KOMAR TYGRYSI - jego ukąszenie może być groźne. Jak go rozpoznać?

2019-06-17 11:28 Monika Majewska

Komar tygrysi jest wyjątkowy agresywny i przenosi wiele groźnych chorób. Mimo że jego naturalnym środowiskiem są południowe rejony Azji, to coraz częściej występuje także w Europie. Obecnie dotarł już do Czech, a stąd już bardzo blisko naszego kraju. Sprawdź, czy komar tygrysi pojawił się także w Polsce i czym może nam zagrażać.

Spis treści

 1. Komar tygrysi w Polsce
 2. Komar tygrysi - jak go rozpoznać? Jak wygląda?
 3. Komar tygrysi - objawy ukąszenia
 4. Komar tygrysi - jakie choroby przenosi?

Komar tygrysi występuje w Azji Południowo-Wschodniej i jest tzw. wektorem, czyli organizmem roznoszącym pasożyty lub zakaźne drobnoustroje. W związku z tym może powodować wiele chorób tropikalnych.

Komar tygrysi pierwszy raz pojawił się na południu Europy w 1975 roku i systematycznie przemieszczał się na północ i zachód kontynentu.

Prawdopodobnie komar tygrysi dostał się na Stary Kontynent w zużytych oponach samochodowych, które były transportowane z Azji. W zagłębieniach opon zalegała woda, w związku z tym komary tygrysie miały warunki, aby się rozmnażać. Azjatyckie komary rozprzestrzeniły się także dzięki importowanym roślinom tropikalnym.

Najnowsze dane, podchodzące z 2019 roku, wskazują, że komar tygrysi jest już u naszych południowych sąsiadów - Czechów. Niektóre źródła podają, że w Czechach - prawdopodobnie po ukąszeniu przez komara tygrysiego - jedna osoba zmarła na dengę (nie była wcześniej w kraju, gdzie endemicznie występuje ta choroba).

Komar tygrysi w Polsce

W Polsce nie stwierdzono obecności komara tygrysiego. Jednak tempo, w jakim się rozprzestrzenia sugeruje, że może on pojawić się także w naszym kraju.

Komar tygrysi preferuje klimat ciepły i wilgotny, czyli taki, który panuje w południowej Azji. Jednak ocieplenie klimatu i tropikalne temperatury, które panują w okresie wakacyjnym w Polsce, mogą zachęcać komary tygrysie do osiedlania się w naszym kraju.

Mapa występowania komara tygrysiego

Mapa występowania komara tygrysiego w Europie
Autor: Twitter.com/AviaGIS

Komar tygrysi - jak go rozpoznać? Jak wygląda?

Komar tygrysi ma charakterystyczne biało-czarne paski na całym ciele, które przypominają paski tygrysa (stąd nazwa). Owady te, w zależności od warunków, w których bytują, osiągają długość od 2 do 10 mm. Samice są większe od samców o ok. 20%. Największą aktywność wykazują wczesnym rankiem i późnym popołudniem.

KOMAR TYGRYSI w Polsce
Autor: Thinkstockphotos.com Komar tygrysi jest wyjątkowo agresywny i przenosi wiele groźnych chorób.

Komar tygrysi - objawy ukąszenia

Po ukąszeniu przez komara tygrysiego pojawiają się takie same objawy, jak po ukąszeniu naszego rodzimego komara, czyli swędzący bąbel. Jednak coraz częściej pojawiają się nadmierne reakcje miejscowe po ukąszeniu przez komary. Są to swędzące, a następnie bolące i piekące rozległe zmiany skórnej o charakterze rumieniowym.

Najbardziej narażone na odczyny alergiczne po ukąszeniu przez komary są małe dzieci i niemowlęta, osoby z obniżoną odpornością, chorobami przewlekłymi, a także osoby podróżujące do krajów, gdzie są inne inne gatunki komarów niż w zamieszkanym przez nich wcześniej kraju.

Komar tygrysi - jakie choroby przenosi?

