Świńska grypa (wirus A/H1N1): przyczyny, objawy, leczenie

Świńska grypa jest wywoływana przez wirus A/H1N1, który przenosi się drogą kropelkową. Czy objawy świńskiej grypy różnią się od objawów grypy? Jak przebiega leczenie świńskiej grypy? Nie ma pewnego sposobu na uniknięcie zarażenia wirusem grypy, ale można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania, nawet jeśli w domu masz chorego z A/H1N1. Jeśli chcesz, by ominęła cię świńska grypa, to postaraj się pamiętać o wykonywaniu kilku prostych czynności.

Świńska grypa, wywoływana przez wirus A/H1N1, tak jak każda inna grypa, bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. AH1N1 to wirus grypy, który jest genetycznym mieszańcem genów wirusów grypy, które występują wśród ludzi, wirusów gryp ptasich, wirusów gryp świń występujących na kontynencie amerykańskim oraz wirusów gryp świń występujących na kontynencie euroazjatyckim. Wirus AH1N1 wywołujący świńską grypę ma podobne właściwości jak wirus, który wywołał tzw. hiszpankę.

Jedną z głównych przyczyn zgonów chorych na świńską grypę jest zapalenie płuc. Co istotne świńska grypa może pogorszyć przebieg chorób przewlekłych, na które dana osoba cierpiała przed zachorowaniem na grypę, np. zaostrzenie astmy czy rozregulowanie cukrzycy.

Amerykańskie i kanadyjskie dane pokazują, że 2-5 procent chorych na świńską grypę wymaga umieszczenia w szpitalu, z czego 6 procent pacjentów trafia na oddział intensywnej opieki zdrowotnej.

Spis treści

 1. Świńska grypa - objawy
 2. Świńska grypa - leczenie
 3. Świńska grypa - powikłania
 4. Zakażenie świńską grypą: codzienne środki ostrożności
 5. Co robić, gdy jeden z domowników ma świńską grypę?
 6. Jak zapobiegać grypie? [wideo]

Świńska grypa - objawy

Objawy świńskiej grypy wywoływanej przez wirus A/H1N1 przypominają te, które zwiastują zwykłą grypę. Dlatego lekarz, stawiając diagnozę, po pierwsze musi sprawdzić, czy oprócz gorączki pacjent ma przynajmniej dwa z trzech następujących objawów:

Gdy objawy te występują, kolejnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory miał mógł mieć kontakt z wirusem świńskiej grypy. Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów w kierunku zakażenia wirusem A/H1N1. Jeśli wyniki będą pozytywne, należy niezwłocznie podjąć leczenie antywirusowe.

Podstawowe objawy świńskiej grypy

 • wysoka gorączka
 • dreszcze
 • bóle mięśniowe
 • kostno-stawowe
 • ból głowy
 • ból gardła
 • suchy kaszel
 • uczucie wyczerpania i ogólnego rozbicia
 • brak apetytu
 • ból w okolicy ucha

Możliwe objawy świńskiej grypy

Przy zarażeniu wirusem świńskiej grypy mogą wystąpić również:

W skrajnych przypadkach pojawiają się:

Świńska grypa - leczenie

Z powodu ryzyka groźnych powikłań świńskiej grypy nie wolno jej lekceważyć, a tym bardziej próbować jej "przechodzić". Przede wszystkim należy pozostać w domu, bo jak podkreśla prof. Brydak "w przypadku podejrzenia grypy powinniśmy wezwać lekarza do domu. Nie chodzić do przychodni, aby nie roznosić wirusów grypy, bo jak wiadomo, choroba przenosi się drogą kropelkową, a więc w czasie kichania czy kaszlu".

Najlepiej unikać wszelkich wysiłków i leżeć w łóżku. Należy łagodzić objawy przy pomocy NLPZ (paracetamol, ibuprofen), syropów, mieszanek ziołowych. W walce z wirusem pomogą również: nawilżanie powietrza i lekkostrawna dieta.

Po leki przeciwwirusowe (inhibitory neuraminidazy - oseltamiwir, zanamiwir oraz amantadyna) można sięgać po wykonaniu testów. Trzeba też pamiętać, że są one skuteczne pod warunkiem, że się je przyjmie do 36-48 godzin od chwili wystąpienia objawów.

Świńska grypa - powikłania

To nie tyle sama świńska grypa, wywoływana przez wirusa A/H1N1 a powikłania świńskiej grypy - najczęściej nadkażenia bakteryjnych różnego typu - powodują śmierć chorych na świńską grypę. Amerykańskie i kanadyjskie dane pokazują, że 2-5 procent chorych na świńską grypę wymaga umieszczenia w szpitalu, z czego 6 procent pacjentów trafia na oddział intensywnej opieki zdrowotnej.

Jedną z głównych przyczyn zgonów chorych na świńską grypę jest zapalenie płuc. Co istotne świńska grypa może pogorszyć przebieg chorób, na które dana osoba cierpiała przed zachorowaniem na grypę, np. zaostrzenie astmy czy rozregulowanie cukrzycy.

