Przebarwienia [Porada eksperta]

2013-03-14 14:56
Porada dermatologa
Autor: Getty Images

Poprzedniego lata na twarzy pojawiły się u mnie przebarwienia po opalaniu. Usuwałam je jesienią laserowo. W tym roku wybieram się na urlop do ciepłych krajów, czy może przygotować się do tego, korzystając z solarium? Czy jednak ze względu na przebarwinia można w solarium zasłonić jakoś twarz? Czy może jednak solarium nie działa tak jak słońce?

Solarium nie przygotowuje naszej skóry na działanie słońca, a w Pani przypadku z pewnością nasili przebarwienia istniejące i może spowodować powstanie kolejnych. Niestety solarium działa podobnie do słońca (zawiera emituje promieniowanie UVA i w niewielkiej ilości UVB). Osoby ze skłonnością do przebarwień powinny koniecznie przez cały rok stosować wysokie faktory ochronne (krem z filtrem UV minimum 40) i unikać solarium.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.