pomocnicze: matryca adhezyjna (zawierająca buprenorfinę), matryca adhezyjna (nie zawierająca buprenorfiny), folia separująca umieszczona między matrycami adhezyjnymi z i bez buprenorfiny, zewnętrzna warstwa pokrywająca, osłonka usuwalna pokrywająca powierzchnię matrycy adhezyjnej zawierającej buprenorfinę.

Działanie buprenofiny

Buprenorfina charakteryzuje się właściwościami przeciwbólowymi i znieczulającymi. Posiada złożony mechanizm działania, gdyż jest częściowym agonistą receptorów µ oraz antagonistą receptorów δ i κ. Wpływa także na receptory dla nocyceptyny (NOP), zwane receptorami orfaninowymi (FQ) lub κ-3. Działanie buprenorfiny w porównaniu do morfiny jest ok. 30 razy silniejsze oraz dłuższe.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Zastosowanie buprenofiny

Buprenorfina znalazła zastosowanie w leczeniu:

  • bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu w przebiegu chorób nowotworowych
  • bólu o dużym nasileniu w przebiegu innych chorób.

Wskazania do stosowania buprenofiny

Zaleca się stosowanie leku w bólach różnego pochodzenia umiarkowanego do silnego, wymagającego zastosowania opioidowego leku przeciwbólowego.

Przeciwwskazania do stosowania buprenofiny

Nie należy stosować leku w przypadku uczulenia na buprenorfinę lub uczulenie na jakikolwiek moduł wymieniany w składzie leku.

Dawkowanie buprenofiny

Lek należy stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według konkretnych wytycznych oraz zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do lekarza lub farmaceuty.

Środki ostrożności

W czasie stosowania leku należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z chorobami układu oddechowego ze względu na ryzyko zaburzenia oddychania oraz z zaburzeniami czynności wątroby.

Buprenorfinę powinno się stosować ostrożnie u pacjentów z:

Działania niepożądane buprenofiny

Buprenorfina może powodować:

Interakcja z innymi lekami oraz chorobami

W celu uniknięcia niepożądanych dolegliwości należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach stosowanych aktualnie lub w ostatnim czasie, a także o lekach, które pacjent zamierza stosować.

Należy również poinformować lekarza o obecnym stanie zdrowia, o chorobach lub dodatkowych dolegliwościach chorobowych z jakimi się zmagamy.

Głównie nie należy łączyć buprenofiny z pochodnymi fenotiazyny i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia zahamowania czynności oddechowej.

Ciąża oraz karmienie piersią

Przed zastosowaniem leku, należy poinformować lekarza o ciąży lub o karmieniu piersią. Przeważnie nie zaleca się stosowania buprenorfiny u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w odpowiednim miejscu, które jest niewidoczne oraz niedostępne dla dzieci. Przechowywać w suchym miejscu w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Nie powinno się stosować leku po upływie terminu ważności znajdującego się na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.