Gorączka DENGA - choroba tropikalna groźna dla turystów

2020-03-12 8:35

Gorączka denga występuje w Azji, Ameryce Środkowej, Południowej, Afryce i Australii. To ostra, wirusowa choroba zakaźna, odmiana gorączki krwotocznej (obok żółtej febry i ebola). Jakie są objawy gorączki denga i jak przebiega jej leczenie? Jak można się nią zarazić? Czy na gorączkę denga jest już szczepionka?

Gorączka DENGA - choroba tropikalna groźna dla turystów
Autor: thinkstockphotos.com Gorączka DENGA - choroba tropikalna groźna dla turystów

Spis treści

  1. Gorączka denga - przyczyny. Jak można się zarazić?
  2. Gorączka denga - objawy
  3. Gorączka denga - diagnostyka
  4. Gorączka denga - leczenie
  5. Gorączka denga - jest szczepionka!

Gorączka denga, znana także jako "breakbone fever", należy do grupy gorączek krwotocznych - grupy chorób, których wspólną cechą jest występowanie skazy krwotocznej.

W tej grupie znajdują się także m.in. żółta gorączka czy zakażenie wirusem Ebola. Denga występuje w gorącej strefie klimatycznej Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Środkowej i Południowej oraz na wyspach Oceanii.

Gorączka denga - przyczyny. Jak można się zarazić?

Chorobę wywołuje wirus dengi z grupy Flaviviridae. Są 4 serotypy wirusa, jednak gorączkę krwotoczną denga wywołuje tylko serotyp 3 i 4. Wirus dostaje się do organizmu tylko w wyniku ukąszenia przez komary Aedes aegypti (komar egipski), rzadziej inne komary rodzaju Aedes. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Polecamy: Komar tygrysi - jego ukąszenie może być groźne. Jak go rozpoznać?

Gorączka denga - objawy

Objawy dengi mogą się pojawić w ciągu 3-14 dni od zarażenia (średnio 4-7 dni). Choroba może przebiegach w jednej z trzech postaci:

1) Ostry stan gorączkowy. Przebiega zazwyczaj z

  • plamisto-grudkową wysypką
  • nieżytem górnych dróg oddechowych

      2) Gorączka denga. Charakteryzuje się ostrym początkiem z:

      Gorączka spada po 2–4 dniach. Po kilku, kilkunastu godzinach następuje drugi okres gorączkowy, trwający 1–2 dni. Pojawia się wtedy plamisto-grudkowa wysypka, która zajmuje początkowo grzbiety rąk i nóg, później rozszerza się na kończyny i tułów, rzadko z zajęciem twarzy. Wysypka ustępuje pozostawiając przebarwienia lub łuszczenie się naskórka.

      3) Gorączka krwotoczna denga

      Początkowo pojawiają się wymioty. W 2–3 dniu choroby dołączają:

        W 4–5 dniu choroby pojawiają się krwawienia do jam ciała, często z objawami wstrząsu i utraty przytomności. Jest to gorączka krwotoczna denga z zespołem wstrząsowym.

        Bez leczenia zwykle dochodzi do śmierci w ciągu 4–6 godzin od wystąpienia objawów wstrząsowych. Prawdopodobnie do wystąpienia ww. postaci choroby konieczne jest przechorowanie w przeszłości dengi, wywołanej innym typem wirusa.

        Gorączka denga - diagnostyka

        Wykonuje się badania krwi. Występuje leukopenia z limfocytozą, małopłytkowość (w gorączce krwotocznej), hipoalbuminemia, wzrost stężenia transaminaz i mocznika we krwi, wydłużenie czasu protrombinowego i spadek stężenia czynników krzepnięcia: II, V, VI, IX i XI.

        Gorączka denga - leczenie

        Leczenie jest objawowe i polega głównie na przeciwdziałaniu skutkom skazy krwotocznej. Poza tym trzeba wyrównać zaburzenia wodno-elektrolitowe, podając świeżo mrożone osocze, koncentrat krwinek czerwonych, płytek, nawadniając.

        Gorączka denga - jest szczepionka!

        Jej nazwa to Dengvaxia i jest pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką przeznaczoną do stosowania w profilaktyce zachorowań na gorączkę denga. Ma ona zapobiegać 8 na 10 hospitalizacji oraz nawet 93 proc. ciężkich przypadków dengi.

        W marcu 2016 r. została ona zarejestrowana w Meksyku, Brazylii, Salwadorze i na Filipinach do stosowania w zapobieganiu gorączce denga spowodowanej wszystkimi czterema serotypami wirusa u osób w wieku 9-45 lat mieszkających w rejonach endemicznych.

        Strategiczny Zespół Doradczy Ekspertów ds. Szczepień (ang. Strategic Advisory Group of Experts on Immunization, SAGE) zaleca, aby pozostałe kraje z wysokim wskaźnikiem zakażeń gorączką denga rozważyły wprowadzenie szczepionki.

        - Komisja Europejska dopuściła do obrotu szczepionkę przeciwko gorączce denga o nazwie handlowej Dengvaxia. Decyzja ta jest wynikiem pozytywnie zakończonej procedury dopuszczenia do obrotu szczepionki wydanej przez Europejską Agencję Leków. Szczepionka może być podawana osobom przebywającym na terenach endemicznego występowania choroby, w wieku od 9 do 45 lat z udokumentowanym wcześniejszym zakażeniem wirusem dengi - czytamy na szczepienia.pzh.gov.pl.

        Zaleca się szczepienia osobom przebywającym na terenie obszarów wysokiego ryzyka zachorowania na gorączkę denga, w celu zapobiegania powtórnym zakażeniom - ponowne zakażenie wirusem przebiega dużo gwałtowniej niż pierwsze.