Najczęstsze powikłania świńskiej grypy

Powikłania po grypie mogą być bardzo groźne. Poszczególne choroby zwiastują następujące objawy:

 • zapalenie zatok: ropny katar, rzuty gorączki, ból głowy nasilający się podczas schylania, uczucie ucisku w okolicy policzków, czasem obrzęk twarzy niżej oczodołów.
 • zapalenie ucha środkowego: ból ucha, stan podgorączkowy przechodzący w gorączkę do 39oC, pogorszenie słyszenia.
 • zapalenie oskrzeli: napadowy, męczący kaszel, który kończy się odkrztuszeniem wydzieliny (przezroczysta jest charakterystyczna dla zapalenia wirusowego, ropna dla zakażenia bakteryjnego), gorączka
 • zapalenie płuc: wysoka gorączka, dreszcze, nasilenie suchego kaszlu, niewydolność oddechowa (rzężenie), czasem bóle w piersiach, ból brzucha i wymioty.
 • zapalenie mięśnia sercowego: osłabienie, krótki oddech, przyśpieszone tętno, ból za mostkiem nasilający się w czasie kaszlu lub połykania, stany podgorączkowe.
 • zapalenie opon mózgowych: wysoka gorączka, silne bóle głowy, nudności, sztywność karku (leżąc na plecach, nie można przyciągnąć głowy do klatki piersiowej). Chorobę potwierdza się, badając płyn mózgowo-rdzeniowy.

Zakażenie świńską grypą: codzienne środki ostrożności

By uniknąć zarażenia stosuj na co dzień pięciu prostych zaleceń higienicznych:

 • noś maseczkę
 • przede wszystkim często myj ręce wodą z mydłem
 • odwracaj głowę, gdy ktoś obok ciebie kicha lub kaszle
 • staraj się nie dotykać rękami twarzy i nosa
 • w żadnym razie nie przechowuj brudnych chustek - od razu wyrzucaj je do kosza
 • gdy nie masz w co kichnąć czy kaszlnąć, zrób to we własny rękaw, pamiętaj jednak, by potem jak najszybciej zmienić ubranie
 • dobrym pomysłem jest kupienie żelu odkażającego do rąk i wcieranie go w dłonie np. po wyjściu z autobusu czy dotykaniu poręczy lub przycisków w windzie

Co robić, gdy jeden z domowników ma świńską grypę?

Strefą największego zagrożenia wirusem świńskiej grypy wokół chorego w domu jest koło o promieniu 3 metrów od łóżka chorego.

Jeśli ktoś w twoim domu choruje na świńską grypę, to wszyscy powinni przestrzegać podstawowych zasad higieny:

 • wszyscy powinni nosić maseczki

Jak zapobiegać grypie? [wideo]

Najważniejsze w profilaktyce przeciwgrypowej jest stosowanie szczepionek. Jeśli jednak nie udało nam się zaszczepić - możemy próbować uchronić się przed zachorowaniem w inny sposób.

Jak zapobiegać grypie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Carl
|

dzieki za wyreczenie :-) obszerny artykul napisales wlasnie ludzie musza sie dowiedziec o chemtrails i przede wszystkim o skladzie tego pewnie i my do konca nie znamy, ale wstepnie ustalono z probek ze cala tablica mendelejewa tam jest wlacznie z wirusami grzybami itp. to jest ludobojstwo przejrzyjcie na oczy ci co jeszcze nie wierza w to !

Carienne
|

Mam rodzinę w Rosji, stosują kwarantannę, pozamykane są szkoły.. Wirus grypy świńskiej tam panuje, bo mam wiadomości nie z mediów, ale od rodziny. W piątek zachorował wuj, miał wysoką gorączkę, w niedzielę zmarł, dziś pochowany..na świńską grypę. Dlatego radzę przestrzegać zasad higieny i zalecam pomyśleć o maseczce.. Życzę Zdrowia!!!

Carl Williams
|

Nie wierzcie w te pierdoły. Sieją media,lekarze i rząd z Sanepidem panikę.
Tylko ślepe lemingi, innymi słowy owce które ślepo podążają za informacją słyszaną z mediów w telewizji za pośrednictwem różnych kanałów informacyjnych w telewizji i w gazetach też za pośrednictwem lekarzy, również po przez media w internecie.

Przez nie wiedzę ludności społeczeństwa jest łatwiej siać panikę przedstawiając sfabrykowane dokumenty czy nawet zdjęcia przedstawiające np; małe chorujące dzieci, wmawiając przestraszonemu społeczeństwu że może i ciebie to spotkać, jak się nie zaszczepisz. Co zrobi przestraszony nie wiedzący nic o skutkach ubocznych i manipulacji mediów z góry nakazanej przez dany rząd nie tylko w Polsce w raz z Sanepidem, rodzic.

Wiadomo, że owce zawsze ustawiają się w kolejce, a jak zachorują wmawia się im że to choroba która istnieje i dalej trzeba żreć chemię, też i te na recepty. Po szczepieniach nie tylko dotyczących ptasiej grypy ( opryski chemtrails jest tego powodem, każdy rząd temu zaprzecza , z tym że jak był w Polsce Barack Obama oprysków na kilka dni zaprzestano), występuje szereg skutków ubocznych nie tylko urologicznych po szczepieniach. Weźmy np; szczepienia np; przed ospą, której rzekomo już dawno nie ma, czy też i innych chorób, jakie się stosuje dla malców, i dalej w późniejszym wieku, też dla dorosłych.

Jest to propagandowe sianie paniki w śród przestraszonego niewiedzącego nic społeczeństwa. Pozostaje jest mieć tylko zdrowy rozsądek, nie dać się straszeniu Sanepidowi czy też że wprowadzi się szczepienia siłą. Jedyne co, to dbać o swoje zdrowie. Owszem jak ktoś żre brudnymi łapami czy też żywność, która w większej mierze to syf na półkach sklepowych, niech się nie dziwi że zachoruje.

Polecam niniejszą stronę poniżej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę.

http://www.michaeljournal.o...