 • żółta febra - inaczej żółta gorączka, to choroba, która może przebiegać bezobjawowo, w ciężkich przypadkach prowadzi do niewydolności wątroby i niewydolności nerek, a nawet do śmierci. Typowymi objawami są gorączka, bóle głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek
 • gorączka Zachodniego Nilu- zakażenie objawia się trwającą 3-6 dni gorączką z typowymi objawami towarzyszącymi (bóle głowy, osłabienie, wysypka skórna na tułowiu i kończynach górnych bez świądu, powiększenie węzłów chłonnych). 1% zakażonych przechodzi chorobę bardzo ciężko, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i/lub zapaleniem mózgu
 • japońskie zapalenie mózgu - w większość przypadków choroba przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami grypopodobnymi (gorączka, bóle głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe). U około 1% występuje postać ciężka, z objawami ze strony ośrodkowego układu nerwowego (zapalenie mózgu, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady)
 • gorączka Zika - wywołana przez wirusa Zika. U większości ludzi zarażenie przebiega bezobjawowo. Jednak u niektórych mogą się pojawić: umiarkowana gorączka, bóle głowy, plamista lub grudkowa wysypka, bóle mięśni i stawów, głównie tych mniejszych, np. rąk czy stóp, obrzęki stawów, zapalenie spojówek. Ukąszenie przez komara przenoszącego wirusa zika kobiety w ciąży jest przyczyną małogołowia
 • gorączka Chikungunya - pierwsza faza choroby to ostre, nagłe zakażenie, druga, którą przechodzi większość chorych, to przewlekłe uszkodzenia wielostawowe. Charakterystyczne objawy to gorączka do 39 st. C bóle głowy, światłowstręt, zapalenie spojówek, wysypka, silne bóle stawów i mięśni lub zapaleniem stawów
 • gorączka Denga - gorączka denga. Charakteryzuje się ostrym początkiem z gorączką, bólami głowy, bólami stawów i mięśni. Gorączka spada po 2–4 dniach. Po kilku, kilkunastu godzinach następuje drugi okres gorączkowy, trwający 1–2 dni. Pojawia się wtedy plamisto-grudkowa wysypka, która zajmuje początkowo grzbiety rąk i nóg, później rozszerza się na kończyny i tułów, rzadko z zajęciem twarzy
 • końskie zapalenie mózgu - najpierw pojawiają się niespecyficzne objawy, takie jak bóle głowy, gorączka, osłabienie, nudności i wymioty, które trwają kilka dni. Potem dołączają objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego - zaburzenia świadomości, splątanie, senność, stupor, śpiączka z napadami drgawek i sztywność karku, a także objawy porażenia nerwów czaszkowych

We wszystkich przypadkach leczenie polega na łagodzeniu objawów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Gosia
|

W Krakowie jest u mnie

Gosia
|

Dzisiaj znalazłam na moim balkonie w Krakowie. Siedział na róży.

as
|

nie chcę was martwić, ale widziałem ostatnio dwa czarne komary na liściu i zachodziłem w głowę, co to, bo nigdy nie widziałem... no, teraz to już wiem

Marta
|

Wczoraj w ogrodzie widzielismy komary tygrysie. Tarnów

Marta
|

Wczoraj w naszym ogrodzie widzielismy komary tygrysie. Tarnów

GF
|

Ja dziś dorwałem takiego żywego. Jest znacznie większy i "ładniejszy" od naszych.

Srajtasma
|

Też się spotkałem z takim czarnym okazem. Jest naprawdę wielkich rozmiarów. Przeważnie komary atakują tych którzy nie dbają o higienę, i żrą nabiał.

waldek
|

Niedawno zostal zabity w moim domu w okolicach Szczecina

Barnaba R
|

Niejednego już zabiłem w środku Polski. Łatwiej go dorwać, bo jest większy i trochę wolniej się przemieszcza. Prawdopodobnie ciepłym latem powoli nadlatują coraz bardziej na północ. Miejmy nadzieję, że ten gatunek nie zaadoptuje się do naszych warunków klimatycznych?

Milu
|

Wczoraj takiego zabiłam....